Czarny Bóg

Okładka książki Czarny Bóg Maria Rodziewiczówna
Okładka książki Czarny Bóg
Maria Rodziewiczówna Wydawnictwo: Artus Cykl: Klasyka Literatury Kobiecej (tom 10) literatura piękna
Klasyka Literatury Kobiecej (tom 10)
Artus
1991-09-01
1991-09-01

Powieść o pełnym tytule brzmi "Czarny bóg. Powieść na tle współczesnego zamętu" powstała w 1892 roku.

"... Naprzód dłonie sobie dać trzeba, żeby pamiętać, że nas czterech. Pójdziemy w świat, niechże choć każdy wie, że nie spodli i krzywdy na duszę nie weźmie, gdziekolwiek by było, w najgorszej i najlepszej niedoli(...)Może dola kapryśna zajrzy na strych, a niedola jędza na schodach nogi połamie..."
Było ich trzech, mieli marzenia i chcieli zdobywać świat, drogi się rozchodzą i przychodzi im żyć w zaborze rosyjskim - lekarz, urzędnik, awanse społeczne, socjalista. Niezwykłość przyszłych wydarzeń, splot zdarzeń, przecięcie dróg, które wpłyną na przyszłość.
Świetnie sportretowane realia życia, mechanizmy rządzące, rodzący się socjalizm, miasto i wieś z obrazem obyczajności w dobie nędzy i sponiewierania jednostki ludzkiej kontra arystokracja, wysocy urzędnicy utkwieniu w przepychu, moralnym upadku i tanecznym krokiem przepływający kolejny dzień. Przeplatana goryczą, mrocznością i ogromnym smutkiem powieść punktuje bardzo mocno niestałość sytuacji, zmienność losu, zmian społeczno - ekonomiczno - politycznych, epatuje zgniliznę moralną, degrengoladę.

Można przeczytać,jak nie ma nic lepszego pod ręką.

Można przeczytać,jak nie ma nic lepszego pod ręką.

Wybrałam tę książkę z ochotą na coś lekkiego i szybkiego do połknięcia i nie do końca trafiłam. Jest to wartościowa opowieść, interesująca ze względu na historyczne tło, przenosi nas w miejscu i w czasie, ale na pewno nie jest lekka. W króciutkiej formie zmieściły się silne namiętności: miłość, wojna, przyjaźń, lojalność, patriotyzm, zdrada i zemsta. Polecam, warto.

Mroczna, zła i pokazująca zdecydowanie najgorsze strony ludzkiej natury. Uwielbiam tą książkę.

Niezle sie czyta, choc do najlepszych ksiazek Rodziewicownej nie nalezy.
Jak widac Pani Maria nie za bardzo komunistow lubila ..

Niezle sie czyta, choc do najlepszych ksiazek Rodziewicownej nie nalezy.
Jak widac Pani Maria nie za bardzo komunistow lubila ..

1933

Niełatwo przyzwyczaić się do takiej Rodziewiczówny.
Książka jest pesymistyczna, momentami okrutna, bezwzględna i ciemna. Ukazuje realia życia w miastach Rosji i zaborze rosyjskim, próby przetrwania kolejnych dni, zabawy i podłostki i ubogich, i panów.
Opis jest, diagnoza - niesprawiedliwość, krzywda - także, recepty brak, zamiast niej istnieje pewność, że wszystko musi się zmienić. Z pewnością wymieszano obawę: czarny bóg anarchii nie poddaje się łatwo.

Niełatwo przyzwyczaić się do takiej Rodziewiczówny.

• Maria Rodziewiczówna
  • Rodziewiczówna