Schron

Okładka książki Schron Andreas Franz
Okładka książki Schron
Andreas Franz Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Julia Durant (tom 7) Seria: Granice zła kryminał, sensacja, thriller
Julia Durant (tom 7)
Granice zła
Das Verlies
Świat Książki
2014-02-19
2014-02-19
Miłosz Urban
literatura niemiecka

Wciągająca...tak już chciałam doczytać do końca...I doczytałam jak najprędzej zdołałam. Jednak mam jakiś niedosyt. Wiem, że świetna policjantka i super genialny przestępca jak to już bywa w seriach, ale ja nie do końca to kupuje. Nie zachwyciła mnie ale jest dobra.

Po raz kolejny Andreas Franz mnie nie zawiódł. Schron jest siódmym tomem (przedostatnim) przygód komisarz Julii Durant, a autor dalej trzyma wysoko poprzeczkę!

Tym razem spotykamy się z pozornie dość prostym śledztwem w sprawie tajemniczego zniknięcia bogatego Niemca, właściciela salonu luksusowych samochodów- Rolfa Lury. Nikt nie przypuszcza, że za tym wszystkim czai się intryga, która przyniesie za sobą kolejne ofiary... Początkowo wszyscy uważają, że szybko zdołają zakończyć to śledztwo. Wszyscy zgodnie uznali, że prawda jest bardzo jasna i oczywista, myślała tak nawet niezastąpiona Julia Durant, która ostatecznie jako jedyna zaczęła wątpić we wspólne ustalenia i stara się za wszelką cenę przekonać wszystkich, żeby nie zamykać jeszcze śledztwa w sprawie zniknięcia Lury. Nie pomaga jej w przekonaniu wszystkich fakt, że nagle znika żona Lury oraz jej kochanek... O co w tym wszystkim chodzi? Tego właśnie próbuje się dowiedzieć Julia Durant...

Nie jest to jakoś bardzo skomplikowany kryminał. Nie ma w
nim wyszukanej zbrodni, ogromnego rozlewu krwi, co potrafi się pojawić w wielu innych pozycjach tego gatunku (co często kończy się tym, że cała fabuła jest dość przerysowana i naciągana, powodując, że cała książka jest strasznie nierealistyczna). Oczywiście za sprawą zniknięcia Lury kryje się mroczny sekret, ale o tym każdy sam musi się przekonać. W mojej opinii ta "pospolitość" i jednocześnie realność całej tej sprawy czyni tak naprawdę całą twórczość Franza wyjątkową.

Dzięki idealnemu połączeniu opisów realistycznych technik dochodzeniowych; bohaterów, którzy są przedstawieni jako zwykli ludzie mający swoje słabości i problemy, a nie nadludzkie zdolności - Franz stworzył kolejny, bardzo przyjemny kryminał pełen zaskakujących zwrotów akcji, prób dążenia do rozwiązania zagadki i przeciwności losu, które na swojej drodze napotykają śledczy.

Seria o komisarz Julii Durant to według mnie "must read" dla każdego konesera kryminałów. Żal mi jest sięgać po ostatnią część z serii, ale niestety kiedyś tą piękną przygodę trzeba skończyć... Jak już wspomniałam przy okazji recenzji "Syndykatu Pająka" - twórczość Franza napawa mnie ogromnym sentymentem i na pewno bardzo miło będę wracać do wszystkich jego książek w przyszłości.

Nad wyraz obrazoburcza, wręcz okropna.Porąbana ryjąca nieco psychikę. Bardzo rozbudowany profil psychologiczny mordercy i przyczyn jego zachowania.Kilka bardzo denerwujących postaci (nie nijakich , bardzo mocno zarysowanych ,ale mega irytujących). Bardzo smutna najsmutniejsza ze wszystkich moim zdaniem.

Najlepsza z całego cyklu (jak do tej pory ;) !
Zaskakująca, trzymająca w napięciu.

Najlepsza z całego cyklu (jak do tej pory ;) !
Zaskakująca, trzymająca w napięciu.

Zdecydowanie polecam, a książkami tego niemieckiego autora jestem coraz bardziej zainteresowana. Z trzech pozycji do tej pory przeczytanych zdecydowanie najbardziej wciągająca. Komisarz Julia Durant dociekliwa jak zawsze, a intuicja pozwala jej dostrzec prawdę i znaleźć dowody winy.

Przerażający jest dramat jaki toczy się za zamkniętymi drzwiami zewnętrznie spokojnego domu.

Mam nadzieję, że kolejne spotkanie z Panią Komisarz i jej ekipą będzie równie udane.

Mega super książka czyta się z wspaniale. Doskonała akcja zwroty akcji i nieoczekiwane dochodzenie mimo że od początku wiadomo kto jest mordercą.
Niemiecki biznesmen sprzedawca luksusowych samochodów prowadzi na pozór normalne życie. Na pozór bo w domu zmienia się w sadystę biję i gwałci żonę. Pewnego dnia znika bez śladu aby potem znowu się pojawić tym razem jako morderca...
Polecam

Szukając w antykwariacie książki na ciemne jesienne popołudnia, natknąłem się na przyciągającą wzrok powieść w zielono-szarej szacie graficznej. Jak twierdziła tylna okładka, trafiłem na bestseller. Książka okazała się być mrocznym kryminałem. Stwierdziłem, że zainwestuję w niemiecką literaturę i wróciłem z nią do domu. Tak oto "Schron" wylądował na mojej półce.
Po przeczytaniu wstępu i pierwszego rozdziału byłem zachwycony. Mroczna, bezkompromisowa, kontrowersyjna historia, która od samego początku wciąga czytelnika w swoje sidła. Niestety, od momentu zniknięcia ze sceny pana Lury, mój zapał powoli gasł, by w kolejnych etapach powieści na zmianę powracać i znów gasnąć, a na koniec powieści zniknąć pozostawiając niedosyt (a może przesyt?).
Czy jest to dobry kryminał? Bez wątpienia. Nie jest jednak bardzo dobry. Pan Franz miał dobry pomysł, wykreował doskonały mroczny charakter i otoczył całość ciekawym tłem. Zdecydował się jednak poprowadzić historię nie z tego punktu, z którego powinien. W zasadzie po przeczytaniu połowy książki, można było się domyślić dalszego przebiegu historii. Mimo to, książka była w moim odczuciu bardzo dobra. Miała w sobie coś z kryminału i powieści psychologicznej, a wydarzenia opisywane na kolejnych stronach coraz bardziej mnie intrygowały. Co więc obniżyło ocenę? Zakończenie. W iście amerykańskim stylu. Czytając końcówkę powieści, czułem jak narasta we mnie irytacja. Miałem wrażenie, że autor chciał jak najszybciej skończyć ten kryminał, jakby gonił go termin oddania do wydawnictwa.
Zdecydowanie polecam przeczytać ten kryminał, chociażby ze względu na mroczną, interesującą fabułę, która mogłaby stanowić bardzo dobry materiał na film.

Po...

Wciągająca, uwielbiam serie książek z Julią Durant w roli głównej.

Wciągająca, uwielbiam serie książek z Julią Durant w roli głównej.

48 / 52 / 2018
Rewelacja. Komisarz Julia Durant na tropie seryjnego psychopatycznego mordercy w skórze odnoszącego sukcesy właściciela salonu luksusowych aut.

48 / 52 / 2018

Niezwykle polecam wszystkim! Doskonała seria :)

Niezwykle polecam wszystkim! Doskonała seria :)

• Andreas Franz
  • Kryminał