Podwieczność

Okładka książki Podwieczność
Brodi Ashton Wydawnictwo: Papierowy Księżyc Cykl: Podwieczność (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2012-01-24
Agnieszka Brodzik

Okładka książki My Contrary Mary Brodi Ashton, Cynthia Hand, Jodi Meadows
Ocena 5,0
My Contrary Mary Brodi Ashton, Cynth...
Okładka książki My Calamity Jane Brodi Ashton, Cynthia Hand, Jodi Meadows
Ocena 7,0
My Calamity Jane Brodi Ashton, Cynth...
Okładka książki Moja Jane Eyre Brodi Ashton, Cynthia Hand, Jodi Meadows
Ocena 6,9
Moja Jane Eyre Brodi Ashton, Cynth...
Okładka książki Moja lady Jane Brodi Ashton, Cynthia Hand, Jodi Meadows
Ocena 7,4
Moja lady Jane Brodi Ashton, Cynth...

Oficjalne recenzje i

Walka z czasem…

Link do recenzji

2492 412 41

"Podwieczność "Brodi Ashton to pierwszy tom serii paranormal romance dla młodzieży zapowiadanej jako piękna i romantyczna trylogia.

Główną bohaterka książki jest siedemnastoletnia Nikki Beckett.
Dziewczyna zeszłej wiosny zniknęła w podziemiu zwanym Podwiecznoscia.

Dziewczyna jest wyjątkowa gdyż, jako jedyna wśród Dawców przetrwała Karmienie , nie zestarzała się i zachowała wspomnienia.

Nikki mogłaby zostać nowa Królowa Podziemia niczym Persefona albo Wieczna, ona jednak decyduje się na powrót na Powierzchnię.

Chce spędzić ostatnie chwile z bratem i ojcem, a także być bliżej dawnego ukochanego, którego wciąż kocha Jacka. Chce odejść jak należy.

Jednak staje przed trudnym wyborem za sześć miesięcy ,będzie musiała albo stać się Wieczna i karmić się innymi tak jak nią się karmiono albo odejść do strasznego miejsca zwanego Tunelami.

Za dziewczyna podąża niezwykle seksowny Cole, którego była Dawczynią i za wszelką cenę, chce zrobić z Nikki swoją Królowa i nie zamierza zrezygnować z walki o nią.

Jak się skończy ta historia?

"Podwieczność "to książka ,której potencjał nie został wykorzystany w pełni.

Książka nie jest porywająca, romantyczna i zapadająca w pamięć, epicka historia a szkoda ,bo miała potencjał, żeby taka się stać.

Kocham mitologie grecka i każda książka fantasy, która wykorzystuje jej elementy, mnie fascynuje.

Inspiracja autorki mitem o Orfeuszu i Eurydyce czy Hadesie i Persefonie to coś co mnie zachwyciło i myślałam, że pokocham te historie , jednak tak się nie stało.

Autorka miała naprawdę super oryginalny pomysł na wykreowanie świata Podwiecznosci i panujących w niej reguł. Coś oryginalnego.

Historia jednak została zniszczona przez kiepskich i nudnych bohaterów.

Nikki jest bardzo mdła, nudna i nijaka bohaterka .
Niestety w ogóle nie wywołuje w czytelniku żadnych emocji, nawet nie wkurza, jej los jest przynajmniej mi obojętny.

Jack nie jest wcale lepszy od swojej ukochanej .
Słodki i miły chłopak ale nudny i bohater jakich wielu.

Książka ma być o wzruszającej miłości, jednak to pod tym względem porażka, bo między bohaterami w ogóle nie ma żadnej chemii.

Najciekawsza postacią jest zdecydowanie Cole, on jedyny ma w ogóle jakikolwiek charakter .

Samo zachowanie głównej bohaterki bez sensu, jak chociażby powód dla którego zdecydowała się udać do Podwiecznośći .
Moim zdaniem pokazuje to , że nie jest ona zbyt dojrzała i inteligentna. Typowa małolata .

