Okładka książki Droga rzadziej przemierzana. Nowa psychologia miłości, wartości tradycyjnych i rozwoju duchowego
Morgan Scott Peck Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Road Less Traveled: A New Psychology of Love, Traditional Values and Spiritual Growth
Zysk i S-ka
2016-01-01
1994-01-01
droga rzadziej wędrowana bezlitosna łaska drogą mniej uczęszczaną

Chyba w żadnej z książek, które czytałem, nie pozaznaczałem tylu fragmentów. Co prawda na ten moment pierwsza połowa książki wydaje mi się ciekawsza niż bardziej uduchowiona końcówka (mimo, że sam uważam się za osobę dość uduchowioną), ale w najbliższym czasie wrócę do tej książki i zaznaczonych fragmentów robiąc z niej notatki. Może wtedy bardziej mi się to złoży w całość. Na pewno ta książka jest swego rodzaju puzzlem na drodze do odkrycia pełnego obrazu rozwoju wewnętrznego. (PS. Użycie przykładu puzzla jest nieprzypadkowe. W książce używa go autor).

Top Topów 🔝

Top Topów 🔝

#670 - Droga rzadziej przemierzana - Morgan Scot Peck - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#230/52/2021

Książka ma 360 stron. Swoją premierę miała dnia 01.01.2016 roku i należy do kategorii psychologia.

Składa się ona z czterech części:
- Dyscyplina,
- Miłość,
- Rozwój a Religia,
- Łaska.

Książka pomaga uporządkować ważne życiowe zagadnienia.

Jej autorem jest psychiatra, który przytacza przykłady ze swojej praktyki zawodowej.

Warto do niej wracać i przerabiać ją kilkukrotnie. Zawiera ona w sobie połączenie psychologii i duchowości.

Dziękuję za tą książkę Zysk i S-ka Wydawnictwo.

#670 - Droga rzadziej przemierzana - Morgan Scot Peck - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#230/52/2021

Składa się ona z czterech części:
- Dyscyplina,
- Miłość,
- Rozwój a Religia,
- Łaska.

Książka pomaga uporządkować ważne życiowe zagadnienia.

Jej autorem jest psychiatra, który...

„Życie jest trudne. Jest to, wielka prawda, jedna z największych prawd.
Jest to wielka prawda, bo kiedy już ją dostrzeżemy,
możemy wyjść poza nią”.

Scott Peck

M. Scott Peck psychiatra, który sam stwierdza, że miał różne związki i romanse pozamałżeńskie, a jego relacja z dziećmi był zawsze co najmniej zła, pisze dzieło, które od 20 lat podbija listy bestsellerów. Ponad 20 milionów sprzedanych egzemplarzy dzieła o rozwoju duchowym na całym świecie, zachęca coraz młodszych odbiorców do zapoznania się z niewątpliwie mocnym tytułem, jakim jest Droga rzadziej przemierzana.

Rzadko w rozwoju nauki, jaką jest psychiatria, łączono psychikę ludzka z Bogiem i jego wpływem na nasze życie. Jednakowo Wiliam Tuke uważany za ojca tej dziedziny nie uważał, że wartościowe życie bez problemów psychicznych może mieć jakikolwiek związek z cytatami z Biblii, a już na pewno Zygmunt Freud w swych teoriach na temat miłości, ego oraz alter ego nie poważyłby się na napisanie pracy podobnej do tej, którą wydał Pan Scott. Szczęśliwe życie oraz seksualność człowieka od wieku XIX była traktowana jako pojęcie czysto psychologiczne z domieszką psychiatrii, która miała niwelować problemy pochodzące z naszego wnętrza. Zapewne w czasach kiedy terapia dopiero wchodziła do obiegu, a o rozwoju duchowym nawet nie było mowy, twórcy terapii moralnej pozbawiliby Pana Scotta prawa do wykonywania zawodu.

Nawet dziś rzadko kiedy łączy się rozwój duchowy i pomoc psychiatryczno – psychologiczną z boskim pierwiastkiem. Wiedząc jednak o tym, że ludzie od zawsze poszukują ukojenia autor pozycji,Droga rzadziej przemierzana wyszedł im naprzeciw fantastyczną publikacją, wywołującą kontrowersję wśród czytelników.

