Wykolejony

Okładka książki Wykolejony Michael Katz Krefeld
Okładka książki Wykolejony
Michael Katz Krefeld Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Ravn (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Ravn (tom 1)
Afsporet
Wydawnictwo Literackie
2014-06-05
2014-06-05
Elżbieta Frątczak-Nowotny
ravn handel ludźmi prostytucja patologia psychopata

Brutalna Skandynawia

Tutaj mam trochę problem z tą pozycją. Początek kiepski, później lepiej. Myślę, że jak będzie kolejna część to przesłucham.

W sam raz na audiobook do auta. Niespieszna fabuła, jeden wątek, jeden bohater. Czekam na drugi tom.

Przeciętny kryminał. Główny bohater jest stereotypowym policjantem, który boryka się z problemami i przypomina swoim zachowaniem dziesiątki innych, przedstawianych w tego typu powieściach. Początek zapowiadał się obiecująco, jednak z biegiem czasu historia stawała się mocno przewidywalna, a sama końcówka została chyba napisana przez ucznia na kolanie, w przerwie między lekcjami.

Mocno przeciętna, baaaaardzo naciągana fabuła, zmarnowany potencjał, szkoda.

Mocno przeciętna, baaaaardzo naciągana fabuła, zmarnowany potencjał, szkoda.

Bajeczka o super bohaterze, dobrze się czyta.

Bajeczka o super bohaterze, dobrze się czyta.

Problem z książką Krefelda jest dla mnie jeden. Realizm w niej istnieje tylko iluzorycznie i nawet mając bujną wyobraźnie zgrzyta między zębami, a niestety nie jest to produkcja science fiction. Mimo to książkę czyta się przyjemnie głównie dzięki narracji, płynnemu mieszaniu wątków i naprawdę lekkiemu, wkręcającemu sposobowi pisania przez autora. I tak oto Thomas Ravn, urlopowany policjant, zmaga się z alkoholem sobą i poczuciem winy po niewyjaśnionym zabójstwie żony. Smutki topi w alkoholu, aż do dnia gdzie znajomy właściciel knajpy prosi go o pomoc w odnalezieniu córki znajomej( która okazuje się sprzedaną mafiozom prostytutką). Zaraz po tej prośbie bohatera powieści nawiedza we śnie żona i powoduje nagłe olśnienie i zmianę. Thomas rusza na ratunek wbrew wszystkiemu nie zważając na koszta i realizm sytuacji. I jak wspomniałem wszystko pięknie, sposób pisania trzyma przy książce, ale co kilkanaście stron mamy zdarzenie, które spokojnie moglibyśmy umieścić w filmach z serii Rambo.

Momentami mało realistyczna, ale generalnie dobrze się czyta. Handel ludźmi, zwyrodnialec i wschodnioeuropejska mafia łączą się w mieszankę piorunującą.

Spełniła oczekiwania moje ta książka bardzo ciekawa,rewelacyjna porusza za serce.
Czyta się genialnie.

Czyta się genialnie.

Jest 17:24, jest jasno a ja boję się czytać. Duński kryminał: "Wykolejony", jestem na stronie 261. - Taki sms wysłałam do przyjaciela.

Co łączy wysypisko śmieci, taksydermię i Kruka? Bardzo dobry, ciężki kryminał!!
Na początku mamy wrażenie, że czytamy trzy różne powieści, jednak w żaden sposób nie przeszkadza to w odbiorze.
Poznajemy policjanta na urlopie zdrowotnym, który nie potrafi podnieść się po śmierci narzeczonej, luksusową prostytutkę i chłopca, którego ojciec wypycha zwierzęta.
Jest po skandynawsku - ponuro, brudno i ciężko. Autor tak prowadzi historię, że strony przerzucają się same. Do tego motyw prowadzonego pamiętnika sprawia, że czujemy związek z ofiarą i chcąc nie chcąc uczestniczymy w tym co przeżywa.
Myślę, że ta pozycja powinna znaleźć się u każdego, kto ceni kryminały!

Co łączy wysypisko śmieci, taksydermię i Kruka? Bardzo dobry, ciężki kryminał!!
Jest po...

• Kryminał