Kolacja
- Kategoria:
- literatura piękna
- Seria:
- Gorzka Czekolada
- Tytuł oryginału:
- Het diner
- Wydawnictwo:
- Media Rodzina
- Data wydania:
- 2013-10-23
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-10-23
- Data 1. wydania:
- 2012-08-01
- Liczba stron:
- 280
- Czas czytania
- 4 godz. 40 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788372789020
- Tłumacz:
- Jadwiga Jędryas
- Tagi:
- agresja klasa średnia kłótnia literatura holenderska literatura niderlandzka powieść psychologiczna powieść społeczno-obyczajowa relacje rodzinne rodzina wychowanie dziecka wyrzuty sumienia zabójstwo
- Inne
Dwie małżeńskie pary spotykają się w ekskluzywnej restauracji na z pozoru kurtuazyjnej pogawędce przy kolacji. Do omówienia mają jednak bardzo poważny problem dotyczący ich nastoletnich synów. Gdy wystrojone kelnerki wnoszą na stół kolejne dania, a neutralne tematy niepokojąco szybko się wyczerpują, atmosfera wyraźnie się zagęszcza. Trudno przewidzieć, jaki będzie finał starcia charyzmatycznego polityka z byłym nauczycielem historii. Nie wróży to jednak wiele dobrego, gdy wieczór zaczyna się od słów „Musimy porozmawiać o naszych dzieciach”.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Psychologiczna uczta
„Kolacja” jest zapisem pewnego wyjątkowego wieczoru, podczas którego dwa małżeństwa spotykają się, by omówić co zrobić w związku z sytuacją, w której brali udział ich synowie. Podobny opis pojawia się na okładce książki. Opis o wszystkim i o niczym. Już w trakcie lektury noty wydawniczej pojawiają się pytania. Nie bez powodu jednak wydawca posługuje się tak enigmatycznym opisem. Uchylenie nawet prostych szczegółów fabuły mogłoby odebrać część przyjemności z czytania. Być może dlatego książka doczekała się licznych adaptacji teatralnych, a nawet ekranizacji.
Herman Koch bowiem do perfekcji opanował stopniowe ujawnianie informacji na temat bohaterów książki. Taki zabieg sprawia, że łatwo wejść w fabułę i wciągnąć się w historię podczas poznawania nowych wątków. Dodając niezmienne miejsce akcji, to wymarzony wprost scenariusz do teatralnej sztuki.
Ponadto kreacja głównego bohatera, narratora książki, jest intrygująca. Paul to fajny facet, kochający ojciec i mąż. Tak przynajmniej z początku się wydaje… Gdy z zazdrością opowiada o sukcesach brata, gdy porównuje się z nim i poniża jego wybory i osiągnięcia, ciężko nie zastanawiać się – o co mu chodzi? Skąd ta postawa? W miarę czytania jednak, sprawa rozjaśnia się, a postać Paula nabiera barw.
Nie mogę powstrzymać się przed porównaniem książki do „Zaginionej dziewczyny” Gillian Flynn – jeżeli komuś podobała się ta pozycja, powinien zainteresować się też „Kolacją”. Przy czym „Kolacja” wydaje mi się lepiej skonstruowana. Jest też zręcznie poprowadzona, ale przede wszystkim, budzi emocje i pobudza do zadawania pytań.
Przy okazji dodaję Jadwigę Jędryas do listy ulubionych tłumaczy. Trzeba przyznać, że ten przekład to bardzo dobra robota. Myślę, że połączenie dobrego tłumacza ze świetnym autorem (to jego szósta powieść, pierwsza zaś, która odniosła tak spektakularny sukces) jest świetnym wyborem wydawnictwa. Ciekawe, czy w Polsce też odniesie taki sukces?
Anna Kaczmarczyk
Oceny
Książka na półkach
- 591
- 521
- 82
- 12
- 11
- 10
- 7
- 7
- 7
- 5
OPINIE i DYSKUSJE
"Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób".
Dzieciaki.
Dzieci, nasze potomstwo. Główny obszar szczęścia, jak i zmartwień.
Powyższy cytat pochodzi z książki "Anna Karenina" Tołstoja, ale główny bohater książki "Kolacja" również widzi w tych słowach odzwierciedlenie sytuacji swojej rodziny.