Pisarz, który jest jednocześnie psychiatrą, neurologiem skupia się nie tylko na tym jak łącząc religie i psychikę odkryć wartość swojego pobytu na ziemi, ale również skupia się na aspekcie umysłowo duchowym miłości. Po kontrowersyjnych opiniach najsławniejszych terapeutów mamy w końcu kogoś, kto nie traktuje człowieka, tylko jako jednostkę czysto fizyczną i seksualną, mamy kogoś, kto daje nam wybór, aby wyjść poza teorie Wunda i bełkoty Freuda.

Pozycja Pana Scotta stawia tezę, że psychologia i religia uzupełniają się, a ich połączenie sprawia, że rozwój duchowy i praca nad swoim życiem nabiera nowej jakości i jest o wiele bardziej wartościowa. Książka porusza takie tematy jak samodyscyplina, samokontrola, branie odpowiedzialności za swoje życie, moralność, przyjaźń, rolę Boga w przeżywaniu każdego dnia, o prawdzie i życiu w niej. Autor przedstawia nam również nowe podejście do tematu miłości, która według niego nie jest tylko popędem zmysłów i zaspokojeniem żądz cielesnych, ale jest ona naszą decyzją, która obejmuje przede wszystkim aspekt miłości duchowej i umysłowej w każdej relacji, którą budujemy.

Przyznam, że publikacja Pana Scotta niezwykle mnie wciągnęła. Nigdy nie interesowałam się samorozwojem, ze względu na klasyczny psychologiczny bełkot oparty na nauczaniu XIX psychologów i psychiatrów. Dzieło pisarza może wywoływać ambiwalentne uczucia, ponieważ jest ono mocno osadzone w korzeniach duchowości, Boga, religii, co nie każdemu może się podobać. Trzeba jednak przyznać, że im bardziej człowiek próbuje radzić sobie ze wszystkim sam, odtrącając pierwiastek duchowy, naszego istnienia tym jest gorzej. Ja jako osoba wierząca jestem tą pozycją oczarowana. Myślę, że jest to jedna z tych książek, która czytana na różnym etapie naszego życia za każdym razem wprowadza do niego coś nowego. Bezsprzecznie dzieło to zachęciło mnie do sięgnięcia po inne prace autora, które moim zdaniem są równie wartościowe.

Niewątpliwie jest to publikacja, która moim zdaniem powinna znaleźć się na półce każdego, kto interesuje się rozwojem duchowym. Pozycja napisana z punktu widzenia połączenia psychiatrii i religii z całą pewnością dopełnia wszystkie inne publikacje w tym temacie wydane do tej pory. Myślę również, że osoby wierzące znajdą w tej książce duchowe schronienie z punktu widzenia terapii umysłu. Pan Scott w fantastyczny sposób przechodzi z XIX wiecznych teorii czysto nastawionych na pracę z psychiką na poziom połączenia nauki i religii co niewątpliwie zachęca do pracy nad sobą większą liczbę osób. Zachęcam do zapoznania się z lekturą nowej psychologii oraz własnej oceny. Jestem, jednak pewna, że się nie zawiedziecie.

„Życie jest trudne. Jest to, wielka prawda, jedna z największych prawd.
Jest to wielka prawda, bo kiedy już ją dostrzeżemy,
możemy wyjść poza nią”.

Scott Peck

Dla mnie bardzo wartościowa książka, porządkująca najważniejsze życiowe zagadnienia. Napisana przez psychiatrę, bez " lania wody", z przykładami z praktyki autora. Dobrze się ją czyta, jest jak rozmowa z doświadczonym, mądrym przyjacielem. Polecam inteligentnym i dojrzałym chrześcijanom. Będę do niej wracać.

Mój skarb ukochany. Wielokrotnie już czytana i przerabiana a i tak za każdym razem dowiaduję się z niej czegoś nowego. Przepiękna książka o dyscyplinie miłości i ciężkiej pracy nad sobą. Moim zdaniem - jedna z ważniejszych książek na początki drogi duchowości i psychologii.

