Rzym - ludzie Odrodzenia

Okładka książki Rzym - ludzie Odrodzenia Kazimierz Chłędowski
Okładka książki Rzym - ludzie Odrodzenia
Kazimierz Chłędowski Wydawnictwo: Książka i Wiedza historia
598 str. 9 godz. 58 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1957-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1957-01-01
Liczba stron:
598
Czas czytania
9 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
8305128490
Tagi:
historia kulturas Odrodzenie
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
520
346

Na półkach:

Jako że oceniłam tę książkę na 8 najpierw wytłumaczę się z wysokiej oceny. To zbiór przepisanych z włoskich źródeł plotek przepuszczony przez filtr preferencji Kazimierza Chłędowskiego i opinie podawane są tu jako fakty, a nawet faktom często nie można wierzyć. Te plotki są interesujące i w podanym natężeniu dają arcyciekawy obraz epoki. Bardzo przyjemna jest też polszczyzna tej książki z formami gramatycznymi i słowami, których już się nie używa, aż czasem przydałby się przypis. Język potęgował moją przyjemność z lektury. Rzym, ludzie odrodzenia są też bardziej spójną książką niż drugi tom: Rzym, ludzie baroku.

Natomiast preferencje Chłędowskiego oznaczają trudny do zniesienia seksizm (to książka z początku XX wieku, ale z początków XX wieku jest też Ulisses). Rozdział o Tulii d’Aragona cały jest paszkwilem, pełnym słabo ukrywanej pogardy. Dla mnie w ogóle niezrozumiałe jest jak można nie dostrzegać heroizmu toczonej przez tą renesansową poetkę walki o równość w świecie mężczyzn. Chłędowski nie dostrzega nawet walki. W przypadku Tulii nawet wykształcenie przedstawił jako wadę, jakby je komuś ukradła. Zresztą ma dla kobiet Chłędowski zawsze osobne słowa niż dla mężczyzn, kobiety nie prowadzą polityki, tylko intrygują, nie rozmawiają tylko plotkują, nie tworzą co najwyżej usiłują tworzyć i nieumiejętnie naśladują. Ich cnoty i cnota to jedno i to samo, a uroda jest główną cechą charakteru. Oczywiście kobieta trzydziestoletnia jest już stara lub podstarzała, mężczyzna pięćdziesięcioletni natomiast w sile wieku. Chłędowski całkowicie identyfikuje się z XV i XVI-wieczną narracją.

Arogancki jest też arystokratyzm autora, lekceważenie dla nieherbowego pochodzenia i zasada osobnej moralności dla właściwie urodzonych. Tu charakterystyczną ofiarą poglądów Chłędowskiego jest Cola di Rienzi. (A z rozdziału o Baldassare Castiglione „Autor lubił bardzo konie i psy i jak wszyscy, którzy naocznie się przekonują o szlachetnieniu domowych zwierząt za pomocą starannego chowu, wierzył i w uszlachetnienie człowieka tą sama drogą”.)

Śledzenie resentymentów Chłędowskiego może być zresztą interesującym zajęciem. Na przykład ile razy pojawia się Erazm z Rotterdamu to z jakąś złośliwą odautorską uwagą (Erazm wystąpił z Pochwałą głupoty przeciw ulubionej postaci autora, papieżowi Juliuszowi II). Gdy Chłędowski pisze o soborze w Konstancji omija sprawę Husa, wspomina o spaleniu na stosie Hieronima z Pragi jako o „wyniku zamieszania”.

To naprawdę interesująca książka. Napisana z talentem. Dla zainteresowanych historią i kulturą Włoch jest unikatową pozycją w naszym języku. Natomiast przydałoby się wydanie z rzetelnym historycznym komentarzem.

Jako że oceniłam tę książkę na 8 najpierw wytłumaczę się z wysokiej oceny. To zbiór przepisanych z włoskich źródeł plotek przepuszczony przez filtr preferencji Kazimierza Chłędowskiego i opinie podawane są tu jako fakty, a nawet faktom często nie można wierzyć. Te plotki są interesujące i w podanym natężeniu dają arcyciekawy obraz epoki. Bardzo przyjemna jest też...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    18
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    4
  • Przeczytane dawno temu
    1
  • Historia nowożytna powszechna
    1
  • PRIORYTET
    1
  • Orient, Bizancjum I kultura
    1
  • Ulubione
    1
  • 11 Historia: XVI w.
    1
  • POPULARNO-NAUKOWE
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rzym - ludzie Odrodzenia


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne