Długa Ziemia

Okładka książki Długa Ziemia Stephen Baxter, Terry Pratchett Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Długa Ziemia
Stephen BaxterTerry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Długa Ziemia (tom 1) fantasy, science fiction
Długa Ziemia (tom 1)
The Long Earth
Prószyński i S-ka
2013-01-10
2013-01-10
2012-06-20
Piotr W. Cholewa
literatura brytyjska literatura angielska Piotr W. Cholewa światy równoległe wszechświaty równoległe

Ziemia za Ziemią

Pomysł na wieloświat nie jest nowy (zresztą wywodzi się z astrofizycznych teorii),ale już pomysł, że można go zwiedzać jednym krokiem przy pomocy pudełka z ziemniakiem (czy czymś podobnym) to już tylko Prachett mógł wymyślić.

Podoba mi się to co duet autorów wysmażył w swojej wyobraźni. Wyraźnie widać kto w tym związku odpowiada za pokręcone pomysły, a kto trzyma opowieść w ryzach. Długa Ziemia nie atakuje swoim absurdalnym humorem tak nachalnie jak "Świat Dysku", nie eksponuje błyskotliwością na każdej stronie, ale to tylko zaleta. Historia jest ciekawa, spójna, łatwo ją śledzić, tylko od czasu do czasu atakując pokrętnym akapitem, intelektualno-dowcipnym dialogiem czy inną niespodzianką pobudzającą a to neurony, a to poczucie humoru. Taki balans to mnie jak najbardziej przemawia!

2047

Zaczęło się intrygująco, potem akcja trochę się rozjeżdża. Doceniam wiele smaczków, w stylu powrotu do gospodarki barterowej, knagi żądające zwierzchnictwa nad "cieniami" (nawiązanie do Amberu!),ale jako całość była dość nijaka. A to uczucie jest dość zaskakujące, bo smaczków było sporo, ale właśnie - ile tych smaczków może być, a brakować czegoś bardziej mięsistego. Nie jest to zła lektura, lekka, ciekawa, po kontynuację sięgnę, bo obiecuje sporo.

Świetny pomysł wyjściowy – wyraźnie widać wpływ koncepcji Everetta III. Co prawda fabuła rozwija się powoli, akcja nie galopuje, a finał (przesadnie) nie zaskakuje, jednak – mimo to – czyta się z przyjemnością, bo to po prostu kawał dobrej powieści miksującej SF z przygodą. Oczywiście koniec "Długiej Ziemi" jest preludium do kolejnej części.

Biorąc pod uwagę, jaki potencjał dawał sam pomysł nieskończenie wielu Ziem do których można przechodzić (potem już przelatywać) niemalże od niechcenia, z jedynym ograniczeniem - nic żelaznego nie przenika, nie ma kontaktu innego między światami niż poprzez ludzi, którzy "przekraczają" - to powieść jest... PORAŻAJĄCO wręcz mdła, nudna i o niczym. Naprawdę trudno mi przywołać z pamięci coś, co dostało tak egzotyczne, na tyle pozwalające uniwersum i co tak nędznie wykorzystano. Czyli w praktyce - zupełnie nie wykorzystano. Ot, ludzie wędrują przez te nieskończenie liczne światy, każdy trochę inny, i tam albo żyją jak łowcy-zbieracze albo zakładają jakieś osiedla pionierskie. Po tych Ziemiach plączą się śpiewające stada trolli, które śpiewają i gdy je najdzie ochota, pomagają ludziom w pracy - tu coś podniosą, tam przepiłują. Ze dwa razy na bohatera rzuciły się tzw. elfy, czyli tacy źli, z włóczniami czy inną bronią białą. Walki były... tak, tak, nie trzymam w napięciu - równie nudne i gówniane jak cała reszta.
I to tyle. Cały opis powieści.
Jedno monotonne pasmo ględzenia o niczym.
Pratchett nigdy nie słynął z jakiejś dynamicznej akcji - ale w świecie Dysku nadrabiał to aż nadto poczuciem humoru. Tu humoru nie ma i pozostaje totalna pustka.
Bardzo, bardzo bolesny zawód. Tym większy, że naprawdę, mając takie bogactwo możliwości do wykorzystania - średnio zdolny autor napisałby dużo lepszą powieść.
Odradzam nie tylko kupno, ale chyba nawet lekturę pozyskanej darmo. Szkoda czasu.

Zawsze mi smutno po tej książce, Długa Ziemia to marzenie.

Zawsze mi smutno po tej książce, Długa Ziemia to marzenie.

Wrociłem do serii o Długiej Ziemii, ponownie przeczytałem jej pierwszą część po kilku latach (zgaduję, że jakichś 7-8). Nie zawiodłem się, dobrze jest powspominać już raz przeczytane pozycje.

Pomysł ma potencjał, ale im dalej z realizacją, tym gorzej. Świecki mesjanizm jest nudny. Czuć też niestety wiek jednego z autorów i nie jest to tak pięknie napisane, jak wynikający ze współpracy dwóch świetnych pisarzy "Dobry Omen".

Bałem się jednego z autorów. Książka bardzo dobra świetny pomysł i ciekawe przygody.

Odyseja kosmiczna 2001 ery kwantowej. Fascynujący świat w którym historia płynie sobie wolno, pozwalając nam wchłonąć uniwersum. Piekielnie dobre SF.

Ledwo przebrnęłam. Strasznie nudna powieść - ostatnie +/-80 stron jest całkiem dobre, ale to by było na tyle.

• Terry Pratchett