Zmorojewo

Jakub Żulczyk Cykl: Tytus Grójecki (tom 1)
fantastyka, fantasy, science fiction 496 str.
2019-01-16

Agora SA
fantastyka, fantasy, science fiction
mitologia słowiańska demonologia słowiańska literatura młodzieżowa

Kup książkę

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 11 /listopad 2018 Jakub Żulczyk, Andrzej Leder, Anka Grupińska, Aleksandra Zielińska, Halina Bortnowska, David Remnick, Marcin Wicha, Sebastian Frąckiewicz, Kalina Błażejowska, Urszula Honek, Karolina Sulej, Dominik Bielicki, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Eliza Kącka, Jakub Pszoniak, Alicja Biała, Dorota Borodaj, Karolina Gawlik
7,9
Pismo. Magazyn... Jakub Żulczyk, Andrze...
Okładka książki Zabójczy pocisk. Polska krew Maciej Siembieda, Jakub Żulczyk, Tomasz Konatkowski, Katarzyna Berenika Miszczuk, Jacek Ostrowski, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Marta Guzowska, Marta Matyszczak, Bartosz Szczygielski, Grzegorz Kalinowski, Alek Rogoziński, Magda Stachula, Krzysztof Bochus, Max Czornyj
6,7
Zabójczy pocis... Maciej Siembieda, Jak...
Okładka książki Inne światy Jacek Dukaj, Anna Kańtoch, Robert J. Szmidt, Łukasz Orbitowski, Jakub Żulczyk, Sylwia Chutnik, Aleksandra Zielińska, Jakub Małecki, Aneta Jadowska, Remigiusz Mróz
6,8
Inne światy Jacek Dukaj, Anna Kań...

Kryzysu czytelniczego ciąg dalszy.
Tylko jedna książka autora była dla mnie do przeczytania - Wzgórze psów.
Zmorojewo jest chyba typowo młodzieżową książką. A ja ten okres mam już za sobą :)
Znowu na nie.

Od tej powieści zaczęła się moja literacka znajomość z panem Żulczykiem. Przyjemna, lekka lektura na dwa wakacyjne wieczory.

Nie czytam literatury młodzieżowej, ale za sam fakt, że Żulczyk wsparł się w swoim cyklu mitologią słowiańską, postanowiłam sięgnąć po "Zmorojewo". Jest to propozycja przeznaczona dla młodszego czytelnika, ale spodoba się również wszystkim tym, którzy wychowali się na przygodach Pana Samochodzika albo którym niestraszne były "Wakacje z duchami".
Piętnas...

Zdecydowanie bardziej książka młodzieżowa, niż dla dorosłych, ale bardzo przyjemna do poczytania :) Zulczyk świadomie używa polskich legend i zakorzenionych wierzeń, co nadaje jej dodatkowej wartości.

Całkiem zgrabna bajeczka. Gdybym miał naście lat to ta książka by mnie zachwyciła i polecałbym wszystkim znajomym. A teraz do naście daleko, ale wciąż uważam, że warto przeczytać, a ten kawałek dziecka, które szuka innych światów i rzeczy nadprzyrodzonych (i pewnie będzie szukać do końca mojego życia) każe od razu sięgnąć po "Świątynię".

Takie tam czytadełko dla nastolatków. Trochę Harry Potter, trochę Pan Samachodzik. Niestety nie fabuła nie porywa - za dużo w niej stereotypów.

Przebrnąłem. Ostatnia książka która mnie tak zmęczyła to Anatomia zwierząt Akajewskiego, ale z zupełnie innych powodów. Miało być trochę strasznie, trochę śmiesznie, nie było. Za to było nudno i infantylnie. Nie wiem jaki "target docelowy" przewidziany był dla tej powieści, dla dzieci nie bardzo bo sporo obrzydliwości, dla dorosłych nie bardzo bo zbyt banalne. Jedyne ...

Ot, taka młodzieżówka dla nastolatków: trochę Nienackiego, trochę Kinga, trochę Rowling, trochę polskiego folkloru. Czytadełko kibelkowo-leżakowe.

Żulczyka uwielbiam, fantastykę już niekoniecznie, do "Zmorojewa" podeszłam jak pies do jeża i o dziwo wcale się nie pokłułam lecz totalnie dałam się powrać historii Tytusa i spółki. Książka jest lekka i przyjemna w odbiorze także dla starszych czytelników.

Żulczyk mnie zaskoczył. Do tej pory znany z twardych, czasem brutalnych opowieści napisał bajkę albo nawet baśń współczesną choć to przecież fantastyka. Co prawda parę osób umiera ale generalnie zakończenia pozytywne, dobro zwycięża i w ogóle jest ok. Wolę Żulczyka w wydaniu dla dorosłych ale tej książce nic nie brakuje.

Dyskusje