Król Lear

Okładka książki Król Lear
William Shakespeare Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Dzieła wszystkie (William Shakespeare) [Zielona Sowa] utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Dzieła wszystkie (William Shakespeare) [Zielona Sowa]
1997-08-01
8372200351
Maciej Słomczyński
literatura angielska teatr elzbietanski Szekspir Shakespeare

Bardziej obejrzałem, niż przeczytałem, bo to wydanie to videobook. Książka z dołączoną płytą DVD zawierającą spektakl teatralny. Doskonale zagrany, dialogi zgodne z książką. Cud, miód i orzeszki. Uczta.

Pierwszy raz miałem okazję poznać historię Leara. Miazga. A jeszcze zinterpretowana w taki sposób przez aktorów, tak odegrana nie pozwala odejść sprzed ekranu. To można oglądać - ale też słuchać tego tekstu - na okrągło.

Stary król zdający władzę w ręce dwóch córek i ich mężów liczy jedynie na wdzięczność i utrzymanie do końca swoich dni, gdy dzieli swoje królestwo na dwie części i żądając dodatkowo 100 rycerzy jako osobistą straż. Zamierza spędzić życie, mieszkając po miesiącu u każdej z córek, na zmianę. Nieduża cena za dar, jaki otrzymały. Popychany jakimś dziwnym impulsem lekceważy i wydziedzicza swoją trzecią córkę, najbardziej ukochaną i najbardziej kochającą, i szczerą, najbardziej uczciwą. Jedyną, która nie potrafi schlebiać na zawołanie, przymilać się dla zysku. Ta fatalna decyzja przyniesie mu ból i doprowadzi do szaleństwa, a także śmierci wielu bliskich osób.

Zdaje się, że szaleństwo w twórczości Sheakspare'a to jego znak rozpoznawczy. Znam też "Hamleta" i "Makbeta", i tam również obłęd jest prawdziwy, albo udawany dla określonego celu.

Niby świat poszedł do przodu, rozwinęliśmy się, ale w sferze posługiwania się językiem chyba jednak coraz bliżej nam do barbarzyńców. Nastąpił poważny regres. Jestem barbarzyńcą i nie jestem w stanie tego zmienić. Nikt dziś tak nie mówi i nie pisze. Dlatego warto sięgać do klasyki.

Chyba dłużej zostanę w szekspirowskich klimatach, bo trafiłem w bibliotece na całą półeczkę z twórczością Sheakspare'a wydaną w takiej formie. Polecam każdemu, ja jestem zachwycony.

Do Pana Szekspira było mi zawsze daleko i nie po życiowej drodze. Ale pewnego pięknego dnia w bibliotece, wpadło mi w ręce dzieło "Król Lear". A skoro już tak się stało - to zostało przeczytane. Niby krótki utwór, a jednak mamy tam akcję za akcją i coraz to bardziej skomplikowane ludzkie historie i dramaty. Mogę śmiało powiedzieć, że utwór jest ponadczasowy. Przenieśmy wszystkich bohaterów do naszej epoki, zamieńmy im stroje na dzisiejszy trend, podmieńmy język mowy, wybudujmy zamiast królestwa zwykłe domy, poszukajmy dla nich pracy, zostawmy im ich charaktery i co się okaże? Będą zachowywać się dokładnie jak my teraźniejsi mieszkańcy planety. Wszystko jest tak samo - wczoraj i dzisiaj. Pęd za pieniądzem, chęć władzy, posiadania, spiskowanie, biznes. Szekspir był wizjonerem. Stworzył dzieło ponadczasowe. Tak w tamtej epoce jak i w naszej "bezinteresowna" jest miłość niektórych (wiadomo że nie o wszystkich osobach świata mowa) dzieci do rodziców, testamenty, zachówki, spuścizny. No! Różnie z tym bywa. Ile w dzisiejszych czasach jest naiwnych Królów Learów i to boli. Przytoczę tylko jeden przykład. W pewnym Domu Starości przebywała staruszka. Jeden dzień w miesiącu była szczęśliwa, kiedy to przyjeżdżała córka z wnukami w odwiedziny. A był to dzień jej renty. Siadała szczęśliwa, że zaraz wszystkich zobaczy - a w ręce ściskała portfel... I tak siedziała od rana do późnego popołudnia, kiedy to przez godzinkę miała odwiedziny. Widzę w niej cząstkę Króla Leara. Na początku czytania byłam zła na jego charakter i jego coraz większą głupotę. Ale w miarę wkraczania głębiej w utwór, zauważyłam, że Król Lear był bardzo biednym, naiwnym, pokrzywdzonym przez los człowiekiem i chwała że miał cichych, skromnych przyjaciół, którzy przyjaźń, szacunek i zrozumienie okazywali mu na każdym kroku. Dla mnie ta Pani, którą wspominałam czytając utwór, zawsze będzie Wielka. Tak ją zapamiętałam. Zawsze będę wspominać jej szczery uśmiech. A co z moim uśmiechem podczas czytania Szekspira? Jakoś dziwnie uśmiechu było mi brak...

