Wśród obcych

2012-01-01
Izabela Miksza, Marek S. Nowowiejski
Inne

Oficjalne recenzje i

Wśród książek, wróżek i magii

Link do recenzji

348 28 122

Fabuła płynie leniwie i spokojnie, próżno tu czekać, aż się „rozkręci” – z początku trochę na to czekałam, ale po kilkudziesięciu stronach uświadomiłam sobie, że ta książka po prostu cała taka jest. Lepiej brać się za nią, wiedząc to od razu. Są tu elementy fantastyki umieszczone w realnym świecie. Książka ma formę pamiętnika głównej bohaterki, która ma 15 lat, rok wcześniej zmarła w wypadku jej siostra bliźniaczka, a ona sama ma uszkodzoną nogę i porusza się o lasce. Dziewczynka ucieka od matki, która jest czarnym charakterem powieści, trafia pod opiekę ojca, którego dotąd nie znała, a stamtąd prosto do nowej szkoły z internatem. Główna bohaterka jest maniaczką czytania książek, pochłania ich mnóstwo w szybkim tempie - czytając tę powieść, w dużej mierze czyta się o czytaniu innych książek (istniejących naprawdę, można to też potraktować jako fajną bazę autorów i tytułów, po które warto kiedyś sięgnąć). Są tu „wróżki” jako magiczne istoty związane z naturą, jakby różnego rodzaju duszki, które dla większości ludzi są niewidzialne, niektórzy jednak potrafią je dostrzec. Przypominają chyba trochę wróżki z powieści „Piotruś Pan w Ogrodach Kensingtońskich” Barriego. Jest subtelny rodzaj magii. Jest matka – czarownica, która jest nieco obłąkana i ewidentnie zła. Książka jest raczej refleksyjna i dość pozytywna, choć motyw złej matki był dla mnie przygnębiający.

Na półkach: , , , ,

Zazwyczaj nie cierpię narracji pierwszoosobowej, a tym bardziej pisanej w formie dziennika/pamiętnika. Tymczasem powieść "Wśród obcych" charakteryzuje jedno i drugie, a mimo to podobała mi się bardzo. Może dlatego, że główna bohaterka, Mori, jest daleka od jojczenia i użalania się nad sobą (pomimo tego, że powodów do tego miałaby aż nadto), ma za to cierpkie poczucie humoru, które bardzo przypadło mi do gustu. Bardzo ciekawie wypadło tez porównanie Walijczyków (ze strony matki Mori) i Anglików (ze strony ojca), zarówno pod kątem zachowania, tradycji, czy choćby kuchni. Dla Brytyjczyków to może oczywistości, ale dla mnie - to była prawdziwa egzotyka.

Oprócz tego, że samą historię bardzo przyjemnie się czytało, to kolejnym - OGROMNYM - plusem jest ilość powieści sci-fi i fantasy z lat 70-tych i 80-tych, która się w książce pojawia. Mori jest bowiem zapaloną fanką fantastyki, a czytanie daje jej siłę do życia i jest ostoją, do której ucieka, gdy jest jej źle. Śledząc więc kolejne wydarzenia w życiu Mori, śledzimy także jej podróż czytelniczą; nie ukrywam, że po przeczytaniu "Wśród obcych" aż zaczęłam się dokopywać starszych powieści sci-fi, których jeszcze nie miałam okazji przeczytać, a które zostały wspomniane w książce.
Niech to będzie dla Was najlepszą rekomendacją.

