Porozumienie bez przemocy. O języku życia

Okładka książki Porozumienie bez przemocy. O języku życia
Marshall B. Rosenberg Wydawnictwo: Czarna Owca poradniki
poradniki
Nonviolent communication a language of life
Czarna Owca
2016-11-09
2016-11-09
komunikacja Rosenberg relacja szacunek empatyczny kontakt nvc pbp

Umiejętności tak bardzo uniwersalne, że książka powinna być obowiązkowa dla każdego człowieka. Wykorzystanie empatii jako narzędzie do budowania więzi z innymi ludźmi. Osobiście po przeczytaniu raz książki i w międzyczasie robieniu notatek nie wystarcza do wprowadzenia podręcznikowego porozumienia bez przemocy. Jednak trening czyni mistrzynie. Polecam

To pozycja obowiązkowa jeśli chcemy ulepszyć sposób komunikowania się z innymi. Książka uczy, w jaki sposób należy komunikować się ze współczuciem i jednocześnie mówić o swoich emocjach i potrzebach. Polecam!

Książka, która powinna być obowiązkowym podręcznikiem szkolnym dla wszystkich, a nie tylko studentów psychologii.
O komunikacji - prawidłowej, bez agresji i co najważniejsze dającej efekty. O tym jak prowadzić dialog, a nie tylko mówić.

Komunikacja jest kluczowa, bo trudno by było jakby każdy żył w samotności. Można rzec, że interakcje z innymi są niezbędne, jednakże niektórzy nie potrafią rozmawiać, a tym bardziej, większa część społeczeństwa, nie jest w stanie tego robić z okazaniem pełnego szacunku dla drugiej osoby. Dlaczego akurat "Twój" rozmówca nie może mieć racji, słusznej uwagi, prawa głosu? Ta książka to biblia komunikacji. Myślę, że dla wielu jej przeczytanie i tak za wiele nie wniesie, jeśli od lat najmłodszych, nie uczy się odpowiedniej kultury.

Warto przeczytać. Nie jest to książka na jeden wieczór, raczej podręcznik. Pomaga zmienić spojrzenie na relacje i innymi z samym sobą.

Książka zawiera same konkrety i uczy podstaw empatycznej komunikacji międzyludzkiej. Tego powinno się uczyć w szkołach! O ile łatwiejsze byłoby nasze życie gdybyśmy od małego uczyli się rozwiązywać konflikty, wyrażać emocje i potrzeby w zdrowy, łatwy do zrozumienia sposób.

Choć książka jest napisana prosto i autor podaje wiele praktycznych przykładów, łatwo zrozumieć metodę komunikacji, którą prezentuje, to jednak wprowadzenie jej w życie zajmie trochę czasu, ale warto próbować.

Poza tym, myślę, że , kto już raz pozna porozumienie bez przemocy, będzie miał je gdzieś z tyłu głowy - obok tej wiedzy nie da się przejść obojętnie.

Bardzo dobrze wyjaśniona metoda, dużo przykładów.

Bardzo dobrze wyjaśniona metoda, dużo przykładów.

Przykład jak odbiór bardzo wartościowej książki może zepsuć bardzo marne tłumaczenie.

W tej książce amerykański psycholog przedstawia stworzoną przez siebie metodę pozwalającą ludziom lepiej komunikować się ze sobą, nazywaną z angielska Non Violent Communication, (NVC) a po polsku Porozumienie Bez Przemocy (PBP). Dla mnie ta nazwa jest trochę myląca, sugeruje komunikację bez agresji fizycznej, a tu chodzi o coś więcej, lepsze byłoby określenie: komunikacja empatyczna, bo najważniejszy w NVC jest kontakt empatyczny, płynący z serca.

Według Rosenberga najważniejsza w NVC jest po pierwsze zmiana stylu komunikowania się, po drugie lepsze słuchanie tego, co mówią inni. Zaś zmiana następuje dzięki skupieniu uwagi na czterech obszarach: na tym, co spostrzegamy, co czujemy, czego potrzebujemy oraz na kierowanych ku innym ludziom prośbach, których spełnienie może wzbogacić nasze życie.