Ogólnie książka miała potencjał by być świetną historia fantasy a jest tylko miła i lekka przyjemna historia dla młodzieży, która raczej nie zapada w pamięć .

Można sięgnąć po serię, jednak nie jest to moim zdaniem konieczne.

Główną bohaterka książki jest siedemnastoletnia Nikki Beckett.
Dziewczyna zeszłej wiosny zniknęła w podziemiu zwanym Podwiecznoscia.

Jakie to osobliwe uczucie sięgnąć po książkę przeciętną. Taką, która nie jest ani wybita ani bardzo zła. Taką, która mogłaby być lepsza, ale nie jest. Taką, w której świat przedstawiony i akcja zamykają się w jednym wątku i nagłówku pod rozdziałem opisującego miejsce i czas. W której jedyną rzeczą rozróżniającą bohaterów jest ich płeć i imiona. Mogłoby być lepiej, mogłoby to być coś pokroju Meg Cabot. Choć z drugiej strony mogłoby być znacznie gorzej.
Finalnie otrzymujemy powieść, którą nawet trzynastolatka nie uznałaby za dobrą.
Nic dodać nic ująć.

Nikki Beckett wraca do swojego życia, rodziny i przyjaciół po tym jak nagle zniknęła w Podwieczności. Jednak jej czas na powierzchni jest ograniczony. Dziewczyna ma tylko sześć miesięcy, aby pożegnać się z bliskimi. Albo spróbować oszukać swoje przeznaczenie.
Sam pomysł zaczerpnięty z mitologii greckiej (mit o Orfeuszu i Eurydyce) był ciekawy jednak pojawił się problem z wykonaniem, gdyż nie potrafię kompletnie wczuć się w świat stworzony przez autorkę. Można powiedzieć, że przez 70% książki zastanawiałam się o co tutaj chodzi, dopiero pod koniec zostało to mniej więcej wyjaśnione. I też w ostatnich rozdziałach rozgrywa się cała akcja powieści, reszta jest pewnego rodzaju wprowadzeniem oraz zapiskiem myśli dziewczyny.
Mamy klasyczny motyw dziewczyny nieświadomej swojego uroku, w której zakochany jest chłopak o złotym sercu. Mamy też Cole, członka zespołu rockowego oraz główny powód zniknięcia Nikki. Co do jego postaci mam mieszane uczucia - z jednej strony sytuacja dziewczyny to (w dużej zasłudze) jego wina, natomiast mam wrażenie, że może należeć do tych bohaterów, którzy mimo złej otoczki są tymi dobrymi.
Mimo że bardzo chciałam polubić świat tutaj przedstawiony, nie udało się to. Jeśli kiedyś trafi mi się okazja, to spróbuje przeczytać ostatnie strony finałowej części, żeby zobaczyć jak potoczyły się losy bohaterów, jednak nie zamierzam czytać kolejnych części.

Świetne połączenie romansu i mitologii. Powieść bardzo ciekawa i zaskakująca!

Świetne połączenie romansu i mitologii. Powieść bardzo ciekawa i zaskakująca!

Seria ma potencjal, wiec jak na razie daje jej tylko 7 gwiazdek😛
Wiele rzeczy przewidzialam i wszystko skonczylo sie tak jak myslalam xD
Mam nadzieje ze autorka zaskoczy mnie w nastepnej czesci... bo zapowiada sie obiecujaco i mam nadzieje zaskakujaco😁

Seria ma potencjal, wiec jak na razie daje jej tylko 7 gwiazdek😛
Wiele rzeczy przewidzialam i wszystko skonczylo sie tak jak myslalam xD

