Osama

2013-08-30
2013-08-30
Grzegorz Komerski
Inne

Okładka książki Nowa Fantastyka 475 (04/2022) Maria Galina, Wiktor Orłowski, Lavie Tidhar, Jacek Wróbel
Ocena 6,3
Nowa Fantastyk... Maria Galina, Wikto...
Okładka książki Księga magii Eleanor Arnason, Elizabeth Bear, John Crowley, Andy Duncan, Kate Elliott, Matthew Hughes, Megan Lindholm, Scott Lynch, George R.R. Martin, Garth Nix, K.J. Parker, Rachel Pollack, Tim Powers, Lavie Tidhar, Greg Van Eekhout, Ysabeau S. Wilce, Liz Williams
Ocena 6,8
Księga magii Eleanor Arnason, El...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Thidar nie jest autorem książek pełnych akcji, gdzie fabuła podążą po linii prostej od punktu A do punktu B. Thidar to twórca nastroju, światów, które drżą i migocą, jak powietrze nad rozgrzanym asfaltem. Thidar to twórca podszytych smutkiem książek, w których bohaterowie nie kreują otaczających ich rzeczywistości, a raczej starają się przeżyć, w miejscach w których się znaleźli. Czasami też próbują zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.
Taka jest też książka "Osama", jeszcze jedna wariacja na temat wieloświata. Który świat jest prawdziwy? A raczej, w którym świecie funkcjonuje bohater? Czy w tym, w którym nie było zamachów z 11 września, a Osama jest tylko literacką postacią? Czy w tym, w którym samoloty wbiły się w WTC, a amerykanie użyli ""kosiarki stokrotek" w Afganistanie? Za którą stronę zasłony chce zajrzeć?
Spróbuj znaleźć odpowiedź.

Tidhar działa w klasyczny sposób. Zbliżając się powoli do zakończenia wydaje nam się, że coś już tam wiemy i może nawet domyślamy się finału. Jednakże nic z tego. Muszę przyznać, że sam finał jest tak intensywny i sugestywny, że wszystko to, co było wcześniej, jest dla mnie mało ważne. Nie mam ochoty pisać, że książka zaczyna się, jak kryminał Chandlera, że Tidhar czerpie pełnymi garściami z popkultury, że każdy element książki jest dopracowany i zasługuje na pełne uznanie. Chciałbym wyłącznie pisać o finale, o którym pisać nic nie mogę. Nie mogę, bo nie chcę psuć innym frajdy czytania. Cieszy mnie, że "Uczta wyobraźni" po raz kolejny dostarczyła nie tylko rozrywki, ale i masy przemyśleń. Za to się kocha literaturę.

Główny bohater musi odnaleźć Osamę bin Ladena w świecie, w którym nikt nie słyszał o terroryzmie. Przemierza więc kontynenty, zagląda w niebezpieczne miejsca zamglone oparami opium, a nawet trafia na fanowski konwent. Trochę zbyt wolno, trochę zbyt grzecznie.

Po rewelacyjnym "Stuleciu przemocy" oczekiwałem czegoś przynajmniej tak dobrego, bo przecież to za "Osamę" Tidhar zgarnął tyle nagród. I owszem, autor bardzo dobrze odnajduje się w alternatywnych rzeczywistościach, jednak w tej konkretnej książce czegoś zabrakło. A szkoda.

Co by było, gdyby...
...nie istniał globalny terroryzm? Nie byłoby Al-Kaidy, zaś Osama bin Laden okazałby się tylko i wyłącznie bohaterem tanich – choć poczytnych – powieści sensacyjnych? Jak wówczas wyglądałaby rzeczywistość?

Taki ciekawy eksperyment myślowy i pisarski przedstawia w swojej najnowszej powieści Lavie Tidhar. Nie jest to co prawda nowatorskie podejście do tematu, bowiem już w informacjach prasowych pojawiają się porównania do dzieła Philipa K. Dicka "Człowiek z Wysokiego Zamku". Sama nie czytałam tej książki, lecz będąc już po lekturze "Osamy", myślę, że mogłabym kiedyś do niej zaglądnąć, tak z czystej chęci poznania pierwowzoru.

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2013/08/lavie-tidhar-osama_30.html

Co by było, gdyby...

Formułuję te opinię zaraz po skończeniu lektury Osamy; ciężko jest mi ją sensownie zacząć, a moja głowa pęka od najrozmaitszych przemyśleń i jest pobudzona jak po mentalnym Red Bullu. Za umiejętność wprowadzenia czytelnika w taki właśnie stan należy się książce bardzo wysoka ocena.
Osama to powieść, która łączy w sobie mnóstwo rozmaitych elementów. Mamy tu "Proces" Kafki, bohatera, który musi przekopywac się przez senne majaki i decydować co uznać za jawę, a co za ułudę. Mamy tu typową powieść detektywistyczną, szukanie celu po nitce od kłębka, z sensacyjnymi elementami mordobicia i szczyptą sarkazmu. Jednak dla mnie jest to przede wszystkim powieść o przenikaniu się światów, o perypetiach człowieka po śmierci, o mitycznej drugiej stronie. W konwencji powieści detektywistycznej główny bohater stopniowo dochodzi do prawdy o samym sobie, składa w całość układankę powyrywanych elementów fikcji i rzeczywistosći z różnych światów. Tidhar jest świetny w kreowaniu kafkowskiego świata, zawieszonego gdzieś między snami, a jawą. Powieść jest niesamowicie klimatyczna, tonie w oparach gorącej kawy i dymu papierosowego, w aurze tajemniczości i niepewności. Jest to jedna z tych pozycji, które każą czytelnikowi samemu kreować odpowiedzi i doszukiwać się sensu. Słowem, Uczta Wyobraźni nie zawodzi i tym razem, a Osama to książka, którą zapamiętam jako oniryczną przeprawę przez rzeczywistości w konwencji prozy detektywistycznej.

Ciekawa. :)

Ciekawa. :)

Styl Tidhara bardzo mi pasuje, a samej książce nie mam nic do zarzucenia, choć zdaję sobie sprawę, że nie każdemu się spodoba. Mi się spodobała, skłoniła do refleksji etc.

Na półkach: , , , ,

Książka zupełnie o niczym. Człowiek męczy się licząc chociaż na jakąś zaskakującą puentę. Niestety wszystko to jak krew w piach. Chyba że trzeba być starym opiumistą żeby pojąć co autor miał na myśli. Nie polecam.

Trzy gwiazdki za to, że autor do końca książki potrafił utrzymać moje zaciekawienie zakończeniem. :)

Ciekawa nieszablonowa fabuła. Słaby opis bohaterów. Ciekawy świat przedstawiony.

Dodaj cytat z książki Osama