Na półkach: , , , ,

Piękna, dziwna, smutna, nostalgiczna i trochę baśniowa historia o samotności i wyobcowaniu, o trudnym wchodzeniu w dorosłość z bagażem, którego piętnastoletni człowiek dźwigać nie powinien.
Te nieco ponad trzysta stron było dla mnie podróżą do szkolnych lat, kiedy to okrucieństwo rówieśników szło w parze z odkrywaniem świata w całej jego mniej lub bardziej chlubnej krasie. Przede wszystkim jednak była to podróż po mojej drodze pierwszych literackich olśnień, bo tak jak bohaterka weszłam w świat książek przez drzwi z napisem fantastyka.
Tolkien, Lewis, Le Guin, Heinlein, Delaney, Zelazny, Silverberg, ich książki to były fajerwerki pomysłów, wizji, otwierały głowę na nowe światy, na nowe postrzeganie tego co wokół. Były odpowiedzią na młodzieńcze bunty i przeżycia, były buforem bezpieczeństwa przed burzą nastoletnich rozterek, które niby błahe, urastały do rangi "być albo nie być".
Większość moich rówieśników nie sięgała po książki, to z marszu stawiało mnie, książkowego mola, poza nawiasem szkolnej społeczności. A kiedy doda się do tego problematyczną rodzinę i jest się grubą dziewczyną, no to mamy mieszankę, która nie ułatwia nastoletniego życia w najmniejszym stopniu. Skoro nie mogłam zabłysnąć urodą, pochwalić się jakimiś osiągnięciami w sporcie, inteligencji pokazać się wstydziłam, a moje życie towarzyskie praktycznie nie istniało to byłam oczywiście dosyć żałosną postacią, bardzo też samotną. Naturalne, że książki i biblioteki były na wyciągnięcie ręki i bądźmy szczerzy, czytająca nastolatka to było coś, co się niewątpliwie wyróżniało, coś co budowało wokół mnie bańkę pozornego spokoju. Rówieśnicy uznali mnie za dziwaczkę i omijali szerokim łukiem.
Podobnie jest z bohaterką "Wśród obcych", dziewczyna z niesprawną nogą, poruszająca się o lasce, bardzo, bardzo samotna, z traumą po wypadku, w którym straciła siostrę bliźniaczkę i praktycznie bez jakiegokolwiek psychicznego wsparcia ze strony formalnie najbliższych ludzi., rozkochana w książkach, uwielbiająca niekończące się dyskusje o tym, co przeczytała.
Wzruszały mnie opisy jej wycieczek do biblioteki, kiedy taszczyła ze sobą torby pełne książek, kupowała słodkie bułki, siedziała na ławce w parku bądź w jakiejś kawiarni i to wystarczyło jej do szczęścia. Chwilami można było odnieść wrażenie, że świat dla tej dziewczyny mógłby się zamknąć w ścianach księgarni bądź biblioteki, ludzie nie byli jej potrzebni. Ale jak wiadomo szczęście smakuje najlepiej, kiedy dzielisz je z kimś bliskim, więc Mor powolutku wychodzi ze swojej skorupy i próbuje budować relacje ze swoim ojcem, szkolną bibliotekarką i znajomymi z klubu książki.
Powieść zdobyła najważniejsze nagrody w świecie literatury fantastycznej, więc takiegoż elementu nie mogło zabraknąć w fabule – oto pojawiają się wróżki, a wraz z nimi oczywiście magia, która okazuje się być tkanką całego otaczającego bohaterkę świata. Gdybym czytała tę książkę trzydzieści lat temu, to pewnie bez mrugnięcia zaakceptowałabym to, że obok naszej, istnieje inna rzeczywistość, ukryta przed wzrokiem większości ludzi, są czarodziejskie istoty, a wybrańcy mogą korzystać z czarów i magii. Dzisiaj trochę mi głupio wierzyć we wróżki, więc myślę, że to nie o nie chodzi autorce, nie dosłownie. Raczej jest to sposób w jaki radzi sobie psychika młodego człowieka z tragedią, w której zginęła najbliższa osoba – siostra, a do której w jakiś sposób przyczyniła się matka, stąd próba przeobrażenia pustki po stracie w baśniowy świat wróżek, duchów i złej wiedźmy – personifikacji matki. Tak ja to widzę, autorka pozostawia szerokie pole do interpretacji, tę opowieść można odczytywać na wiele sposobów, co dodatkowo świadczy o jej wyjątkowości.
Książka ma formę pamiętnika toteż początkowo może się wydawać, że będą to pretensjonalne wynurzenia jakiejś pensjonarki i momentami rzeczywiście są trochę egzaltowane, trochę histeryczne, często emocje biorą górę nad rozsądkiem, a osąd rzeczywistości bywa zaburzony, ale to przecież jest pamiętnik nastolatki, która dopiero wyrusza w podróż do dorosłości. Kiedy z sentymentu sięgnęłam po swoje zabazgrane zeszyciki to zobaczyłam jaką byłam rozmemłaną romantyczką, zakochaną w idolach sprzed lat, słuchającą takich piosenek i wykonawców, że dzisiaj wstyd się przyznać, przeżywającą zauroczenia w sposób na przemian łzawy bądź morderczy. Słowem koszmar. Z drugiej strony bohaterka miewa momenty, kiedy patrzy na zastaną rzeczywistość i ludzi wokół zaskakująco trzeźwo, podobnie jej poglądy na relacje damsko – męskie, szczególnie dotyczące seksu są bardzo realistyczne, wyzbyte sztucznego romantyzmu, którym karmią się jej koleżanki. Chciałabym spotkać taką nastolatkę.
Piękna książka, pięknie napisana w hołdzie literaturze fantastycznej, książkom które pod całym sztafażem futurystycznych wizji, tak naprawdę opowiadają o nas, naszej naturze i świecie tu i teraz. Polecam, ale ostrożnie, jeśli nie lubicie science fiction i fantasy to liczne odniesienia do wielu tytułów mogą być nużące. Dla mnie była to cudowna podróż w moją własną przeszłość i ciekawe spotkanie z nietuzinkową bohaterką, a teraz idę rozejrzeć się za kolejnymi książkami Jo Walton.

