Beta

Okładka książki Beta
Rachel Cohn Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Annex (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Berenika Janczarska
antyutopia klonowanie

Okładka książki Dash i Lily. Czy to się uda? Rachel Cohn, David Levithan
Ocena 7,4
Dash i Lily. C... Rachel Cohn, David ...
Okładka książki Mój pierwszy bal Holly Black, Libba Bray, Rachel Cohn, Dan Ehrenhaft, John Green, David Levithan, E. Lockhart, Sarah Mlynowski, Ned Vizzini, Melissa de la Cruz, Cecily von Ziegesar
Ocena 5,7
Mój pierwszy bal Holly Black, Libba ...
Okładka książki 12 dni świąt Dasha i Lily Rachel Cohn, David Levithan
Ocena 6,6
12 dni świąt D... Rachel Cohn, David ...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Bardzo fajna historia

Bardzo fajna historia

Książka "Beta" opowiada o rajskiej wyspie gdzie żyją ludzie zamożni, bardzo bogaci, ociekający w luksusy. Na tej wyspie nie ma pracowników ludzkich, tylko klony bez duszy, nie czują, nie buntują się są zaprogramowane do rożnej pracy. Nie mają żadnych praw, są traktowane jak zabawki dla bogaczy. Mają dość życia wyznaczonego ciągłymi rozkazami, pragną wolności jak każdy z nas. Główną postacią jest beta klon Elizja. Dziewczyna trafia do rodziny gubernatora, gdzie ma służyć jako towarzyszka i opiekunka. Tam poznaje Tahira i z nieznanych powodów Elizja zaczyna czuć, jej serce budzi się do życia. Nikt nie może się o tym dowiedzieć ponieważ dziewczyna zostanie zdezaktywowana. Jak można żyć w takim świecie? Musicie przekonać się sami.
„Beta” to oryginalna powieść, którą przeczytałam z zaciekawieniem i przyjemnością. Autorka ma lekkie pióro, świat który wyczarowała wabi i zaciekawia, fabuła jest pomysłowa a wykonanie dobre.

Na półkach: , , , ,

Beta nie była porywającą i niezapomnianą historią. Brakowało mi w niej akcji. Bohaterowie byli bardzo bezosobowi (i to nie tylko same klony).

Pełna recenzja znajduje się na blogu: https://worldbysabina.blogspot.com/2020/04/recenzja-beta-rachel-cohn.html

Takie sobie zadnej rewelacji wedlug mnie nie ma tutaj postacje plytkie a przygody malo spektakularne

Książka typowo na odmóżdżenie i zabicie czasu. Posiada wiele odniesień, informacji, które nie zostają później wyjaśnione. Sama fabuła, jak piszą inni w swoich opiniach - mogła by być co najwyżej szkicem do czegoś większego. Akcja toczy się jednocześnie szybko, dostarczając nam coraz to nowych informacji, a z drugiej strony się dłuży z powodu powtórzeń lub niepotrzebnego rozwlekania niektórych wątków.

Bardzo dobrze się czyta. Dobrze opisany świat, wiarygodni bohaterowie. Mimo, że młodzieżówka, nie czuć tego aż tak bardzo jak innych książkach z gatunku. Kilka ciekawych zwrotów akcji.

Przy książce czytanej przed "Betą" narzekałam, że autor potrafił zmieniać koncepcje świata na przestrzeni kilku rozdziałów. Dobry żart. Cohn zmieniła koncepcje na przestrzeni rozdziału, w ciągu dziesięciu luźno zadrukowanych stron.

Elizja to kilkudniowy klon o nieokreślonej osobowości, zamknięty w ciele szesnastolatki, która miałaby przechodzić burzę hormonalną związaną z dorastaniem. Bohaterka jest oczywiście wyjątkowa, bo czuje, jej mózg reaguje na smaki i zaczyna mieć potrzeby prokreacyjne. Piszę o tym w ten sposób, bo w książce w gruncie rzeczy autorka też podeszła do tego bardzo biologicznie. To nawet nie jest romans. Elizja nie kocha, ona pożąda. A z emocji zna tylko skrajne: ekscytację i gniew.
Lepszym bajerem jest to, że ma wspomnienia dziewczyny, z której została sklonowana. Nie żeby miały one znaczenie, bo historia wcale w tym kierunku nie dąży. Przysługuje się to tylko bardziej łopatologicznemu zwrotowi akcji.

Pierwsza połowa istnieje nie wiem po co - to trochę mętne i po łebkach nakreślone założenia świata Dominium, które jest nudnym kurortem dla bogaczy obsługiwanych przez niewolników. Mamy więc nastoletniego odmieńca i niesprawiedliwość społeczną. Co więc wrzucimy do tego spokojnego, fioletowego, narkotycznego morza? Kilka kropel krwi? Nastoletnie nasienie? Kazirodztwo i patologię? Gwałt i zabójstwo? Niechcianą ciążę, aborcję, "biologiczny imperatyw" małżeństwa z przymusu? Jasne, najlepiej w momencie, kiedy już uznamy, że trudno jest stworzyć suspens w tak obojętnie spokojnym otoczeniu i od gry w mahjonga przejdziemy od razu do wybuchu bomby.
"Beta" jest historyjką pisaną na kolanie i od szablonu, w tonie przypominającym takie zeszytowe książeczki dla dziewcząt 10-12 o pierwszym staniku i dlaczego chłopaki są takie głupie i z wyczuciem moździerza, stosownym bardziej dla nastoletnich autorek-sadystek, chcących wyładować własną burzę hormonalną na swoich OCkach, a nie kobiety, która ma za sobą 11 publikacji. Dobre to jest na szkic, kiedy autor jeszcze nie wie, gdzie go historia zaprowadzi i jakie wątki chce doszlifować. Inaczej czytelnik dostaje dwutomową pulpę.

Zabawnie się to czyta, naprawdę, ale potem się człowiek zastanawia, po co właściwie. To już wolę Wattpad, bo tam można przynajmniej porozmawiać z autorką-sadystką.

Taka do poczytania na lekko.

Taka do poczytania na lekko.

Powieść raczej przeciętna - dość płaskie postacie i mało akcji. Raczej nie zostaje z nami na dłużej, chociaż czyta się szybko i dość przyjemnie - taki zapychacz czasu.

Jako miłośniczka książek fantasy i science fiction, a także wytrwała myślicielka i spekulantka na tematy związane z końcem świata i dystopijnym rozwojem cywilizacji, szybko i bezproblemowo odnalazłam się w fabule. Bardzo spodobał mi się pomysł na tę historię, książka pokazuje jeden z możliwych scenariuszy, jaki kiedyś prawdopodobnie dotknie ludzkość. Sam styl wypowiedzi i sposób budowania postaci przez autorkę wcale nie jest specjalnie dopracowany, ale mimo to czytelnik ma możliwość spędzenia z książką samych przyjemnych i emocjonalnych chwil. Z perspektywy tematycznej, jest to jedna z ciekawszych książek wśród tych, które czytałam, jednak uważam, że możliwe było uzyskanie głębszego przekazu i jeszcze większego zainteresowania ze strony odbiorcy.