Nowele

Okładka książki Nowele Thomas Mann
Okładka książki Nowele
Thomas Mann Wydawnictwo: Czytelnik klasyka
501 str. 8 godz. 21 min.
Kategoria:
klasyka
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1956-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1956-01-01
Liczba stron:
501
Czas czytania
8 godz. 21 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Leopold Staff
Tagi:
Mann Nowele
Średnia ocen

8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki HERITO nr 40 / 2020 Mindaugas Kvietkauskas, Thomas Mann, Adam Mazur, Piotr Paziński, Redakcja kwartalnika HERITO, Bartosz Sadulski, Maciej Topolski, Miłosz Waligórski
Ocena 7,5
HERITO nr 40 /... Mindaugas Kvietkaus...
Okładka książki Opowieści niesamowite z języka niemieckiego Ludwig Bechstein, Joseph von Eichendorff, Paul Ernst, Hanns Heinz Ewers, Friedrich Gerstäcker, Johann Wolfgang von Goethe, Jeremias Gotthelf, Wilhelm Hauff, Paul Heyse, E.T.A. Hoffmann, Henryk Mann, Thomas Mann, Dauthendey Max, Gustav Meyrink, Paul Rohrer, Georg von Schlieben, Oskar A.H. Schmitz, Theodor Storm, Karl Hans Strobl, Ludwig Tieck, Friedrich de la Motte Fouqué, Heinrich von Kleist
Ocena 7,3
Opowieści nies... Ludwig Bechstein, J...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
746
692

Na półkach:

Arcydzieło języka, stylistyki, zanurzenia w szczegóły. Uczta literacka. Nowele, których nie da się przebiec wzrokiem, przekartkować; zdania, które się smakuje. A poza tym? Wyzierający z kart homoseksualizm autora, który w "Śmierci w Wenecji" zahacza - moim zdaniem - o pedofilię. Czy mi to przeszkadza? Nie, bo Tomasz Mann autorytetem moralnym dla mnie nie jest i - na szczęście - nie rościł sobie prawa do ideologicznego epatowania "jedyną słuszną prawdą". W czasach jego życia istniało jeszcze coś takiego jak "przyzwoitość".

Arcydzieło języka, stylistyki, zanurzenia w szczegóły. Uczta literacka. Nowele, których nie da się przebiec wzrokiem, przekartkować; zdania, które się smakuje. A poza tym? Wyzierający z kart homoseksualizm autora, który w "Śmierci w Wenecji" zahacza - moim zdaniem - o pedofilię. Czy mi to przeszkadza? Nie, bo Tomasz Mann autorytetem moralnym dla mnie nie jest i - na...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1761
887

Na półkach:

Zbiór składa się z ułożonych chronologicznie utworów, takich jak Rozczarowanie (1896 r.),czy też uważane za arcydzieła literatury niemieckiej opowiadania: Tristan (1902 r.),Tonio Kröger (1903 r.),Śmierć w Wenecji (1911 r.). Przekładu na polski dokonał znakomity Leopold Staff. Przytoczony zbiór nowel z 1956 roku jest wyborem autoryzowanym przez samego autora.

Bardzo ciekawym doświadczeniem jest obserwowanie zmian zachodzących w stylu pisarza, tematyce, emocjach jakimi operuje i jakie opisuje. Taki też zapewne był zamysł dotyczący wyboru poszczególnych opowiadań – miał pokazać drogę ewolucji talentu i kunsztu pisarza. Warto znać pozostałe dzieła Manna, po to by bardziej świadomie czytać i łączyć nowele z innymi utworami. I tak Tonio Kröger mnie kojarzy się z Buddenbrookami, poprzez osobę konsula, nadmorskie miasto, syna uciekającego w sztukę. Z kolei Tristan to jako żywo sanatorium dla gruźlików z Czarodziejskiej Góry, choć sam autor mówił, że powieść ta była efektem rozwinięcia motywu Śmierci w Wenecji (patrz: przemówienie z okazji 700–lecia miasta Lubeki Lubeka jako duchowa forma życia w: O sobie, Wybór pism autobiograficznych).
W ogólnym ujęciu świat nowel zawartych w tomie na swój sposób przeraża, sugeruje zmierzch, upadek świata zastanego. Relacje między ludźmi są płaskie, skonfliktowane wewnętrznie, pełne dylematów, zniechęcenia i goryczy, z góry skazane na niepowodzenie. Zamieranie epoki, to stwierdzenie najlepiej oddaje moje doznania po lekturze Nowel. Niech jednak nie zniechęca – Mann to wielki mistrz słowa, nawet w tak trudnej formie pisarskiej jaką jest nowela.

buchbuchbicher.blogspot.com

Zbiór składa się z ułożonych chronologicznie utworów, takich jak Rozczarowanie (1896 r.),czy też uważane za arcydzieła literatury niemieckiej opowiadania: Tristan (1902 r.),Tonio Kröger (1903 r.),Śmierć w Wenecji (1911 r.). Przekładu na polski dokonał znakomity Leopold Staff. Przytoczony zbiór nowel z 1956 roku jest wyborem autoryzowanym przez samego autora.

Bardzo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    30
  • Przeczytane
    23
  • Posiadam
    8
  • Chcę w prezencie
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Posiadam wydanie tradycyjne
    1
  • Przeczytane w 2015
    1
  • Literatura niemiecka
    1
  • Literatura światowa 1900-1945
    1
  • Inne.
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nowele


Podobne książki

Przeczytaj także