Szarlotka pachnąca marzeniami

literatura dziecięca
BIS
2013-10-25
2013-10-25

Wśród dziecięcych lektur wakacyjnych wpadła mi w ręce „Szarlotka pachnąca marzeniami” Iwony Czarkowskiej. Opowiada o Szarlotce, a właściwie Karolinie, zwanej też Tusią, która przyjeżdża na wakacje do pensjonatu, w którym pracują jej rodzice. Poznaje tam kucharza Bazylego, którego przychylność zyskała dzięki wyostrzonemu węchowi, który pozwala jej bezbłędnie odkrywać wszelkie tajemnice przepisów kulinarnych.
Bazyli od lat próbuje odkryć tajemnicę swojego dziadka, który ponoć zostawił w pensjonacie skarb, jednak dotąd nikomu nie udało się go odnaleźć. Poza tym po korytarzach budynku najwyraźniej błąka się duch pewnego Chińczyka, który dawno temu był tu kucharzem. Do tego dochodzą perypetie z szalenie inteligentnym kotem, który owija sobie wszystkich wokół palca (może łapy),i jak to kot, chodzi własnymi ścieżkami. Szarlotka trafia więc w sam środek obłędu, w którym świetnie się bawi, często w towarzystwie Patryka – jej rówieśnika, który dostarcza warzywa do pensjonatowej kuchni.
Ogromna wada wzroku i wyostrzony węch i słuch Tusi powodują wiele zwariowanych nieporozumień, z których biorą się komiczne sytuacje. Wiele wydarzeń kręci się wokół kuchni, kulinarnych ciekawostek i przepisów, które zostały zamieszczone na końcu każdego rozdziału książki. Rodząca się sympatia pomiędzy dziewczyną a Patrykiem też odgrywa tu swoją rolę. Do tego duch, tajemnicza zagadka zaginionego zegara, skarbu oraz przygotowania do konkursu kulinarnego stanowią wybuchową mieszankę, dzięki której książka jest dynamiczna, zabawna, przepełniona zapachami i smakami.
Poza tym, „Szarlotka pachnąca marzeniami” została dobrze napisana, językiem zrozumiałym, tworzącym ciepłą, przyjazną atmosferę pełną uśmiechu i życzliwości, pobłażliwości wobec charakternego kota i drobnych dziecięcych wpadek. Książkę wzbogacają nieliczne, czarno-białe ilustracje Katarzyny Sadowskiej. No i przepisy na wspaniałe pyszności, które ma się ochotę wypróbować o każdej porze, nie tylko latem.
Taka szalona, zwariowana historia z wątkiem tajemnicy i romansu w tle do doskonała propozycja na letnie leniwe popołudnia dla dzieci 11-letnich i starszych. Rozrywka gwarantowana, jak i rozbudzone apetyty na bułeczki mleczne, zupę cebulową albo naleśniki z jagodami.

Przesympatyczna opowieść o pewnych wakacjach Tusi zwanej Szarlotką.
Wakacji spędzonych m. in. w kuchni pensjonatu - i na końcu każdego rozdziału są przepisy na wspominane w nim potrawy.

Przesympatyczna opowieść o pewnych wakacjach Tusi zwanej Szarlotką.

"Szarlotka pachnąca marzeniami" Iwony Czarkowskiej to zwariowana, zbeletryzowana
książka kucharska dla młodszych nastolatków.
Pełna nietypowych bohaterów, nieprzewidzianych wydarzeń i kuszących przepisów ;-)

W pensjonacie "Błękitny Struś" (który kiedyś nazywał się "Pod Czterema Zegarami")
wraz z nowymi pracownikami pojawia się ich 13-letnia córka w bardzo grubych okularach.
Kłopoty ze wzrokiem dziewczyna nadrabia niesamowitym powonieniem.
W dodatku dla niej pachną (lub mają smak) nie tylko realne potrawy i przedmioty;
dla niej pachną (lub mają smak) także sny, wyobrażenia, emocje, zdarzenia, wspomnienia...

