Okładka książki Rozstrzelać elementy kontrrewolucyjne! Brutalizacja wojny niemiecko-sowieckiej latem 1941 Bogdan Musiał
Bogdan Musiał Wydawnictwo: Fronda historia
historia
Konterrevolutionäre Elemente sind zu erschiessen. Die Brutalisierung des deutsch-sowjetischen Krieges im Sommer I941
Fronda
2001-01-01
2001-01-01

Książka o mordach na osobach przetrzymywanych w więźniach dokonanych przez NKWD w czerwcu 1941 roku.
Ale nie tylko.
Pierwszych kilka rozdziałów opisuje sowiecką okupacje kresów, z dokładnym opisem stosunków pomiędzy poszczególnymi nacjami między sobą i między tzw. władzą. (Tu autor miażdży wypociny Tomasza Grossa, wskazując na to, że wykorzystuje on tylko te relacje Żydów, które pasują do jego teorii, a pogardza innymi).
Druga część to opis rozstrzeliwania więźniów, marszów śmierci i innych zbrodni popełnionych przez "organa" i czerwonoarmistów na początku wojny.
Trzecia to opis tego co działo się potem: pogromy, rozstrzeliwania Żydów przez Niemców, wykorzystanie sowieckich mordów przez propagandę niemiecką (a także nacjonalistów ukraińskich). Nie muszę chyba dodawać, że spora część najbardziej aktywnych komunistów czy to Żydów, czy Ukraińców, Białorusinów czy Polaków zdążyło uciec.
W Niemczech pisano o ofiarach ukraińskich i białoruskich, na terenie GG jw. plus o polskich (których tak naprawdę było najwięcej) a nigdzie nie pisano o ofiarach Żydowskich, których mało nie było.
Tu Autor wysuwa teorie o wpływie tych zbrodni na postępowanie Niemców w stosunku do Żydów i krytykuje Omara Bartova za brak całościowego spojrzenia na ten problem. Ten wpływ na pewno istniał, ale nie był kluczowy, wystarczy sięgnąć chociażby po książkę Musiała o sowieckich partyzantach na terenie obecnej Białorusi, czy coś o niemieckiej 707 DP, żeby to zobaczyć

Zanim sięgnąłem po tą pozycje to i tak sporo wiedziałem na ten temat, ale ta książka jest kolejną "cegłą", z której buduję wiedzę o tzw. "Froncie Wschodnim" czy historii Polski i historii Europy Środkowowschodniej. A pan Musiał stał się moim kolejnym ulubionym historykiem.

Ale nie tylko.

Świetne studium najlepiej poznanej i udokumentowanej masowej zbrodni sowieckiej na byłych ziemiach polskich z czerwca 1941 roku.Zbrodni w świadomości społecznej nie istniejącej.Na Zachodzie przemilczanej,marginalizowanej lub manipulowanej.Dla mnie jest paradoksem i smutną rzeczywistością że to w Niemczech ,niemiecki naukowiec zanalizował,opisał i opublikował pierwszą monografię tej zbrodni.Nie w Polsce ,nie polski historyk pomimo że zdarzyło się to w ówczesnej Polsce i ofiarami byli polscy obywatele.Pomimo że jak już wspomniałem jest to najlepiej udokumentowana (zdjęciami.filmami,relacjami ofiar i świadków) zbrodnia sowiecka której sprawcy zostali przyłapani prawie że na gorącym uczynku.W niektórych przypadkach w parę godzin a w niektórych w parę dni po jej wykonaniu.
Zadziwiające i smutne zarazem.
Książka jak na pracę naukową i trudny temat jest napisana przystepnym językiem a jej konstrukcja przejrzysta i logiczna.

• Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • II wojna światowa
  • Front wschodni 1941 - 1945