Książki najgorsze i parę innych ekscesów krytycznoliterackich. 1975-1980 i 1993

Okładka książki Książki najgorsze i parę innych ekscesów krytycznoliterackich. 1975-1980 i 1993
Stanisław Barańczak Wydawnictwo: Znak publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Znak
2009-01-01
1990-01-01
Barańczak kryminały PRL paszkiwle krytyka literacka książki literatura

więcej Więcej

Barańczak z właściwą sobie ironią i erudycją celnie obnaża absurdy PRL-owskiej literatury "zaangażowanej" i punktuje siermiężność lichych wytworów literackich. Szczególnie aktualna pozycja dziś - w czasach rządów partii, która folguje podobnym ideałom kulturowym. Ku przestrodze.

Mam takie książki, które - raz przeczytane - służą mi inteligentnemu rozbawieniu w chwilach obniżonego nastroju. Należy do nich m.in. ta właśnie pozycja z lat 70. "Feliksa Trzymałki" i "Szczęsnego Dzierżankiewicza" (Barańczak tak zakamuflował przed peerelowską cenzurą że chodzi o Feliksa Dzierżyńskiego). Przednią zabawę gwarantuje już ówczesny wstęp, że recenzje książek...

Czy krytyk może skrytykować krytyka? Otóż tak, ale nie tym razem.

Stanisław Barańczak zaledwie na przestrzeni 193 stron serwuje nam kupę wyrafinowanego śmiechu związanego z czymś tak bardzo (chociażby w dzisiejszych czasach) powszechnym – grafomanią.
Ten zbiór pamfletów krytycznoliterackich rzuca nam światło na literaturę niegdyś powszechną. Feliks Trzymałko i Szczęsny...

Przezabawne recenzje około 40 dzieł.

Jako pierwszy kryminał Heleny Sekuły „Piąta barwa asa”. Cytat „Lekarz, który pierwszy zobaczył trupa pod oknem, nie pozwolił mu ani chodzić, ani niczego dotykać, uznawszy, i słusznie, że to sprawa milicji.” Tak, zdanie wyrwane z kontekstu. Komentarz Barańczaka „Pewnie, z jakiej racji byle trup ma wyręczać milicję w chodzeniu i...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie sądziłem, że można się tak uśmiać przy lekturze zbioru pamfletów krytycznoliterackich! Stanisław Barańczak pod pseudonimem duetu Feliks Trzymałko i Szczęsny Dzierżankiewicz na łamach pisma drugoobiegowego wyśmiewał literackie produkty kultury masowej Polski ludowej, które miały dwojaką funkcję: z jednej strony zaspokajać zapotrzebowanie na tanią, popkulturową i...

Najgorzej - powiedziała do mnie kiedyś pewna dama. Miło to wspominam do dziś. Książkę czytałem w wydaniu podziemnym. Same "Książki najgorsze" bez ekscesów. Prawie tak samo miło.

Już od dłuższego czasu jestem zakochana we wszelakich formach twórczości Stanisława Barańczaka. "Książki najgorsze" jeszcze bardziej tę miłość rozpaliły. Dawno nie czytałam czegoś, przy czym tak głośno i szczerze bym się śmiała. A potem wciągnęłam w to jeszcze tatę i brata. Myślę, że warto zapoznać się z taką lekturą, zwłaszcza, jeśli sami chcemy pisać - przecież dzięki...

Posiadam wydanie z 1990.

Nie da się tego streścić, trzeba przeczytać.

Zainspirowało mnie do zrecenzowania dzieła Łopuszańskiego "Pan Samochodzik i jego autor".

Choć i tak nie dorównam Barańczakowi.

Jak zawsze u Barańczaka zabawa przednia.

Przezabawne teksty napisane przewrotnie i inteligentnie. Odkryłam Stanisława Barańczaka. Warto sięgać po teksty nie tylko współczesne.

• Chcę w prezencie
  • Literatura polska
  • 2013
  • Książki o książkach
  • Literatura polska

Stanisław Barańczak Książki najgorsze i parę innych ekscesów krytycznoliterackich Zobacz więcej