Dzieła

Okładka książki Dzieła Simone Weil
Okładka książki Dzieła
Simone Weil Wydawnictwo: Brama publicystyka literacka, eseje
1160 str. 19 godz. 20 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Brama
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
1160
Czas czytania
19 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
8391465241
Tłumacz:
Małgorzata Frankiewicz
Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
46
24

Na półkach: , ,

Simone Weil o wszystkim, o czym pisze, pisze z własnego doświadczenia. Jej zapis to obserwacja i przeżycie. Nie znajduję w tym filozoficznym tyglu żadnej abstrakcji, chłodnej kalkulacji czy dystansu poznawczego. Nawet jak stwierdza na przykład że prawdziwym tematem "Iliady" jest ból jednostki, to jest w tej tezie "cała ona", jej szlachetność i ofiarność w spojrzeniu na człowieka. Wielkość tej myślicielki to wielkość jej rozumienia. "Dzieła" Weil to szerokie spectrum odniesień, wątków, tematów, przy jednoczesnej skrupulatności zajęcia się każdym zagadnieniem. Gąszcz pism społecznikowskich, historycznych, ekonomicznych czy doktrynalnych to nie są prace badaczki, teoretyczki, ale myśl żywa świadomością, myśl przetrawiona przez krew. Zaskakuje w tej skali powaga sądu, czasem naiwność wyobraźni, naiwna wiara w dobroć ludzkości potrafiąca niby zmienić złą historię. Pochylenie się nad robotnikiem, wykluczonym, słabszym, którego chce się uczynić silnym, to cel młodej Simon Weil - bojowniczki pro publico bono. Przeżyj życie, mówi autorka, stań się ofiarą wojny, biedakiem i zapytaj się kim jestem, czym jest teraz świat, w którym żyję. Czy można wyobrazić sobie większą filozofię uczestnictwa, filozofię obecności? To, co się dzieje dokoła ma mnie zmieniać, w tym wymiarze, aby odcisnąć piętno na mnie - ma być moje, schowane w sercu. Jak pisze w "Zeszytach": "starać się kochać bez użycia wyobraźni. Kochać nagą rzeczywistość bez interpretowania. To, co się wówczas kocha, kocha się naprawdę Bogiem". Jest to pełnia zgody, afirmacja amor fati, bycie naprawdę sobą. "Kochać ludzką nędzę. Być szczęśliwym, że się jest niczym".

Simone Weil o wszystkim, o czym pisze, pisze z własnego doświadczenia. Jej zapis to obserwacja i przeżycie. Nie znajduję w tym filozoficznym tyglu żadnej abstrakcji, chłodnej kalkulacji czy dystansu poznawczego. Nawet jak stwierdza na przykład że prawdziwym tematem "Iliady" jest ból jednostki, to jest w tej tezie "cała ona", jej szlachetność i ofiarność w spojrzeniu na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    11
  • Posiadam
    3
  • Przeczytane
    2
  • Ulubione
    1
  • Polecono mi
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzieła


Podobne książki

Przeczytaj także