Stara Słaboniowa i spiekładuchy

Ja Gorę
Oficynka
2013-06-21
2013-06-21
literatura polska aksjologia dobro zło podania i wierzenia ludowe fantasy

Okładka książki City 5. Antologia polskich opowiadań grozy Agnieszka Biskup, Radosław Dąbrowski, Agnieszka Graca, Nina Igielska, Jarosław Jakubowski, Krystian Janik, Margota Kott, Jerzy A. Kozłowski, Kazimierz Kyrcz jr, Joanna Łańcucka, Kornel Mikołajczyk, Anna Musiałowicz, Dariusz Muszer, Tadeusz Oszubski, Maja Podolska, Marta Sobiecka, Anna Szczęsna, Katarzyna Szewczyk, Maciej Szymczak, Flora Woźnica, Zeter Zelke, Marek Zychla
City 5. Antolo... Agnieszka Biskup, R...
Okładka książki Waruj Joanna Łańcucka, Joanna Mueller
Waruj Joanna Łańcucka, Jo...
Okładka książki City 4. Antologia polskich opowiadań grozy Dagmara Adwentowska, Adam Froń, Marek Grzywacz, Hubert Jarzębowski, Krzysztof Kochański, Kacper Kotulak, Tomasz Krzywik, Kazimierz Kyrcz jr, Joanna Łańcucka, Janusz Mika, Kornel Mikołajczyk, Dariusz Muszer, Bartosz Orlewski, Tadeusz Oszubski, Adam Podlewski, Jacek Skowroński, Marta Sobiecka, Anna Szczęsna, Jarosław Turowski, Istvan Vizvary, Mariusz Wojteczek, Flora Woźnica, Marcin Zwoleń, Marek Zychla
City 4. Antolo... Dagmara Adwentowska...

Strzygi, Zmory, Kikimory

2041 ocen

Ostatnio stwierdzam, że powieści osadzone w świecie, w którym grasują stwory z bestariusza słowiańskiego są całkiem ciekawe. Ten konkretny zbiór opowieści również przypadł mi do gustu, choć długo się zbierałam do zapoznania się z tym kawałkiem literatury. Nie żałuję, połknęłam ją niemal na raz. Słuchałam jej w audiobooku, zresztą bardzo udanym, z genialną lektorką. Polecam ;)

Po prostu wspaniała.

Na początku roku przeczytałam 'Folk Noir' i do tego czasu zdążyłam zatęsknić za tym klimatem. Słaboniowa wypełniła tą lukę, dodając swojego bezkompromisowego uroku ❤️

Audiobook nagrany niesamowicie klimatycznie i z wielkim talentem ze strony Lektorki - osobiście polecam zapoznanie się właśnie z tą formą!

Po prostu wspaniała.

Świetna! Jednocześnie czytałam książkę i słuchałam audiobooka - obie wersje doskonale. Lektorka audiobooka perfekcyjnie czyta dialogi tej pozycji, sztos.

Świetna! Jest klimat, jest mrok, jest nawet wątek kryminalny, no i ten język ... Niesamowicie smaczne :)

Babka Słaboniowa - zaginiona siostra Geralta z Rivii i Jakuba Wędrowycza. Polecam poszukiwaczom śladów polskiej tradycji folklorystycznej.

Wsi spokojna, wsi wesoła... A żeby wieś mogła pozostać spokojna i wesoła, potrzebna jest wiedźminka, która potrafi sobie radzić z różnego rodzaju spiekładuchami.

Ta książka to trochę takie nieślubne dziecko Wiedźmina i Konopielki. Z pierwszym rodzicem łączą ją elementy fantastyczne i poruszanie ponadczasowych problemów społecznych, a z drugim stylizowany język i dość specyficzne postacie. Generalnie podobała mi się się mniej niż wspomniane pozycje, z którymi mi się skojarzyła, ale nadal uważam ją za wartą przeczytania.

Trochę zawiodło mnie to, że wątek jednej z postaci został dość brutalnie ucięty, tak jakby wydawca domagał się skończenia książki zanim autorka zdołała wymyślić, co by się mogło tej osobie przytrafić.

Świetna książka w formie audiobooka przeczytanego przez wybitną lektorkę, która gwarą oddała koloryt wsi. Tytuł w sumie mówi o wszystkim, o czym jest książka.

Myślałam, że to nie moje klimaty. Prawie dałam sobie z tym spokój. Aż nagle... jakby kto czar jaki na mnie rzucił ;) Wielkie brawa dla autorki i takoż dla cudnej lektorki.

Wieś jako kraina ciemnych prostaczków . Mądra ubrana w starość i kolczaste poczucie misji . Wierzenia słowiańskie obowiązkowo w obscenicznych dygresjach . . I smutne to , i nie do ludzi. Nie polecam.

Fabuła ciekawa, bohaterka ciekawa ale prawdziwym diamentem jest język. Świetnie oddany klimat zapomnianej wioseczki gdzieś na wschodnich krańcach Polski! Polecam!