Długa Ziemia

Patronat LC
Stephen BaxterTerry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Długa Ziemia (tom 1) fantastyka, fantasy, science fiction
The Long Earth
Data 1. wydania:
2012-06-20
Piotr W. Cholewa
Prószyński i S-ka
literatura brytyjska literatura angielska Piotr W. Cholewa światy równoległe wszechświaty równoległe
The Long Earth
Długa Ziemia (tom 1)
fantastyka, fantasy, science fiction
Piotr W. Cholewa

Oficjalne recenzje i

Ziemia za Ziemią

[ 66 ] Link do recenzji

Przepiękna idea alternatywy dla naszego świata - tam, gdzie przyroda jest jeszcze nietknięta i wszystko jest możliwe. Brakowało mi trochę większej ilości opisów tego, jak żyje się na innych Ziemiach (trochę takich smaczków, jak z Flinstonów ;) ), ale jestem bardzo ciekawa kolejnych części tej sagi.

Książka zapowiadała się bardzo dobrze, jednak w ostatecznym rozrachunku zabrakło mi w niej jakiejś iskry utrzymującej czytelnika przy czytaniu. Ale po kolei.

Tematyka niesamowicie oryginalna. Przedstawiony świat jest czymś naprawdę niezwykłym i nie sądzę, żeby czytelnik mógł spotkać coś równie podobnego w innej książce. Niestety, główny motor napędowy fabuły, zagrożenie...

Światy równoległe. Zarówno nieodkryte - jak i wielokrotnie nas odwiedzające poprzez trolle, elfy, koboldy.....
Pomysł dobry.
Wykonanie.... amerykocentryczne. Dziki Zachód. Ludziska marzą o stworzeniu miasteczka pozbawionego zdobyczy cywilizacji, życia w małych osadach, gdzie młyn wodny jest potęznym osiągnięciem.
Miliony kopii Ziemi - a jakże łatwo trafić tam, gdzie się...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Moim zdaniem książka dosyć nie równa. Potrafi wciagnac ale i znuzyc. Pozatym nie jestem fanem pourywanych wątków, które średnio łączą się z tronem fabuły.

Ogółem jestem trochę rozdarty. Sama opowieść nie jest szczególnie zła ale biorąc pod uwagę jakie nazwiska znalazły się na okładce to oczekiwałem więcej.
Jest w niej wyjątkowo mało Terrego Pratchetta, nie znalazłem w niej nic za co lubiłem czytać Pratchetta. Odnoszę wręcz wrażenie, że książka jest autorstwa Stephena Baxtera, a Pratchett został do niej dodany tylko celem...

Powieść mozaikowa: pozornie zbiór opowiadań w większym uniwersum, połączonych spoiną super-podróżnika, tyle że (w odróżnieniu od innych znanych mi opowieści tej budowy) Joshua nie poznaje mozaiki osobiście, a tylko się o niej dowiaduje. Istnieją punkty styczne, ale koniec końców, "Długa Ziemia" to podróż przez nicość i historia o tym, jak cuda w nadmiarze mogą zbrzydnąć.
No...

Czyta się w miarę dobrze, ale jakoś specjalnie nie wciąga, chociaż przy okazji "epidemii" pewnie popełnię kolejne, niestety tylko z braku innych możliwości.

Jesteś znudzony swoim życiem ? Myślisz, ze nie ma dla Ciebie perspektyw na przyszłość ?
Ludzkość dostała szansę na zmianę. Kto chce może się przenieść na nową Ziemię, tak dobrze czytasz nową Ziemię, jedną tysięcy innych. Brzmi wspaniale ?
Rządy na Ziemi ( zwanej podstawową ) stoją przed niewiarygodnym wyzwaniem - brakiem rąk do pracy. Pojawienie się możliwości...

Niby dobrze napisana, ale nudna.

Choć uwielbiam samego Pratchetta to przyznam, że połączenie jego geniuszu z Baxterem też wyszło bardzo dobrze.
Pewnego dnia okazuje się, ze ziemia którą znamy nie jest jedyną, jest, no właśnie, długa, rozciąga się na miliony innych, nieodkrytych jeszcze światów. A odkryć je można z pomocą ziemniaka. Tylko co z tego wyniknie? Przekonajcie się sami :)

Dyskusje

3 294