Duma i uprzedzenie

posiadłość rodzina posag miłość pan Darcy Liz Benett
2002 ocen 141 opinii

2002 ocen

Opinie [1 867]

Historia ta jest przede wszystkim romansem , który oprócz przyjemnego w czytaniu języka jest również dobrze napisany. Nie ma tu dziur logicznych a bohaterowie nie podejmują nierozsądnych decyzji, które nie były by niczym uwarunkowane. Mamy tu narratora trzecioosobowego który jednak podąża za Elizabeth czyli naszą główną Bohaterką. To właśnie jej rozterki oraz przemyślenia...

"Duma i uprzedzenie" Jane Austen. Zawsze ta książka kojarzyła mi się z czytelnikami dużo, dużo starszymi i jakieś takie stare twórczości. Na święta jednak dostałam właśnie tę książkę i postanowiłam, że dam jej szanse. No i powiem wam, że byłam bardzo zaskoczona.

Na początku 19 -stulecia każdy niezbyt zamożny ojciec córek- zwłaszcza kiedy naprawdę miał ich dużo- bardzo...

Historia piękna, rozbudowana, niebanalna, bohaterowie wspaniale wykreowani i różnorodni, chociaż Jane była mocno wyidealizowaną bohaterką. Elżbieta natomiast bardzo przypadła mi do gustu, tak samo jak Pan Bennet. No cóż powiem, takie klasyki z pewnością warto znać!

Zachwycająca książka, pozwalająca poznać życie XIX-wiecznej Anglii. Niebanalny romans o urzekającej fabule. Wciąga czytelnika w emocje bohaterów. Gorąco polecam każdemu, kto chce oderwać się na chwilę od współczesnego świata i poznać emocjomującą (choć nie przytłaczającą) historię!

Choć nie jestem fanką tego typu literatury, ta książka mnie oszołomiła!

Domyslam sie ze czytelniczki tego typu dziel moga miec w zyciu pewne trudnosci ze znalezieniem partnera

"Duma i uprzedzenie" jest to na pewno pozycja obowiązkowa dla wszystkich koneserów literatury, nie tylko brytyjskiej, ale literatury ogólnie! Jest to cudowna historia, która wiele osób złapała za serca. Postacie pięknie nakreślone, świat cudownie przedstawiony a fabuła... no właśnie, fabuła. Ogólnie zauważyłam, że Jane Austen ma w swoich książkach taką....hmmm......

Jeśli patrzeć na nią jak na klasykę literatury angielskiej to oczywiście należy docenić jej wartość. A jeśli idzie o akcję, to dla mnie była po prostu nudna. Może to przez różnicę kulturową, ale nijak nie umiałam utożsamić się z bohaterami.

Lubię angielską prowincję o każdej porze roku i pod każdą datą historyczną. Świetne kobiece portrety. Jak na tamte czasy to dość feministyczna. Do tej książki wracam co jakiś czas, więc to już moje ente spotkanie z pannami Bennet.

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczościom Jane Austen i na pewno nie ostatnie.
Przyznam, że początkowo obawiałam się, że książka może mi nie podjeść, jako że nie czytałam wcześniej klasyków.
Po skończeniu trzeciego rozdziału przyzwyczaiłam się do stylu w jakim pisana jest powieść, a moje początkowe obawy zaczęły znikać.
Moim zdaniem jest to piękna historia...

Dyskusje

31 145