Po tej książce spodziewałam się czegoś więcej, ogromu emocji i wylanych łez, fabuły od której nie mogę się oderwać. Aż tak dobrze nie było. Historia owszem, jest ciekawa. Zwrócona jest uwaga na to co przeżywa główna bohaterka po tym jak powraca z tytułowej Podwieczności do normalnego świata, czytelnik cierpi wraz z nią i czuje to w jak trudnym jest położeniu. Pragniemy uratować Nikki i szukamy wraz z nią sposobu na to, by mogła pozostać na powierzchni, by mogła być z rodziną i tym którego kocha.
Czytając po kolei dowiadujemy się tego jak doszło do tego, że Nikki trafiła do Podwieczności (jak można się domyślać, nie zabrakło tam jej głupoty) oraz o co tak naprawdę chodzi z tymi całymi nieśmiertelnymi. Historia ta wiąże się z mitologią, a wykorzystanie mitów, które już znamy i nadanie im nowego znaczenia w książce, jest interesujące.
Podoba mi się wątek romantyczny, to jak ważna jest siła miłości, że to dzięki niej można przeżyć to co innych zabija, jak i swe życie poświęcić.
Bohaterowie wzbudzają sympatię. Zarówno rozumie się postępowanie Nikki jak i Jacka. Nawet Cola da się lubić, mimo iż nie raz myślałam „weź ty się od niej odpieprz”. Generalnie nie znoszę trójkątów miłosnych, jednak tutaj bohaterka dobrze wie kogo kocha. To Jacka darzy uczuciem, rzecz jasna z wzajemnością. Naprawdę fajna z nich para. Jack to amerykańskie ciacho z drużyny, niejedna za nim szaleje. Do tego jest dobry, inteligentny i zakochany po uszy w Nikki, ogromnie cierpiał po jej zniknięciu. Jednak myślę, że niejednej czytelniczce szybciej zabije serce na myśl o Colu. Trzeba przyznać, że gość ma coś w sobie. Jest w nim coś niebezpiecznego, tajemniczego i złowieszczego. Taki grający na gitarze bad boy z podziemi. Biega za Nikki bo jest mu po prostu potrzebna w Podwieczności, jest wyjątkowa, przeżyła karmienie, dzięki niej będzie kimś. Myślę, że może też chodzić o coś więcej, więź jaka wytworzyła się między nimi przez karmienie i kto wie, może się po prostu zakochał? Nie kibicuję mu, wolałabym, żeby dał spokój Nikki, bo miłość trzeba szanować. Ale trzeba przyznać, że jest hot.
Jak dla mnie troszkę za mało się działo, akcja była zbyt powolna i miejscami bywało nudnawo. Zdecydowanie jest to książka dla dziewcząt. Czyta się ją łatwo i bez większych wzruszeń. Za to czasem można się zaskoczyć. Głównym wątkiem jest oczywiście wątek romantyczny. W ogólnym rozrachunku warto przeczytać, jednak nie należy nastawiać się na żaden hit.

Plusy:

- pomysł,
- nawiązania do mitologii,
- ciekawi bohaterowie.

Minusy:

- za mało się dzieje i bywa nużąco.

Rety! Jak ja dawno nie czytałam czegoś takiego. Taka fajna książka, a tyle czasu przestała na półce, a niech to. Wszyscy znamy mit o nieszczęśliwej miłości Orfeusza i Eurydyki, w którym to po śmierci swej ukochanej żony, zrozpaczony Orfeusz zszedł do podziemnego świata zmarłych i błagał Hadesa o uwolnienie Eurydyki, ten się zgodził, ale warunkiem było, by w drodze powrotnej Orfeusz nie oglądał się za siebie. Jednak chęć ujrzenia żony, która szła tuż za nim była silniejsza od niego i przed samym końcem drogi obejrzał się za siebie, a wtedy stracił ją na zawsze. Eurydyka pozostała w podziemiach. Historia Orfeusza i jego ukochanej przedstawia miłość silniejszą od śmierci, uczucie, które walczy nawet z ostatecznymi wyrokami losu. Ta książka przedstawia wariację na ten temat. Oczywiście skierowaną bardziej do młodzieży. Więc jeżeli ktoś ma nadzieję na jakieś pikantniejsze wątki, będzie musiał obejść się smakiem. Pojawia się tu zaledwie kilka niewinnych pocałunków i pierwsza miłość. Nie ma tu też żadnych przekleństw czy wulgaryzmów. Ot, taka przyjemna powieść z mitologią w tle. Ciekawe postaci, szkolne uniesienia, szalenie intrygujący wątek Podziemia a wszystko tak lekko się czyta. Urzekła mnie ta historia Nikki, Cole’a i Jacka i tym bardziej cieszę się, że mam drugi tom, bo od razu się za niego zabieram!