Książka opowiada o dziewczynie, która wpadła w wir tragicznych wydarzeń. Mor, nastoletnia Walijka straciła w wyniku wypadku pełne władanie nad dolnymi kończynami oraz bliźniaczą siostrę. Akcja fabuły rozpoczyna się w rok po tym wydarzeniu. Ocalała dziewczyna ucieka od własnej matki i trafia do Domu Dziecka, skąd zabiera Mor jej ojciec, który opuścił rodzinę wystarczająco dawno, aby być dla córki kompletnie obcym człowiekiem. Wynikiem tych przemieszczeń dziewczyna ląduje w prestiżowej szkole z internatem, opłacanej przez majętne ciotki ze strony ojca.

Świat Mor wywrócił się do góry nogami, dziewczyna znalazła się wśród obcych dziewcząt z sytuowanych, angielskich rodów - a jej walijskość nastręcza więcej problemów, niż można było przypuszczać. Azylem bohaterki stały się książki, głównie książki z gatunku fantastyki. Jej zamiłowanie do literatury zawstydzi zapewne niejedną osobę; Mor pochłania kolejne lektury z prędkością światła. Jest oczytana i co jakiś czas wspomina o wybranym utworze w prowadzonym przez siebie dzienniku.

"Wśród obcych" wpisuje się w powieść wykorzystującą realizm magiczny - to czytelnik dokonuje wyboru wobec wysłuchanej historii, czy wydarzenia opowiadają o zagubionej nastolatce, czy o świecie niewrażliwym na wróżki oraz skrzętnie ukrywane tajemnice.

Innym walorem lektury jest opowieść o wyizolowanej dziewczynie, zmagającej się z samotnością, starającej się o normalne życie.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ksiązkę czyta się lekko, ale jest zwyczajnie nudnawa. To znaczy dla mnie, która nie czytała większości ksiazek o których wspomina bohaterka. Dziewczyna opisuje swoje życie w szkole z internatem, to co czyta i co robi (a do momentu do którego dotrwałam, robi cały czas to samo).
Przyznaję, że może słaba ocena jest wynikiem mojego zastoju czytelniczego. T kolejna ksiązka w przeciągu ostatniego czasu, której nie doczytałam do końca - cóż, uważam że jest wiele wartościowych książek i nie warto tracić czasu na te które nas nudzą itd.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nigdy nie oceniaj książki po okładce, bo... możesz się srogo rozczarować.
Zazwyczaj staram się obiektywnie podchodzić do oceny powieści, ale tutaj nie potrafię znaleźć logicznego uzasadnienia, dlaczego "Wśród obcych" została obsypana tyloma ważnymi nagrodami w dziedzinie fantasy.
Spoiler: Nie wydarzy.
350 stron o lekcjach w szkole, kupowania bułeczek i rozmów o kolejnych książkach, które w przypisach zazwyczaj mają adnotację "nie została wydana w Polsce". Szczyt mojej irytacji i zwątpienia nastąpił w momencie, gdy główna bohaterka wpadła w paniczny strach, twierdząc, że przekłucie jej uszu do kolczyków odbierze jej magiczne moce. Można trochę uprościć i stwierdzić, że właśnie do tego sprowadzają się elementy fantasy w tej powieści.
Chyba jestem za stary na tego typu literaturę i starałem się po prostu dotrwać do końca.
Jedno z moich większych literackich rozczarowań.

