Książki najgorsze i parę innych ekscesów krytycznoliterackich. 1975-1980 i 1993

publicystyka literacka, eseje
2009-01-01
978-83-240-1083-7
Barańczak kryminały PRL paszkiwle krytyka literacka

Przezabawne recenzje około 40 dzieł.

Jako pierwszy kryminał Heleny Sekuły „Piąta barwa asa”. Cytat „Lekarz, który pierwszy zobaczył trupa pod oknem, nie pozwolił mu ani chodzić, ani niczego dotykać, uznawszy, i słusznie, że to sprawa milicji.” Tak, zdanie wyrwane z kontekstu. Komentarz Barańczaka „Pewnie, z jakiej racji byle trup ma wyręczać milicję w chodzeniu i...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie sądziłem, że można się tak uśmiać przy lekturze zbioru pamfletów krytycznoliterackich! Stanisław Barańczak pod pseudonimem duetu Feliks Trzymałko i Szczęsny Dzierżankiewicz na łamach pisma drugoobiegowego wyśmiewał literackie produkty kultury masowej Polski ludowej, które miały dwojaką funkcję: z jednej strony zaspokajać zapotrzebowanie na tanią, popkulturową i...

Najgorzej - powiedziała do mnie kiedyś pewna dama. Miło to wspominam do dziś. Książkę czytałem w wydaniu podziemnym. Same "Książki najgorsze" bez ekscesów. Prawie tak samo miło.

Już od dłuższego czasu jestem zakochana we wszelakich formach twórczości Stanisława Barańczaka. "Książki najgorsze" jeszcze bardziej tę miłość rozpaliły. Dawno nie czytałam czegoś, przy czym tak głośno i szczerze bym się śmiała. A potem wciągnęłam w to jeszcze tatę i brata. Myślę, że warto zapoznać się z taką lekturą, zwłaszcza, jeśli sami chcemy pisać - przecież dzięki...

Posiadam wydanie z 1990.

Nie da się tego streścić, trzeba przeczytać.

Zainspirowało mnie do zrecenzowania dzieła Łopuszańskiego "Pan Samochodzik i jego autor".

Choć i tak nie dorównam Barańczakowi.

Jak zawsze u Barańczaka zabawa przednia.

Przezabawne teksty napisane przewrotnie i inteligentnie. Odkryłam Stanisława Barańczaka. Warto sięgać po teksty nie tylko współczesne.

Paweł Opydo i jego Złe Książki mogą się schować.
Taka niewielka książeczka, a tyle radości. Chapeau bas, panie Barańczak.

Perełka. Stanisław Barańczak bezlitośnie tropił grafomanię na łamach pism legalnych, a później drugoobiegowych. Celem jego ostrza była przede wszystkim powieść kryminalna, osadzona w środowisku milicji, ale także tomiki miernych poetów (tu szczególnie polecam recenzję zbiorku "P.Bogu, ukochanej Marii i Ojczyźnie"), instucji dla cenzury, a nawet programu widowiska z okazji...

Błyskotliwe obserwacje inteligentnego człowieka i rzut oka na naszą literacką przeszłość.

Dyskusje

• Chcę w prezencie
  • Literatura polska
  • 2013
  • Książki o książkach
  • Literatura polska
więcej mniej

Stanisław Barańczak Książki najgorsze i parę innych ekscesów krytycznoliterackich Zobacz więcej