Epistemologia. Poznanie, prawda, wiedza, realizm

filozofia, etyka
Wydawnictwo Naukowe PWN
2018-01-01
2018-01-01
filozofia epistemologia prawda filozofia analityczna teoria prawdy Tarski Tarskiego realizm wiedza

Okładka książki Fenomen opery Przemysław Krzywoszyński, Jan Woleński
Ocena 6,0
Fenomen opery Przemysław Krzywosz...
Okładka książki Znak nr 757 Józefa Hennelowa, Barbara Klicka, Jakub Kornhauser, Magdalena Kozłowska, Angelika Kuźniak, Anna Marchewka, Agata Michalak, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Jan Woleński
Ocena 7,0
Znak nr 757 Józefa Hennelowa, B...
Okładka książki Problemy filozofii matematyki i informatyki Roman Murawski, Jan Woleński
Ocena 9,0
Problemy filoz... Roman Murawski, Jan...

No cóż.... Trochę się zawiodłem

Od razu powiem: jeżeli chcesz od tej książki zacząć czytanie o filozofii to NIE RÓB TEGO
Mimo, że książka opisywana jest jako przystępny podręcznik, to nie jest niestety dobra dla osób, które z filozofią styczności nie miały. Po prostu, to jest pozycja dla tych, którzy nawet o samej epistemologii już sporo czytali, ponieważ operuje na wielu niezdefiniowanych terminach.

Do minusów myślę, że wrzucić można jeszcze ciągle literówki, niezamykanie nawiasow, cytatów etc

Do plusów można zaliczyć bardzo częste odwoływanie się do historycznych publikacji epistemologicznych.

Ogólnie, moim zdaniem jest to dobra publikacja dla osoby zaawansowanej w epistemologii, która chce szczegółowo poznać koncept Semantycznej Teorii Prawdy: pierwsze rozdziały przygotowują nas na spotkanie z nią, centralne o niej właśnie traktują, a kolejne są uzupełnieniem treści, która wykracza już poza same pojęcie prawdy.

No cóż.... Trochę się zawiodłem

Nie potrafię ocenić tej książki obiektywnie, gdyż oceniam z pułapu laika. Siegnęłam po nią po obejrzeniu ciekawego wykładu profesora Woleńskiego na Youtubie. Niestety, mój entuzjazm rozbił się górę wzorów i obliczeń z logiki. Epistemologia okazała się dla mnie totalną abstrakcją. Nie taką filozofię sobie wymarzyłam :D

Epistemologia Woleńskiego to obszerne studium, którego osią jest semantyczna teoria prawdy Tarskiego. Woleński rozpoczyna od nakreślenia historii pojęcia prawdy, następnie szczegółowo przedstawia semantyczną teorię prawdy, a kończy omawiając jej implikacje na kwestie związane z percepcją, wiedzą, poznaniem i realizmem. Książka jest napisana z perspektywy filozofii analitycznej, oznacza to że główny ciężar wywodu przypada tutaj na próby ścisłego zdefiniowania pojęć. Warto również wspomnieć, że autor swoją analizę przedstawia w znacznej mierze przy pomocy języka logiki formalnej.

Niestety Woleński formalizuje zawsze, wielokrotnie gmatwając kwestie, które dużo prościej byłoby wyrazić językiem naturalnym. Dodatkowo skupiając się wyłącznie na analizie języka nie podejmuje próby zrozumienia rzeczywistości jako całości, co jest w mojej opinii istotą filozofii. Osobiście oczekiwałem od tej książki przybliżenia mi semantycznej teorii prawdy Tarskiego, co się powiodło, bo teoria ta jest formalna i dobrze że została wyrażona, przez jej entuzjastę, w taki a nie inny sposób. Jednak nawet tę część książki można by moim zdaniem przedstawić jaśniej, bez starty na formalizmie i ścisłości. Zdecydowanie odradzam jako podręcznik Epistemologii, wydaje mi się że nie przybliży do zrozumienia problemów filozofii, a nawet może w tym zaszkodzić lub zniechęcić. Warto sięgnąć jedynie ze świadomością na co się porywa.

Dodaj cytat z książki Epistemologia. Poznanie, prawda, wiedza, realizm