"Dwa małżeństwa spotykają się w ekskluzywnej restauracji na z pozoru kurtuazyjnej pogawędce. Do omówienia mają jednak bardzo poważny problem dotyczący ich nastoletnich synów. Ten wieczór zaważy na całym ich przyszłym życiu. Przesądzi o szczęściu obu rodzin", czytamy w opisie książki.
Nie mogę napisać za dużo o fabule powieści, żeby nie pozbawić nikogo satysfakcji z czytania. Najpierw pomyślałam, żeby napisać "radości z czytania", ale ta książka nie przysparza radości, zupełnie nie.
Nie będę się silić na zarys fabuły inny niż ten zamieszczony na tylnej stronie okładki, bo on idealnie oddaje jej treść.
Ale nie oddaje klimatu, napięcia w akcji podczas czytania, zadziwienia.
Powoduje natomiast zdumienie nad determinacją zachowania statusu quo rodziny, utrzymania jej w całości.
Myślenie o tym, jak dana decyzja wpłynie na najmniejsza jednostkę społeczną, jaką jest rodzina.
"Zastanawiałem się całkiem poważnie, co by się stało, jeślibym zupełnie nic nie powiedział. Jeślibym zwyczajnie kontynuował życie, jak każdy. Pomyślałem o szczęściu; o szczęśliwych małżeństwach i o oczach mojego syna".
Czy to spowoduje, że będziemy bardziej szczęśliwi - takie pytanie zadaje sobie kilka razy narrator powieści. Ja się jednak zastanawiam, czy wszystkie nasze podejmowane działania powinny być dyktowane szczęśliwością lub nie?
Co jest najwyższym dobrem dla nas ludzi i czy nie zmienia się ono w zależności od kontekstu i sytuacji?
Czy istnieje wytłumaczenie dla bestialstwa, tylko dlatego, że dopuściła się tego osoba nam bliska? Jak wiele jesteśmy wstanie poświęcić dla tej najbliższej osoby, nie tracąc przy tym siebie?
Książka otwiera też oczy na to, jak obserwacja nas dorosłych przez dzieci może mieć niebagatelne znaczenie dla nich w późniejszym, dorosłym życiu. Wiele mówi się, że dzieci nie zachowują się tak, jak im mówimy, aby się zachowywały, ale tak, jak widzą, jak my to robimy. Modelowanie. A może to wszystko jednak geny? Bez względu na naśladowanie, "genów nie wydłubiesz", jak to się czasem mówi.
Niech dowodem na to, że ta książka jest dobra, będzie ten fakt: kupiłam ją kiedyś z polecenia blogerki książkowej, przeczytałam, zaintrygowała mnie bardzo i na tyle, że od razu puściłam ją dalej w obieg. Nie wróciła już do mnie. Mam nadzieję, że krąży gdzieś dalej i jest czytana... Ostatnio znowu do mnie wróciła, ale tym razem we wspomnieniach. Zatem - kupiłam znowu, przeczytałam powtórnie, piszę o niej. Dla mnie o wartości książki stanowi fakt, że nadal ją w sobie nosze i co jakiś czas wraca do mnie wspomnienie o jej czytaniu. Coś we mnie zostawiła. Ta na pewno zdumienie nad naturą ludzką, a także zachwyt nad takim poprowadzeniem akcji książki, który mnie w pewnym momencie zmiótł i spowodował szerokie otwarcie oczu.
Co tu się właściwie wydarzyło?, zadajemy sobie to pytanie w pewnym momencie podczas czytania.
Co się zdarzyło w kontekście zwrotów akcji, ale też myśląc o tym, co ta książki robi nam. Jak wpływa na nas.
Ta kolacja to bitwa. Na gęsty, słowa, na zamiary i decyzje.
To gra o kształt i przyszłość rodziny, o polityczne umocowanie w tle również. To akt desperacji w myśleniu o dorosłości dziecka i wszelakich konsekwencjach ich czynów.
Ciągle następuje zmiana tego, kto na wierzchu, kto pod spodem, czyje na górze a czyje na dole. Zmiana percepcji powoduje, że ciągle komuś innemu sprzyjamy, żeby za chwilę się zdziwić i przytaknąć innej osobie, z nią się zgodzić.
