Zagadkowa natura

Okładka książki Zagadkowa natura Anton Czechow
Okładka książki Zagadkowa natura
1926-01-01
3 min.
A. W.
nieszczęście zrozumienie

"Zagadkowa natura" to króciuteńka nowelka Antoniego Czechowa.
Mówi o pewnej damulce która bardziej kocha pieniążki niż swych mężów. Gdy poślubiła starego generała, budził w niej obrzydzenie. Nie wiemy jak zachowywał się wobec niej, ale jego wiek stanowił wystarczający powód by nim pogardzać. Uważała się za wielką cierpiętnicę, oddaną rzeczom wielkim, pełna dumy i próżności nie ma krzty wdzięczności wobec męża dzięki któremu żyje w luksusie.
Dla wielu mężczyzn i kobiet pieniądze są najważniejsze, stanowią cel sam w sobie. Tę żądzę autor wyśmiewa. Z drugiej strony w jego czasach wiele bardzo biednych kobiet które w bogatym mężu widziało szansę na odmianę losu.
Nowelkę napisano lekko i zwięźle jak na XIX wiek w którym powstała. Autor z przymrużeniem oka patrzy na rzeczywistość, pozwalając czytelnikowi odprężyć się.
Polecam stawiając 7/10.

"Zagadkowa natura" to króciuteńka nowelka Antoniego Czechowa.

Bardzo krótkie opwiadanie z konkretną puentą. Przyjemna, dosłownie chwila czytania.

Świetne opowiadanko,, ponadczasowa prawda hehe:D

Świetne opowiadanko,, ponadczasowa prawda hehe:D

Tylko rosyjscy pisarze mają zdolność do ubierania naszej rzeczywistości, sytuacji życiowych, w tak komiczne i niedorzeczne szaty w sposób tak subtelny i ironiczny!

R E W E L A C J A
Miłość to piękna sprawa, ale pieniądz piękniejsza!
Kobieca ale w ogóle ludzka natura.

Dama, która wie z czego bardziej OPŁACA się zrezygnować.
8/10

R E W E L A C J A
Miłość to piękna sprawa, ale pieniądz piękniejsza!
Kobieca ale w ogóle ludzka natura.

Dama, która wie z czego bardziej OPŁACA się zrezygnować.
8/10

Cynicznie stwierdzę, że w czasach, gdy jedynym możliwym wyjściem dla kobiety było wyjście za mąż, bycie bogatą wdową było znacznie lepszą opcją niż bycie ubogą starą panną czy klepanie wspólnej biedy z ukochanym nieudacznikiem. Dlatego też "Zagadkowa natura" Czechowa budzi we mnie mieszane uczucia: z jednej strony rozumiem, co pisarz chciał w swym opowiadaniu napiętnować i poniekąd się z nim zgadzam, z drugiej strony...no cóż...podobno wymiary idealnego mężczyzny to 100-82-42: 100 mln euro na koncie, 82 lata, 42 stopnie gorączki - z przykrością stwierdzę, że sama nie mam skłonności archeologicznych, ale nie ośmielę się nazwać pustą kobiety, która poślubiła nawet pięciu bogatych starców, pod warunkiem, że każdy kolejny był bogatszy od poprzedniego ;) Moim zdanie to wcale nie jest pójście na łatwiznę - to pełna poświęceń i wyrzeczeń droga do szczęścia ;)

Za łatwo pięknym kobietom, nawet jeśli pochodzą z biednej i urzędniczej rodziny, zdobyć majątek wychodząc za mąż za bogatych staruszków. Wybierają najczęściej ten łatwy sposób życia, bo pragną zaszczytów i przywilejów jakie daje wypchany portfel, bez względu na to, że z tym głupim bogaczem nie mają nic wspólnego. Zawsze można liczyć, że "staruszek dziś-jutro umrze" i zaczną żyć własnym życiem. Ale perspektywa majątku bywa silniejsza niż postanowienie wybrania po raz drugi człowieka, którego by się kochało; lepiej znaleźć następnego staruszka.

Bohaterka opowiadania Czechowa czuje się jak jedna z postaci Dostojewskiego; męczennica, skazana na los z człowiekiem, którego nie kocha, dręczona wątpliwościami i rozterkami duszy. Potrzebuje usprawiedliwienia, uwznioślenia swojego - w gruncie rzeczy, małostkowego - wyboru. Jako piękna może liczyć na współczucie u początkowego literata, pana Waldemara; on rozwodzi się nad jej "zagadkową naturą", przyznaje jej wszelką rację, całuje drogie bransoletki na nadgarstkach.

Jest jakaś estetyka w cierpieniu, chyba. Dama pewnie niejednokrotnie w romansach widziała siebie jako główną bohaterkę. Szkoda, że pod tą maską kryła się jej zwykła głupota i chęć zbicia majątku, i nie pomogą górnolotne wyrażenia i pławienie się w wymyślnym cierpieniu: "Na nieszczęście, jestem naturą szeroką… Oczekiwałam innego szczęścia! Pragnęłam być człowiekiem! Tak! Być człowiekiem — w tym upatrywałam szczęście!".

To opowiadanie doskonale ukazuje za co kobiety kochają lub żenią się ze starymi mężczyznami - niestety ale dla pieniędzy.

tak.... kobieca logika :o

tak.... kobieca logika :o

Ciekawe studium przypadku. Nieszczęsny konkurent doszukuje się skomplikowanej, zagadkowej natury, tam gdzie jak widać nic skomplikowanego nie ma.

• Audiobooki
  • Literatura rosyjska
  • Klasyka
  • Obyczajowe
  • Anton Czechow
  • Wolne Lektury

Dodaj cytat z książki Zagadkowa natura