Nigdy nie oceniaj książki po okładce, bo... możesz się srogo rozczarować.
Czytałem książkę cierpliwie, z myślą: "Poczekaj, zaraz coś się na pewno zacznie dziać..."....

Sięgając po fantastykę - liczyłam na fantastykę.
Drzewne wróżki których nikt nie widzi, a wzmianka o nich pojawia się tylko kilka razy - to dla mnie zdecydowanie za mało.

Sięgając po fantastykę - liczyłam na fantastykę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , , , , , ,

Bardzo ciekawa główna bohaterka.
Pięknie przedstawiona magia.
Forma pamiętnika.

Bardzo ciekawa główna bohaterka.
Pięknie przedstawiona magia.
Forma pamiętnika.

To chyba taka kategoria książek. Książki tak dobre, że nie znajdują masowego czytelnika, masowy odbiorca nie rozumie ich, jest finalnie rozczarowany, a nagrody, którymi powieść obsypano, uważa za pomyłki, wybryk krytyków.

"Wśród obcych" to taki właśnie przypadek. Powieść napisana w formie dziennika prowadzonego przez 15-letnią dziewczynę. Mamy rok 1979, Wielka Brytania. Dziewczyna jest srogo poszkodowana w wypadku samochodowym, w którym ginie jej siostra bliźniaczka. Bohaterka trafia do elitarnej szkoły dla dziewczyn, gdzie z trudem buduje relacje z rówieśnicami. Kuleje, nie chodzi bez podpierania się laską.

Czynnik fantastyczny? Bohaterka widzi "wróżki", fantastyczne istoty, "fairies". Poza tym usiłuje posługiwać się magią, która jest dość ryzykowną dziedziną. W sumie to wszystko.

Tak, takiego niedzielnego czytelnika może to rozczarowywać, ale cała frajda polega na tym, że bohaterka jest fanatycznie oddana literaturze fantastycznej i zapisuje się do klubu zrzeszającego podobnych zapaleńców. Najpiękniej brzmią te partie powieści, w których bohaterka zapisuje swoje czytelnicze odkrycia, fascynacje, rozczarowania.

Przypomina mi (oraz innym miłośnikom fantastyki) jak zaczyna się przygoda z SF lub z fantasy. Jakie skarby można odkryć w czeluściach tych gatunków. Ile idei i pomysłów! Jakie oszałamiające wizje! Narratorka rzuca nazwiskami i tytułami, podpowiada, zmusza, by przypomnieć sobie klasykę gatunku, zrewidować własne poglądy na niektóre tytuły.

Autorka jest niesamowicie wiarygodna. Sam będąc nastolatkiem pisałem dziennik, byłem pretensjonalny, rozrywany sprzecznymi uczuciami, głupowaty, uważałem siebie samego za wyjątkową osobę, której nikt nie rozumie, ponieważ żyje w świecie książek.

To udało się uchwycić bezbłędnie.

Jeżeli liczycie na galopadę wydarzeń i zaskakujące zwroty akcji, to się rozczarujecie. To nie dla Was. "Wśród obcych" to zapis wchodzenia w dojrzałość - kulturową, czytelniczą i "życiową".

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Ksiazka o niczym