Rozmowa w "Katedrze"

Conversación en la catedral
literatura piękna
Zofia Wasitowa
Peru Ordija Nobel 2010

Ciężko, oj ciężko mi szło z tą pozycją. Przeczytałam przy 6 podejściu, 32 latach na karku i kartką z notatkami, tak trudno mi się było połapać w fabule. Ale udało się! Trudności pokonane a ja jestem bardzo zadowolona że przebrnęłam przez początek. Historia w sumie smutna, a rozmowa w Katedrze trwa przez 676 stron.

Powieść niezwykle aktualna. Opisuje rzeczywiste wydarzenia z czasów dyktatury Odrii, ale przede wszystkim uświadamia, że rządy sk*rwysynów wszędzie i w każdym czasie wyglądają tak samo. Mocna treść, niezwykła koronkowo rozpisana fabuła. Wymaga czasu i skupienia, ale wynagradza każdą minutę spędzoną nad jej kartami.

Trzeba znaleźć swój sposób na tę książkę, początki są ciężkie, co jest związane ze specyficznie tu prowadzoną narracją oraz tym że bohaterowie są przywoływani raz po imieniu raz po nazwisku. To wprowadza niezłe zamieszanie. Jak się już przez to przebrnie, to im dalej w las tym ciekawiej i łatwiej. Dzięki opisom machinacji politycznych, brudnych zagrywek i opisom imprez i...

Pozbawiona nowatorskiej formy, która zresztą z czasem i tak staje się męcząca, byłaby zwykłym, politycznym pierdoletem. Chociaż język, obyczaje i generalnie portret czasów dobrze oddany.

Pod względem formy 10/10, ale jednak za dużo tej formy, a treść umyka. Książka z gatunku tych, kiedy skupić się trzeba na 100%. Nawet na 200%. Nie można na plaży albo w pociągu, albo na ławce. Pełne skupienie na treści. Od początku do końca.

Mocna rzecz. I dobra. Raczej tylko dla dojrzałych (nie tylko wiekiem) i wytrawnych czytelników. I tym właśnie polecam ją z całego serca. Czapki z głów dla autora za przemyślną, "architektoniczną" konstrukcję.

O ile styl prowadzenia całej narracji bardzo mi się podobał, mimo że musiałam trochę się do niego przyzwyczaić, tak sama książka w całości swojego tematu wydała mi się jakaś ciężka. Może jeszcze nie jest na nią czas, ponieważ początek bardzo mi się podobał, ale bardzo dużo skupienia potrzebowałam by zrozumieć ku czemu dąży ta historia, że nieco mnie to męczyło.

Bardzo pokrętne, tak jak i sytuacja polityczna w Peru.

1) Opasłe tomisko – prawie 700 stron
2) Pomieszanie i poplątanie chronologii, akcji i dialogów – podobno u
tego autora to norma
3) Duża ilość wątków
4) Zmienność narracji

Sporo minusów, więc po co czytam ?
Nie jestem zwolennikiem tzw. Trudnych książek w okresie letnim. Ta jednak wciągnęła mnie a po przyzwyczajeniu się do powyższych niedogodności nie pozwoliła...

Uciekaj od polityki, uciekaj Santiago, zanim stracisz rodzinę, zanim rodzina straci znaczenie, a wierność będzie kojarzyć się z poniżającym odliczaniem opłaconych uniesień. Uciekaj Zavalita, zanim obudzisz się w nieznanym miejscu, pod niebem tyrani, zanim zrozumiesz, że dyktatura nie ma ojczyzny: istniejąc wbrew, ponad i nad wszystkim, co sobie wymarzyłeś.
Spieprzaj,...

Dyskusje