Nie da się przy tej książce znużyć ani zasnąć.
Od pewnego momentu lecimy z czytaniem na przyspieszonym pulsie i goniąc przez strony, bo jakoś nie możemy uwierzyć w to, jak rozwija się akcja. Ja przynajmniej nie mogłam.
Do ostatniego akapitu mamy szansę przeżyć tornado zmiennych emocji, w tym konsternację, niedowierzanie czy głębokiego zażenowanie.
Przeczytaj tę książkę a potem odpowiedz, głównie sobie, na pytania.
Kto jest największym wygranym, a kto przegranym?
I czy na pewno ta osoba?
Zastanów się jeszcze raz.
Twoja ocena, myślę, jak i moja, w głównej mierze zależy od tego, jakimi kryteriami moralnymi się kierujesz.
To co, może jednak zmienisz zdanie?
FB: Ostatni akapit. Ostatnie zdanie - Natalia Leszka
"Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób".
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDzieciaki.
Dzieci, nasze potomstwo. Główny obszar szczęścia, jak i zmartwień.
Powyższy cytat pochodzi z książki "Anna Karenina" Tołstoja, ale główny bohater książki "Kolacja" również widzi w tych słowach odzwierciedlenie sytuacji swojej rodziny.
"Dwa...
Rewelacyjne studium ludzkich relacji rodzinnych, również tych toksycznych. Polecam gorąco!
Rewelacyjne studium ludzkich relacji rodzinnych, również tych toksycznych. Polecam gorąco!
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toŻyciowa, wstrząsają i dająca do myślenia powieść.
Życiowa, wstrząsają i dająca do myślenia powieść.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSeria "Gorzka czekolada" jest dokładnie taka, jak ten przysmak - nie za słodka, a jednak wyśmienicie oddaje smaki życia!
Seria "Gorzka czekolada" jest dokładnie taka, jak ten przysmak - nie za słodka, a jednak wyśmienicie oddaje smaki życia!
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKlimat filmu ,,Rzeź” Polańskiego.
Klimat filmu ,,Rzeź” Polańskiego.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toEmocje, emocje, emocje, EMOCJE. Polecam bardzo, współczułam bohaterom tego, przez co musieli przejść. Jednak posiadanie dzieci to jest wielka loteria.
Emocje, emocje, emocje, EMOCJE. Polecam bardzo, współczułam bohaterom tego, przez co musieli przejść. Jednak posiadanie dzieci to jest wielka loteria.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCzytadło na nudny wieczór, gdzie 9 z jakiegoś powodu) brak innej lektury.
Czytadło na nudny wieczór, gdzie 9 z jakiegoś powodu) brak innej lektury.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPomysł pokazania toksycznych relacji nie jest nowy. Często wraca na teralną scenę czy ekran filmowy. Obawiam się, że będzie powtórką któregoś z poprzednich dzieł. Tymczasem autor pokazał temat z innej strony, dołożył kolejny element. Moim zdaniem, warto sięgnąć po książkę. Mi się podobała.
Pomysł pokazania toksycznych relacji nie jest nowy. Często wraca na teralną scenę czy ekran filmowy. Obawiam się, że będzie powtórką któregoś z poprzednich dzieł. Tymczasem autor pokazał temat z innej strony, dołożył kolejny element. Moim zdaniem, warto sięgnąć po książkę. Mi się podobała.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMocna obyczajówka o tym, co się w nas kryje i do czego jesteśmy zdolni.
Mocna obyczajówka o tym, co się w nas kryje i do czego jesteśmy zdolni.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNo jednak nie. Zaczyna się obietnicą oryginalnej subtelności, ale zakończenie jest subtelne jak walnięcie młotkiem w głowę - przy czym nie odnosze się do szoku, jakiego doznaje czytelnik, a tylko do toporności rozwiązania
No jednak nie. Zaczyna się obietnicą oryginalnej subtelności, ale zakończenie jest subtelne jak walnięcie młotkiem w głowę - przy czym nie odnosze się do szoku, jakiego doznaje czytelnik, a tylko do toporności rozwiązania
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to