- Daj spokój, Michał. Ja ją znam - Patryk machnął ręką. - Ona jest z pensjonatu. Ma na imię Szalotka.
- Szarlotka - poprawiła go. - A właściwie Tuśka. Tak naprawdę Karolina, ale wolę Tuśka.
- To wariatka jakaś jest? - Michał zapytał szeptem brata, patrząc ze strachem na gościa.*

Szarlotka, Szalotka, Karolina, czy Tuśka?
Karuzela z imionami / przezwiskami to mały pikuś.
Bohaterka nie raz spodziewa się podejrzeń o brak rozumu.
Ba, w którymś momencie sama zaczyna się zastanawiać, czy sobie tego wszystkiego
nie wymyśliła... Bo spotykają ją naprawdę dziwne przygody.
Czuje herbatę miętową, której nie widać, słyszy muzykę, choć nikt nie gra.
Widziała psa na drzewie.
Ducha Chińczyka z patelnią (cytującego przysłowia) widuje dość regularnie.
A kota uważa za nowe wcielenie dziadka kucharza z pensjonatu.

Dziewczyna zaprzyjaźnia się z kucharzem, je pyszne potrawy, rozpoznaje ich składniki (czasem tajemne),
słucha ciekawych kulinarnych opowieści, trochę pomaga mu w kuchni, a przy okazji zastanawia się
nad miejscem ukrycia skarbu, czyli dziadkowego zeszytu ze świetnymi przepisami.
Czy skarb znajdą? I czy nowe wcielenie dziadka w tym pomoże?
Ten zeszyt pomógłby kucharzowi spełnić największe marzenie: wygrać turniej kulinarny,
a za wygraną wykupić pensjonat i przywrócić mu dawną świetność oraz nazwę.
Czy mu się to uda?

Sporo przygód, trochę tajemnicy i humor. Mnóstwo zapachów i smaków.
Czy to sposób na ciekawą książkę dla młodszej młodzieży?

Przepisy na potrawy o intrygujących nazwach to zachęta do samodzielnego kucharzenia!
Znajdziemy tu nie tylko tytułową szarlotkę, ale też m.in.:
Słynny w całym mieście makaron we francuskim cieście,
Chłodnik ogórkowy chińskiej cesarzowej i tajemnicę zupy pokrzywowej,
Indyk Song i ziemniaki z pomarańczową pastą.*
Ciekawe, po który przepis moja córka sięgnie najpierw? ;-)

książka kucharska dla młodszych nastolatków.

wraz z nowymi pracownikami pojawia się ich 13-letnia córka w bardzo grubych...

Fabularyzowana książka kulinarna dla dzieci z lekką nutą kryminału i romansu. Ciepła, chwilami zabawna, przepełniona smakami, a przede wszystkim zapachami. Uzupełniona o ciekawostki kulinarne i proste przepisy na różne dania. Fabuła dość prościutka i raczej przewidywalna, ale bohaterowie sympatyczni, a całość robi niezłe wrażenie – czyta się szybko i z przyjemnością. Myślę, że książka zainteresuje dziewczynki 12-13-letnie, zarówno ze względu na fabułę, jak i przepisy kulinarne do samodzielnego przetestowania.

Bardzo fajna książka, która opowiada o Karolinie. Ma ona 13 lat. Jej babcia wolałaby, żeby miała na imię Natalia, więc mówiła do niej Tuśka od Natuśki :D Gdy pojechała z rodzicami do pensjonatu poznała tam Bazylego. On ją zaczął nazywać Szarlotka. I tak dalej potoczyła się ta historia... Również w tej książce autorka postanowiła dodać różne przepisy kulinarne związane z danych rozdziałem :)

Taka fajna i przyjemna pozycja. W sam raz na nudne wieczory. Czytałam już wiele powieści dla nastolatków, ale tak aromatyczna trafiła mi się po raz pierwszy. Naprawdę, aż przyjemnie było ją czytać. Szkoda, że tak szybko się skończyła.
W książce są też podane przepisy na różne pyszności, więc na pewno z nich skorzystam. Czytając, niekiedy, aż ślinka ciekła. Polecam :)

