Pożądanie. Antologia opowiadań miłosnych, zmysłowych, erotycznych i dziwnych

Okładka książki Pożądanie. Antologia opowiadań miłosnych, zmysłowych, erotycznych i dziwnych Michał Cetnarowski, Anna Kańtoch, Jakub Małecki, Jakub Nowak, Łukasz Orbitowski, Bernadeta Prandzioch, Marcin Przybyłek, Piotr Rogoża, Wit Szostak, Szczepan Twardoch, Jarosław Urbaniuk, Jakub Żulczyk
Michał CetnarowskiAnna Kańtoch Wydawnictwo: Powergraph literatura piękna
Powergraph
2013-02-06
2013-02-06
seks tabu literatura polska opowiadania erotyka eseje

Dziwne intymności

Nie rozumiem tak niskiej oceny dla tego zbioru opowiadać na lubimyczytac. Większość opowiadań jest ciekawych. Są opowiadanie dziwne jak "człowiek nie ciągły". Dziwią mnie nie przychylne opinie do opowiadań Orbitowskiego i Żulczyka, tak są one bardziej obleśne, rozwiązłe a przy tym ludzkie. Ciekawszy jest bohater odarty z norm społecznych.
"Zimno gdy zajdzie" pisane z wielu perspektyw czasowych czytałem z zapartym tchem i chętnie sprawdzę twórczość Jakuba Nowaka. Najdłużej w pamięci zostanie mi chyba "Życie podwójne". Polecam cały zbiór.

"Zimno gdy zajdzie" pisane z wielu...

"Pożądane"
Podobały mi się opowiadania autorów, których twórczość już trochę znam, czyli Anny Kańtoch "Człowiek nieciągły" i Jakuba Małeckiego "Dziś mam na imię Agata". Rozczarowały mnie opowiadania Łukasza Orbitowskiego "Skóry" i Jakuba Żulczyka " Och, Rafał "-wyjątkowo obleśne.
Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie Jakub Nowak historią pod tytułem "Zimno,gdy zajdzie" i napewno sięgnę po jego książki.
Cytat z mojego ulubionego Małeckiego :
"-Bywamy szczęśliwi, ale tylko przez chwilę. Na przykład po pierwszej randce, po kupnie nowego samochodu, na początku urlopu, przed mistrzostwami w piłkę nożną, których nie możemy się już doczekać, i tak dalej".

"Pożądane"

Moja opinia znajduje się tutaj - https://www.instagram.com/p/CV0CHKhgoQd/

Moja opinia znajduje się tutaj - https://www.instagram.com/p/CV0CHKhgoQd/

Podchodziłem do tej książki z mieszanymi uczuciami. Skusił mnie jedynie dobór autorów. Obawiałem się, że będzie to zbiór opowiadań erotycznych co sugerowałby tytuł i okładka.
Zostałem jednak przyjemnie zaskoczony. Prawie każde opowiadanie oparte było na ciekawym pomyśle lub niosło dodatkowe przesłanie. Nie było w tym zbiorze słabych utworów. Nie żałuję poświęconego tej książce czasu.

Zbiór bardzo osobliwych około namiętnościowych opowiadań wielu uznanych lub dobrze zapowiadających się polskich twórców. Kolejna po zbiorze "Ojciec" ciekawa antologiczna pozycja od Powergraphu. Dla lubiących literackie eksperymenty.

Całkiem udany zbiorek współczesnych, polskich opowiadań, niektóre (Orbitowski, Żulczyk) naprawdę dobre.

Zupełnie różne historie zupełnie różnych pisarzy. Wszystkie były świetne, ale mogę wyróżnić „Wywiad” Bernadety Prandzioch i „Małą May” Marcina Przybyłka, które poruszyły mnie najbardziej. To, co łączy wszystkie opowiadania to to, że są bardzo dziwne. I mam świadomość, że właśnie dlatego wielu osobom ta antologia nie przypadnie do gustu. Cóż, ja po prostu uwielbiam takie dziwne, niebanalne rzeczy! Nie jestem fanką romansów i erotyków, które według mnie są nudne i przewidywalne, nie wspominając już o kiepskich a niekiedy nawet żałosnych scenach seksu. Tutaj wszystko mi odpowiadało. To jest po prostu, jak dla mnie, świetna książka z naprawdę ciekawymi, dobrze napisanymi opowiadaniami

Na półkach: , , , , , ,

Antologia "Pożądanie" mniej ma wspólnego z opowiadaniami miłosnymi i erotycznymi niż z tymi dziwnymi. Porwały mnie formy stworzone przez Jakuba Nowaka, Annę Kańtoch i Jakuba Małeckiego. Przez pozostałe się prześlizgnęłam. Nie można jednak żadnemu twórcy odmówić niepowtarzalnego stylu i zacnej gry słowem.

Zastanawiałam się, co się kryje za sławnymi nazwiskami i tandetną okładką. Nic dobrego.

Cała opinia na LADYMARGOT.PL

(...)

Nie ukrywam, że „Pożądanie” nie jest pozycją dla każdego. Powiedzmy sobie wprost: nie każdy jest otwarty na tego typu literaturę. I rozumiem to. Sama spoglądam w jej stronę z silnymi oporami. Jeśli jednak cenicie po prostu dobrą lekturę, jesteście ciekawi nowego, ta książka powinna znaleźć się w Waszej biblioteczce.

Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że większość tych krótkich form to literackie perełki, nie tylko pod względem stylu, ale i treści. Wciąż nie mogę przestać myśleć o opowiadaniu Jakuba Małeckiego. Nie zdradzę Wam w tej chwili więcej, nie chcę, byście już teraz w jakikolwiek sposób się ustosunkowywali się do niego, ale gwarantuję, że poruszy Was do głębi. Chociaż, jeśli znacie Małeckiego, wiecie, że autor pisze niezwykle przejmująco.

Cała opinia na LADYMARGOT.PL

Dlaczego?