Czarny Bóg

Maria Rodziewiczówna Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Klasyka Literatury Kobiecej (tom 10) literatura obyczajowa, romans
2012-01-01
1991-01-01
Edipresse
romans klasyka
Klasyka Literatury Kobiecej (tom 10)
literatura obyczajowa, romans
2012-01-01
romans klasyka

Na półkach: , , , ,

Powieść o pełnym tytule brzmi "Czarny bóg. Powieść na tle współczesnego zamętu" powstała w 1892 roku.

"... Naprzód dłonie sobie dać trzeba, żeby pamiętać, że nas czterech. Pójdziemy w świat, niechże choć każdy wie, że nie spodli i krzywdy na duszę nie weźmie, gdziekolwiek by było, w najgorszej i najlepszej niedoli(...)Może dola kapryśna zajrzy na strych, a niedola jędza na...

Można przeczytać,jak nie ma nic lepszego pod ręką.

Wybrałam tę książkę z ochotą na coś lekkiego i szybkiego do połknięcia i nie do końca trafiłam. Jest to wartościowa opowieść, interesująca ze względu na historyczne tło, przenosi nas w miejscu i w czasie, ale na pewno nie jest lekka. W króciutkiej formie zmieściły się silne namiętności: miłość, wojna, przyjaźń, lojalność, patriotyzm, zdrada i zemsta. Polecam, warto.

Mroczna, zła i pokazująca zdecydowanie najgorsze strony ludzkiej natury. Uwielbiam tą książkę.

Niezle sie czyta, choc do najlepszych ksiazek Rodziewicownej nie nalezy.
Jak widac Pani Maria nie za bardzo komunistow lubila ..

2007

Niełatwo przyzwyczaić się do takiej Rodziewiczówny.
Książka jest pesymistyczna, momentami okrutna, bezwzględna i ciemna. Ukazuje realia życia w miastach Rosji i zaborze rosyjskim, próby przetrwania kolejnych dni, zabawy i podłostki i ubogich, i panów.
Opis jest, diagnoza - niesprawiedliwość, krzywda - także, recepty brak, zamiast niej istnieje pewność, że wszystko musi...

Dyskusje

• Maria Rodziewiczówna