Przyznam, że powieść jest dość ciekawa. Co prawda trochę nudziły mnie niektóre momenty, ale.. Koniec końców sam pomysł na historię, kreacja światów - w tym sama Podwieczność, wplatanie mitologii w całość była na tyle interesujące, iż chętnie sięgnę po kolejny tom. Po za tym podczas czytania totalnie nie rozumiałam głównej bohaterki i po pierwszym tomie, zdecydowanie jestem w fanclubie chłopaka o imieniu Cole, w przeciwieństwie do zbyt ułożonego i nudnego Jacka. :)

"Czasami tydzień wydawał się dniem, a czasem ledwie minuta wiecznością"

Stara, dobra mitologia, jak jej nie uwielbiać. "Podwieczność" to pierwszy tom, otwierający trylogię o tej samej nazwie. Brodi Ashton, żeby stworzyć swoją opowieść, sięgnęła do cudownych, greckich mitów, między innymi o Hadesie i Persefonie.

Nikki Beckett zniknęła zeszłej wiosny. Ślad po niej zaginął, a po mieście zaczęły krążyć plotki, że stała się narkomanką. Gdzie tak naprawdę podziała się dziewczyna? Przytłoczona, zraniona Nikki zeszła razem z Colem do Podziemia, żeby tam być jego dawczynią. Cole wysysał z Nikki wszelkie emocje, uczucia, zarówno dobre, jak i złe. Całe sto lat, sto lat byli zamknięci razem w kokonie, sto lat złączeni w objęciach, a tymczasem na powierzchni minęło tylko jakieś pół roku. Po tym czasie Nikki wraca, dziewczyna powinna była zapomnieć o wszystkim i wszystkich, których kochała, jednak w jej głowie pozostała jedna twarz, twarz chłopaka, dla którego teraz wróciła. Powrót jest tylko tymczasowy... Są dwie możliwości, albo Nikki zostanie zabrana przez Tunele, gdzie będzie cierpieć, a potem zniknie, albo... odejdzie z Colem, żeby zostać jego królową. Czy istnieje jakieś inne wyjście? Czy dziewczyna może się uratować i zostać z bliskimi na powierzchni?

"Podwieczność" to bardzo przyjemna książka. Opowiada historię o poświęceniu, miłości ale i o konsekwencjach naszych decyzji, w przypadku Nikki decyzji bardzo pochopnej, która zaważyła na całym jej życiu. Brodi Ashton wykreowała bardzo fajne postaci. Nikki była taka, jaka powinna być - melancholijna, zagubiona, niepewna ale momentami bardzo odważna. Książka wciąga, czyta się szybko ale akcja nie płynie w zawrotnym tempie. Wszystko jest takie akurat, odpowiednie, a cała historia jest najzwyczajniej urocza, lekka i romantyczna. Bardzo chętnie przeczytam kolejne części.

"Czasami tydzień wydawał się dniem, a czasem ledwie minuta wiecznością"

Nikki Beckett zniknęła zeszłej wiosny. Ślad po niej zaginął,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , ,

Z początku nie wiedziałam o co w tej książce chodzi, po kilkunastu stronach się wciągnęłam. Niby banalna historia i wydaje mi się że już gdzieś to czytałam ale jednak trzymająca w napięciu i wciągająca opowieść o miłości, bólu i stracie najbliższych. Pomieszanie rzeczywistości z mitologią i opowieścią o Persefonie i Orfeuszu to jest to co lubię. Zawsze podobały mi się Mity i Bogowie w szkole i tak się tego trzymam :)
Naprawdę warta przeczytania...