Jeśli chodzi o to, co spostrzegamy, to istotne jest, aby oddzielać obserwację (lub spostrzeżenie) od oceny. Przykład obserwacji:  „Hank Smith w dwudziestu meczach nie strzelił ani jednej bramki” i oceny: „Hank Smith to kiepski piłkarz”. Autor słusznie pisze, że „Gdy łączymy spostrzeżenie z oceną, zachodzi ryzyko, że rozmówca usłyszy tylko krytykę.” Zatem zalecane jest komunikowanie obserwacji, a nie oceny lub ogólnego osądu. To dobre zalecenie, ale jakże trudne do zastosowania w życiu codziennym, tak bardzo jesteśmy przyzwyczajeni do oceniania innych...

Drugi istotny obszar to umiejętność rozpoznawania i wyrażania własnych uczuć, przy czym nie chodzi tu o stwierdzenie 'czuję się dobrze' bo za tym może stać radość, podniecenie, spokój, itd. Zadziwiające ile osób nie zdaje sobie sprawy z własnych uczuć, są od nich kompletnie odcięci.

Wielką wagę w PBP przywiązuje się do potrzeb, twierdzi Rosenberg, że wszyscy ludzie mają swoje potrzeby, a wszelkie działanie łączy się z zaspokojeniem potrzeb. Szalenie ważne jest zatem rozpoznanie jakie potrzeby (zaspokojone lub nie) stoją za naszymi działaniami i uczuciami, oraz rozpoznawanie potrzeb naszych rozmówców, wtedy dużo łatwiej o porozumienie.

Czwarty element modelu PBP to wyrażenie prośby: prosimy, aby rozmówca zrobił coś, co pomoże nam zaspokoić nasze potrzeby. Chodzi tu o wyraźną prośbę o konkretne i pozytywne działanie, które rozmówca jest w stanie podjąć.

Przedstawiłem w wielkim skrócie najważniejsze elementy NVC, ale w książce Rosenberg zawarł dużo więcej interesujących treści, czasami jest tego zbyt wiele, co daje wrażenie pewnego chaosu. Z drugiej strony rzecz jest napisana z dużą troską o czytelnika: na końcu każdego rozdziału mamy streszczenie, są też przykłady odpowiednich i nieodpowiednich zachowań oraz testy sprawdzający zrozumienie podanych treści.

Metoda NVC zdobyła wielką popularność, stosowana jest  we wszelkich sytuacjach gdy ludzie mają problemy w komunikowaniu się ze sobą: w mediacjach, w korporacjach, w rodzinach itp.  Pojawiło się wielu certyfikowanych nauczycieli, są też specjalne kursy, bo trzeba powiedzieć, że stosowanie NVC w praktyce nie jest łatwe, wymaga cierpliwości i praktyki.

To pierwsza książka przedstawiająca NVC, jest więc już klasyką, po niej pojawiło się sporo pozycji lepiej przedstawiających tę metodę, ale do książki twórcy NVC zawsze warto sięgnąć.

Po przeczytaniu mam więcej pytań niż odpowiedzi, aczkolwiek uważam, że "PBP" stanowi dobry wstęp do opanowywania umiejętności dobrej komunikacji.
Dla mnie, jako kompletnej nowicjuszki, treść wartościowa, momentami wręcz przełomowa, choć powtarzająca się.
Zasadniczą wadą książki jest po pierwsze wpychanie treści religijnych (odrobinka, ale jednak zbędna), po drugie - brak rozdziału o ograniczeniach metody.
Autor twierdzi, że nigdy nie musimy iść na kompromisy, gdyż zawsze da się znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące dla obu stron - brzmi pięknie, ale czy oby na pewno tak jest? Przytoczone mediacje autora przedstawiają sytuacje stosunkowo proste do rozwiązania, chętnie przeczytałabym o przypadkach bardziej patowych.

Marshall B. Rosenberg Porozumienie bez przemocy. O języku serca Zobacz więcej
Marshall B. Rosenberg Porozumienie bez przemocy. O języku życia Zobacz więcej