Nikt nigdzie nam nie zagwarantował, że świat ma spełniać nasze oczekiwania a życie musi być szczęśliwe. Sądząc, że spełnienie naszych marzeń nam się należy, przeżyjemy tylko frustrację i wewnętrzny bunt. Dysonans między oczekiwaniami a rzeczywistością może nawet doprowadzić do zaburzeń psychicznych. Co jednak jest pewne, to to, że droga zwana życiem jest pełna wyzwań. Jest to wyboista droga przeplatana tylko fragmentami gładkiej powierzchni. Czy autor daje nam wskazówki na tę podróż przez życie? Jest nimi dyscyplina, odpowiedzialność i praca nad sobą. Zaakceptowanie faktu, że życie jest ciężkie. Książka mimo, że stara to wciąż aktualna bo porusza problemy dręczące ludzką naturę od zarania dziejów. Jak to trafnie określił Jung (do którego autor niejednokrotnie się odwoływał) - "Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem". Praca nad sobą jest ciężka, mozolna i bolesna, ale to jedyny racjonalny sposób na przeżycie życia, unikanie cierpienia to hamowanie własnego rozwoju i szaleństwo. Cierpienie które wypieramy jest skutkiem tego co dzieje się na nieuświadomionym poziomie i prędzej czy później wróci jeszcze potężniejsze np pod postacią chorób.

Jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam. Doprowadziła mnie do niej ilość cytatów zawartych w wielu innych książkach. Warto od niej rozpocząć ścieżkę rozwoju osobistego i duchowego.

“Droga rzadziej przemierzana” to książka, która oswaja rzeczywistość. Życie jest pełne bólu. Prawda ta jest istotna dlatego, że tylko kiedy ją rzeczywiście zrozumiemy, będziemy mogli iść dalej i rozwiązywać nasze problemy. Amerykański psychiatra, Morgan Scott Peck, proponuje drogę rozwoju osobistego i poszerzania świadomości osób pracujących nad sobą. Autor stawia znak równości między rozwojem duchowym i psychicznym i stwierdza, że psychologia i religia uzupełniają się w procesie dążenia ku pełni człowieczeństwa. Opowiada o prawdziwych wartościach, o przyjęciu odpowiedzialności za swoje życie, o samodyscyplinie, o życiu w prawdzie, o wierności sobie i swoim wartościom i o tym, czym jest prawdziwa miłość. Zdaniem autora, w naszym życiu najważniejsza jest miłość. Także w relacji pacjent – terapeuta. Peck obala mit miłości romantycznej i przedstawia to uczucie jako zdolność do działania i poświęcenia – bo miłość to nie błogie lenistwo, lecz ciężka harówa i ten rodzaj wysiłku, uwagi i zaangażowania, który pomaga ludziom rozwijać się i lepiej żyć. Miłość to nasza decyzja i odpowiedzialność...
Prawdziwa miłość nie tylko szanuje indywidualność innych, ale w rzeczywistości stara się ją pielęgnować, nawet za cenę ryzyka oddzielenia lub straty. Ostatecznym celem życia pozostaje rozwój duchowy jednostki, samotna podróż na szczyty, na które można się wspiąć tylko w pojedynkę...

Książka pełna trafnych refleksji na temat kondycji psychicznej człowieka. Poszerza perspektywy, zwiększa samoświadomość i pozwala lepiej zrozumieć samego siebie i cel naszego życia..

Czytałam opinie innych użytkowników o tej książce i były skrajne. Dla mnie, to książka odkrywcza, książka, która zmienia, poszerza perspektywę. Może jest mi tak bliska, bo czytałam ja jakby była dla mnie o mnie. Wspaniały czas, jak rozmowa z przyjacielem, który Cię doskonale rozumie. Myślę, że może budzić skrajne emocje i opinie, bo dociera do nas w określonym etapie rozwoju duchowego. Pewnie odebralabym ja zupełnie inaczej jeszcze kilka lat temu. Ja gorąco polecam i mam ogromną wdziecznosc wobec osoby, która mi ją poleciła i pożyczyła.

Morgan Scott Peck Drogą mniej uczęszczaną. Nowa psychologia miłości, tradycyjnych wartości i rozwoju duchowego Zobacz więcej