Szekspir, jak Szekspir - wszyscy po kolei umierają, pełno refleksyjnych dialogów i homeryckich porównań, a całokształt tworzy godnego przedstawiciela literatury renesansu.

Shakespeare to jeden z tych (obok Leonarda da Vinci, Michała Anioła czy Caravaggio) ludzi przyszłości, którzy nie wiedzieć czemu zaplątali się w czasie. Wszak jego tragedia mimo 400 lat od napisania (1605) brzmi współcześnie czy wręcz proroczo. O ile nie lubię słuchowisk, o tyle tu chylę czoła przed doskonałym zespołem aktorskim, a para Krzysztof Gosztyła i Marian Opania na długo zostaje w pamięci. No i piękna edycja audiobooka. Zdecydowanie warto.

Genialny dramat. Aktualne, mimo upływu lat, przesłanie.

Genialny dramat. Aktualne, mimo upływu lat, przesłanie.

Kiedy pierwszy raz zasmakowałem Williama Szekspira muszę przyznać, że byłem wniebowzięty. Bardzo mi się spodobały jego dramaty i przyrzekłem sobie, że nie zakończę na nich. Przy najbliższej okazji wypożyczyłem "Króla Lira" ciesząc się w duchu na myśl, że spędzę miły wieczór w towarzystwie Szekspirowskich wyrobów. Tutaj ponownie świetnie trafiłem. Chyba tego było mi trzeba. Kawał świetnego dramatu.

Tym razem William Szekspir przedstawia nam problemy rodzinne oraz sprawy majątkowe. Pokazuje nam, jak nawet te najbliższe osoby mogą być dla nas toksyczne i w głębi duszy mieć nas za nic. Szekspir obrazuje to poprzez stworzenie Króla oraz jego trzech córek. Dwie z nich fałszywie go kochają, a z ich słów płynie obłuda. Obie najbardziej kochają pieniądze i liczą na jak największy spadek. Historia trochę przygnębia szczególnie druga, która toczy się równolegle do historii Króla Lira. Mimo tego przyjemnie się ją czytało.

Fabuła była niezwykle ciekawa. Szekspirowskie twory charakteryzują się barwnymi opisami i porównaniami, które oddziałowują na wyobraźnie i jednocześnie przyciągają czytelnika. Jego komedie oraz dramaty uważam za najwyższej klasy utwory. Nie dziwię się, kiedy na okładce każdego z nich widzę napis lektura. Dramaty Szekspira są niezwykle edukujące i poruszające do myślenia.

Przeczytanie kolejnego utworu Szekspira nie było zdecydowanie błędem. Wręcz przeciwnie, ponownie spędziłem miły wieczór delektując się lekturą i zatapiając w Szekspirowskich wydarzeniach. Z pewnością na moim biurku zagości jeszcze mnóstwo jego dzieł.

Gorąco polecam!
Piotr Drwięga

Dużo emocji i trudne charaktery ludzi.
Bardziej zrozumiałe było dla mnie tłumaczenie Barańczaka, z trudem skończyłam czytać w tłumaczeniu Słomczyńskiego.

Dużo emocji i trudne charaktery ludzi.

Arcydzieło!

Arcydzieło!