Beta

Okładka książki Beta Rachel Cohn
Okładka książki Beta
Rachel Cohn Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Annex (tom 1) fantasy, science fiction
Annex (tom 1)
2012-10-16
Berenika Janczarska
antyutopia klonowanie

Okładka książki Dash i Lily. Czy to się uda? Rachel Cohn, David Levithan
Dash i Lily. C... Rachel Cohn, David ...
Okładka książki Dash i Lily Rachel Cohn, David Levithan
Dash i Lily Rachel Cohn, David ...
Okładka książki Mój pierwszy bal Holly Black, Libba Bray, Rachel Cohn, Dan Ehrenhaft, John Green, David Levithan, E. Lockhart, Sarah Mlynowski, Ned Vizzini, Melissa de la Cruz, Cecily von Ziegesar
Mój pierwszy bal Holly Black, Libba ...

Moim zdaniem to całkiem dobra książka, lekka, a zarazem wciągająca, o nieco oklepanej, ale jednak ciekawej fabule. Lubię science-fiction, kwestia klonowania też jest dla mnie interesującym zagadnieniem, z oczywistych powodów budzącym pewnego rodzaju refleksje, które pojawiają się także podczas tej lektury. Całość faktycznie nie jest jakichś wysokich lotów, fabuła jest nieco płaska, a bohaterowie trochę niedopracowani, ale z drugiej strony nie spodziewałam się więcej po książce dla nastolatków. Mnie osobiście dała przyjemność podczas czytania, jest to dobra opcja na zrelaksowanie się i chwilowe przeniesienie do innego świata.

Jako miłośniczka książek fantasy i science fiction, a także wytrwała myślicielka i spekulantka na tematy związane z końcem świata i dystopijnym rozwojem cywilizacji, szybko i bezproblemowo odnalazłam się w fabule. Bardzo spodobał mi się pomysł na tę historię, książka pokazuje jeden z możliwych scenariuszy, jaki kiedyś prawdopodobnie dotknie ludzkość. Sam styl wypowiedzi i sposób budowania postaci przez autorkę wcale nie jest specjalnie dopracowany, ale mimo to czytelnik ma możliwość spędzenia z książką samych przyjemnych i emocjonalnych chwil. Z perspektywy tematycznej, jest to jedna z ciekawszych książek wśród tych, które czytałam, jednak uważam, że możliwe było uzyskanie głębszego przekazu i jeszcze większego zainteresowania ze strony odbiorcy.

Książka "Beta" opowiada o rajskiej wyspie gdzie żyją ludzie zamożni, bardzo bogaci, ociekający w luksusy. Na tej wyspie nie ma pracowników ludzkich, tylko klony bez duszy, nie czują, nie buntują się są zaprogramowane do rożnej pracy. Nie mają żadnych praw, są traktowane jak zabawki dla bogaczy. Mają dość życia wyznaczonego ciągłymi rozkazami, pragną wolności jak każdy z nas. Główną postacią jest beta klon Elizja. Dziewczyna trafia do rodziny gubernatora, gdzie ma służyć jako towarzyszka i opiekunka. Tam poznaje Tahira i z nieznanych powodów Elizja zaczyna czuć, jej serce budzi się do życia. Nikt nie może się o tym dowiedzieć ponieważ dziewczyna zostanie zdezaktywowana. Jak można żyć w takim świecie? Musicie przekonać się sami.
„Beta” to oryginalna powieść, którą przeczytałam z zaciekawieniem i przyjemnością. Autorka ma lekkie pióro, świat który wyczarowała wabi i zaciekawia, fabuła jest pomysłowa a wykonanie dobre.

Taka do poczytania na lekko.

Taka do poczytania na lekko.

Beta nie była porywającą i niezapomnianą historią. Brakowało mi w niej akcji. Bohaterowie byli bardzo bezosobowi (i to nie tylko same klony).

Pełna recenzja znajduje się na blogu: https://worldbysabina.blogspot.com/2020/04/recenzja-beta-rachel-cohn.html

1997

Takie sobie zadnej rewelacji wedlug mnie nie ma tutaj postacje plytkie a przygody malo spektakularne

Bardzo dobrze się czyta. Dobrze opisany świat, wiarygodni bohaterowie. Mimo, że młodzieżówka, nie czuć tego aż tak bardzo jak innych książkach z gatunku. Kilka ciekawych zwrotów akcji.

Powieść raczej przeciętna - dość płaskie postacie i mało akcji. Raczej nie zostaje z nami na dłużej, chociaż czyta się szybko i dość przyjemnie - taki zapychacz czasu.

Bardzo fajna historia

Bardzo fajna historia

Przygodowa jednorazowa młodzieżówka. Jak dla mnie lekko przerysowana, ale szybko się czyta i jestem raczej na tak.