Pożądanie. Antologia opowiadań miłosnych, zmysłowych, erotycznych i dziwnych

literatura piękna
2013-02-06
seks tabu literatura polska opowiadania erotyka eseje

Oficjalne recenzje i

Dziwne intymności

[ 7 ] Link do recenzji

Podchodziłem do tej książki z mieszanymi uczuciami. Skusił mnie jedynie dobór autorów. Obawiałem się, że będzie to zbiór opowiadań erotycznych co sugerowałby tytuł i okładka.
Zostałem jednak przyjemnie zaskoczony. Prawie każde opowiadanie oparte było na ciekawym pomyśle lub niosło dodatkowe przesłanie. Nie było w tym zbiorze słabych utworów. Nie żałuję poświęconego tej...

Zbiór bardzo osobliwych około namiętnościowych opowiadań wielu uznanych lub dobrze zapowiadających się polskich twórców. Kolejna po zbiorze "Ojciec" ciekawa antologiczna pozycja od Powergraphu. Dla lubiących literackie eksperymenty.

Całkiem udany zbiorek współczesnych, polskich opowiadań, niektóre (Orbitowski, Żulczyk) naprawdę dobre.

Zupełnie różne historie zupełnie różnych pisarzy. Wszystkie były świetne, ale mogę wyróżnić „Wywiad” Bernadety Prandzioch i „Małą May” Marcina Przybyłka, które poruszyły mnie najbardziej. To, co łączy wszystkie opowiadania to to, że są bardzo dziwne. I mam świadomość, że właśnie dlatego wielu osobom ta antologia nie przypadnie do gustu. Cóż, ja po prostu uwielbiam takie...

2009

Na półkach: , , , , , ,

Antologia "Pożądanie" mniej ma wspólnego z opowiadaniami miłosnymi i erotycznymi niż z tymi dziwnymi. Porwały mnie formy stworzone przez Jakuba Nowaka, Annę Kańtoch i Jakuba Małeckiego. Przez pozostałe się prześlizgnęłam. Nie można jednak żadnemu twórcy odmówić niepowtarzalnego stylu i zacnej gry słowem.

Zastanawiałam się, co się kryje za sławnymi nazwiskami i tandetną okładką. Nic dobrego.

Cała opinia na LADYMARGOT.PL

(...)

Nie ukrywam, że „Pożądanie” nie jest pozycją dla każdego. Powiedzmy sobie wprost: nie każdy jest otwarty na tego typu literaturę. I rozumiem to. Sama spoglądam w jej stronę z silnymi oporami. Jeśli jednak cenicie po prostu dobrą lekturę, jesteście ciekawi nowego, ta książka powinna znaleźć się w Waszej biblioteczce.

Dlaczego?

Przede...

Niektóre historie są bardzo fajnie napisane. Polecam.

2059

Dwanaście swobodnych improwizacji na temat pożądania. Młodzi autorzy obojga płci, próbują opisać złożone uczucia miłości, tęsknoty, namiętności, odrzucenia, poszukiwania i nasycenia. Opowiadania zróżnicowane od bardzo dobrych, po takie sobie, od realizmu,po fantastykę, ale zbiorek na tyle ciekawy, że warto go przeczytać.

Niektóre opowiadania słabsze (np. Twardocha), niektóre wybitne (jak np. Cetnarowskiego czy Bernadety Prandzioch).

• 2013
  • 2020