Czy marzenia mogę pachnieć? Czy coś tak ulotnego jak zapach może zawładnąć człowiekiem? Czy poprzez zapach można wyrazić uczucia?
Poznajcie Szarlotkę, a właściwie Tuśkę … ale tak naprawdę Karolinę. Aromatyczną trzynastoletnią dziewczynę, która mimo swoich kompleksów posiada wyjątkowy dar wyrażania wszystkiego zapachem. Chociaż jak sama twierdzi żadna z niej piękność (dodatkowo grube szkła okularów nie dodają jej uroku ) to jednak jest to dziewczyna wyjątkowa.
Cała historia oparta jest na kuszących zapachach, wyłaniają się z wszystkich stronic książeczki, aż ślinka leci na samą myśl o owocach, warzywach, potrawach które autorka przedstawiła na osłodę czytelnikowi. A jest tego niemało...
XI rozdziałów - jeden smaczniejszy od drugiego, zakrapiane słodyczą i wytrawnymi daniami. Wspaniały pomysł autorki, która podsyca naszą ciekawość kończąc rozdziały przepisami na potrawy jakie zawarte były w czytanym rozdziale. I tak można tam znaleźć przepis na wspaniałą „Szarlotkę”, „Słoneczny krem z cukinii”, „Naleśniki z jagodami” a także niekonwencjonalną „Zupę z pokrzywy z serkiem topionym” oraz tajemniczo brzmiący „Zimny pies”.
Nie spotkałam jeszcze takiej książki dla dzieci, którą czytałoby się z wielkim apetytem czekając dosłownie na bogatą ucztę kulinarno – słowną. Ale czy samo zamiłowanie do pichcenia wystarczy aby przyciągnąć uwagę czytelnika? Niestety nie, dlatego nie zwiedźcie się słodkiemu tytułowi; „Szarlotka pachnąca marzeniami” to wybuchowa mieszanka w historię której wplótł się watek nadprzyrodzonych zjawisk, tajemniczych odkryć oraz wakacyjnej przyjaźni. Słowem świetna lektura dla młodszych czytelników.
„Szarlotka pachnąca marzeniami” to lektura, lekka i rozkoszna. Można na długo oderwać się od codzienności i zanurzyć się w świat zmysłowych zapachów. Autorka miała ciekawy pomysł na postać Tuśki, z początku bardzo współczułam bohaterce z powodu tych „denek” na oczach, ale później zauważyłam, że gdyby nie to Tuśka nie byłaby Tuśką tylko zwykłą Karoliną. Cały wizerunek dziewczynki jest szczególny pozwala nam sądzić ( a jakże!),że mimo niedogodności możemy być wrażliwi w niecodziennym sposób. Kto wie jakie licho w nas siedzi i czeka tylko na uwolnienie w odpowiedniej chwili..
Czego można dowiedzieć się z książeczki Iwony Czarkowskiej?
A właśnie tego, że każdy z nas jest wyjątkowy, tylko trzeba tą wyjątkowość w sobie umieć odnaleźć i szukać tak jak Bazyli przepisu dziadka. Dowiadujemy się wielu rzeczy kulinarnych; oprócz tego jak przyrządzić podane potrawy również poznajemy historie poszczególnych dań bądź składników np.: w Dniu Naleśnika w Anglii organizowane są biegi z patelniami; na poprawę humoru naukowcy zalecają potrawy z indyka oraz to, że oscypek swoją nazwę zawdzięcza foremkom, które nadają mu odpowiedni kształt i zdobienia.
Rozrywka, humor, sekrety, magia tej książki pozwala wyśmienicie spędzić z nią czas. Niepozorna bohaterka odkryje przed wami ogromny apetyt na smaki, nieobliczalny czarny kot Dziadek zasieje ziarnko magii a autorka dorzuciwszy od siebie swoje edukacyjne „trzy grosze” zaciekawi niecodziennymi faktami.
„Szarlotka pachnąca marzeniami” to książka, która obroni się sama swoją treścią i ciepłem klimatu!

Świetna książka.

Świetna książka.

Dostałam ją na 12 urodziny i czytałam tylko po to by się dowiedzieć co to za muzyka i zapach mięty...

Bardzo ciekawa książka.

Bardzo ciekawa książka.

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca
  • Przeczytane 2019

Dodaj cytat z książki Szarlotka pachnąca marzeniami