Kolacja

Okładka książki Kolacja Herman Koch Patronat LC
Okładka książki Kolacja
Herman Koch Wydawnictwo: Media Rodzina Seria: Gorzka Czekolada literatura piękna
literatura piękna
2013-10-23
Data 1. wydania:
2012-08-01
Jadwiga Jędryas
agresja klasa średnia kłótnia literatura holenderska literatura niderlandzka powieść psychologiczna powieść społeczno-obyczajowa relacje rodzinne rodzina wychowanie dziecka wyrzuty sumienia zabójstwo
Inne

więcej Więcej

Oficjalne recenzje i

Psychologiczna uczta

Link do recenzji

Wciągająca i nieoczywista fabuła. Momentami dość kontrowersyjna.

Fantastyczna książka, trzymająca w napięciu niemal od pierwszej strony. Zwykłe spotkanie rodzinne odsłania przed nami coraz więcej mrocznych sekretów, motywacji do działania, ambicji i celów, do których osiągnięcia bohaterowie skłonni są do najgorszych czynów. To książka o tym, jak idee zawłaszczają ludźmi, jak nimi kierują i jak ich zmieniają.
Drugą, równie istotną sprawą...

Dawno żadna książka nie zrobiła mi tak dobrze jak "Kolacja". Co ciekawe, zupełnie się tego nie spodziewałam.

To, co zaserwowałam mi autor, było wyśmienitym literackim kąskiem. Tą lekturą trzeba było się delektować powoli i z rozwagą, bo jej smaki zmieniały się co kilka stron. Było słodko i uroczo a nagle robiło się gorzko, wręcz obrzydliwie.

Herman Koch tak perfekcyjnie...

Moje pierwsze zetknięcie z serią Gorzka czekolada i współczesną literaturą niderlandzką uważam za nadzwyczaj udane. W trakcie lektury przypomniały mi się filmy, których akcja toczy się w jednym miejscu i skupia na dialogach. Z rozdziału na rozdział byłam zdziwiona rolami i zmianami zachodzącymi wśród głównych bohaterów. Dużo do dyskusji.

Po książkę "Kolacja" Hermana Kocha holenderskiego pisarza sięgnęłam dzięki Esie z kanału Esa czyta https://www.youtube.com/user/esaczyta, a ze lubię bardzo Esę i często oglądam ją na YouTubie, trafia w mój gust czytelniczy postanowiłam przeczytać polecaną przez nią "Kolację".
Książka to thriller psychologiczny, krótki liczy 280 stron więc bardzo mało, idealna na...

Trzeba się dobrze wczytać, żeby zrozumieć tę książkę, ale jest ona ciekawa, więc szybko mi poszło czytanie ;)

Krótko i na temat: "Kolacja" zwaliła mnie z nóg. Mistrzostwo. Przerażające, deprymujące, a do tego pełne autentyzmu. Początkowo trudno było się wciągnąć - w końcu cóż ciekawego może ukazać nam autor w trakcie trwania kolacji, do której zasiadło dwóch braci z żonami? Jednak narracja prowadzona jest w taki sposób, że z każdą chwilą coraz trudniej się oderwać... a przy...

Z pozoru kolejne spotkanie rodzinne „z musu”, „bo tak wypada”. Rywalizujący ze sobą bracia o skrajnie różnych charakterach i poglądach, gardzący sobą nawzajem. A w tle drobny kłopot z dziećmi… drobny??? Trzymająca w napięciu ja mistrzowski thriller, wciągająca jak kryminał, historia o mrocznych zakątkach ludzkiej psychiki i dwoistości moralności. Gdzie kończy się granica...

To jedna z najdziwniejszych i najbardziej rozczarowujących książek, jakie ostatnio czytałam. Lubię dziwnych bohaterów i niedopowiedzenia, ale tutaj nie było to ani zaskakujące, ani wciągające, a tylko irytujące.

Koncept wydawał się ciekawy, ale im dalej, tym gorzej. Motyw spędzenia wieczoru w ekskluzywnej restauracji w obliczu rozmowy, jaką mieli podjąć bohaterowie -...

Ta książka mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła. Początkowo myślałam, że będzie to powieść nieco ironizująca, zabawna i z jakimś suspensem. Okazało się zupełnie coś odmiennego.
Bohater, chory psychicznie, choć moim zdaniem głównie pozbawiony moralności, wprowadza nas w swój przerażający świat. Świat, w którym dobro jest całkowicie względne.
Mam nadzieję, że to całkowicie...

• 2019
  • 2018