Na końcu świata napisane. Autoportret współczesnej polskiej emigracji

Okładka książki Na końcu świata napisane. Autoportret współczesnej polskiej emigracji praca zbiorowa
praca zbiorowa Wydawnictwo: literatura piękna
2008-01-01
2008-01-01

Ksiazka to zlepek roznych zyciowych historii ludzi pochodzacych z roznych zakatkow europy. Emigracja dla wielu to poszukiwanie lepszego zycia. Bohaterowie trafiali w rozne towarzystwa. Historie skupiaja sie generalnie na pierwszych tygodniach pobytu w nowym kraju, roznicach kulturowych I zmierzenie sie z poradzeniem sobie na obczyznie. Kazdy mial swoj kryzys I roznie go przechodzil. Pomimo ze ksiazka ma million roznych stylow pisania to czyta sie szybko. Jedne historie sa bardziej ciekawe od drugich. Z wlasnej perspektywy moge powiedziec ze emigracja do latwych nie nalezy - tesknota za krajem, rodzina I przyjaciolmi, ale mozna z nia sobie poradzic i zyc lepiej. Nie dajmy sie pojmac tym nieraz ponurym opowiadaniom. Przeczytac warto ale nie wierzyc na slowo :)

Zbiór prac inspirowanych życiem Polaków pracujących poza granicami naszego Państwa.
Jak to bywa w pracach zbiorowych, część z nich była napisana bardzo błyskotliwie, interesująco, z humorem, przez drugą połowę ciężko mi było przebrnąć:)
Morał z tych historii jest taki - wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma :)
niestety wyłania nam się obraz zagranicy, w której również ciężko o znalezienie pracy, legalne zatrudnienie, problemy z zapisaniem się na wizytę lekarską...

Morał z tych historii jest taki - wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma :)
niestety wyłania nam się obraz zagranicy, w której również ciężko o...

Siłą każdego z zamieszczonych w zbiorze tekstów jest autentyzm opisywanych przeżyć. Żyjemy w takich podłych czasach, że każdy z nas doświadczył — albo osobiście, albo za sprawą bliższej i dalszej rodziny czy przyjaciół — uroków emigracji zarobkowej. Zebrane w tomie opowiadania mówią o tym, czego czasem oszczędzają tam krewni i znajomi: o upokorzeniu, poczuciu niższości, nieustającym strachu, biedzie, głodzie, braku poczucia bezpieczeństwa i zaufania. Dlatego, niezależnie od jakości, są to teksty tak silnie oddziałujące na emocje: bo bardzo blisko im do rzeczywistości i to takiej rzeczywistości, która wcale nie wydaje się najlepszym z możliwych światów.

Ta rzeczywistość ma różne kształty w kolejnych tekstach, czemu trudno się dziwić. Akcja większości z nich toczy się w Londynie, czy też szerzej: w Anglii, ale bywamy też na południu, w krajach Skandynawskich i w Australii; wszędzie tam, gdzie nasi rodacy szukają dobrobytu, którego nie znaleźli w ojczyźnie. Różnie tę rzeczywistość widzą autorzy, czasem onirycznie, poetycko, metaforycznie, częściej — bardziej brutalnie, pragmatycznie, dosłownie. Dla mnie większą wartość, a może po prostu bardziej czytelne przesłanie miały opowiadania z tej drugiej kategorii. Zimny, blady świt przywitany w poczekalni agencji pośrednictwa pracy dla słabo wykwalifikowanych pracowników (aż by się chciało powiedzieć: najemników) mocniej przemawia do mojej wyobraźni niż ciągnąca się przez kilka stron metafora pracy jako łodzi i pracownika jako sternika, któremu nikt nie chce powierzyć swojej łajby. Wędrówka od baru do baru z przekłamanym CV i niepewnym noclegiem wzbudza większe emocje niż nawiedzający w snach dziadek z domu opieki. Toteż teksty Jacka Ozaista (Wyspa obiecana) czy Jakuba Bolca (Zmartwychwstanie śmieciarza),a zwłaszcza groteskowa Klątwa Michała Sędzikowskiego (nie wiem, czemu zdobyła tylko wyróżnienie, pod względem języka, literackiej samoświadomości i zwyczajnego, ludzkiego dystansu do siebie jest to najlepsze opowiadanie w zbiorku) spodobały mi się znacznie bardziej niż York wieloryba Mirosława L. Adamowskiego czy Nie igraj ze mną, Frank Grzegorza Przybyszewskiego.

A z drugiej strony, momentami tragicznie mało w tych tekstach literackości. Oczywiście, pewien autobiografizm wynika z założeń programowych konkursu, ale niektóre teksty — nie sposób tu nie wspomnieć Pamiętnika emigracyjnego Haliny Derwet — to czysty zapis wspomnień, relacja w stu procentach pamiętnikarska, będąca niewątpliwie prozą, ale niekoniecznie literaturą. Te zapiski z pewnością są wartościowe, prawdziwe i może nawet mają znaczenie terapeutyczne i dla autora, i dla określonego czytelnika; ale nie tworzą opowieści, brak im struktury, jakiegoś nadrzędnego sensu i przede wszystkim, literackiego języka. Choć jednocześnie, skoro o języku mowa, świetnie pokazują to, co dzieje się z polszczyzną pod wpływem angielskiego: powstawanie nowego dialektu polsko-angielskiego.

(Więcej: http://szwabacha.blogspot.com/2014/11/antologia-na-koncu-swiata-napisane.html)

Bardzo dobrze opisane przeżycia współczesnej emigracji, głównie do Anglii. Opowiadania wręcz tragiczne oraz dające do myślenia. Polecam.

• Przeczytane w 2020
  • Reportaże
  • Studia

praca zbiorowa Na końcu świata napisane. Autoportret współczesnej polskiej emigracji Zobacz więcej