Jak zostać księżną

Okładka książki Jak zostać księżną Shana Galen
Okładka książki Jak zostać księżną
Shana Galen Wydawnictwo: Amber Cykl: Synowie Rewolucji (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Synowie Rewolucji (tom 1)
The Making of a Duchess
Amber
2012-10-01
2012-10-01
literatura kobieca romans powieść historyczna

Rozczarowanie ogromne.
Przeczytałam już mnóstwo romansów z wątkami, jakie pojawiają się także tutaj np. podszywanie się guwernantki pod osobę z kręgu arystokracji, próby demaskowania szpiega, mezalians czy manipulowanie faktami dla osiągnięcia korzyści lecz w tym wszystkim nie ma głębi.
W drugiej części, urok książki opiera się na postaci Armanda, w tym tomie punktu zaczepienia brak, stąd moje ogromne znużenie podczas czytania i myśli o tym, jaką książkę wybrać następną, bo autorka zniechęciła mnie do sięgnięcia po tom trzeci z obawy przed stratą czasu.
Postacie są płaskie, całość potraktowana sztampowo, ale w najgorszym znaczeniu tego słowa. Owszem, fajnie jest poczytać bajkę, lecz musi ona być na tyle plastyczna, by uczucie przesłoniło mi myśli odnośnie całej reszty, w tym braku swojego stylu, jak stało się to tutaj.
Autorka jest jedną z tych pisarek, które potrafią zachwycić jedną książką, narobić smaku na więcej i... popełnić grafomanię.
W tym gatunku potrzeba nie lada pasji, wyczucia, taktu, pomysłu by uniknąć krytyki, niestety Pani Galen się nie udało.
Nie polecam, chyba że ktoś ma problemy ze snem i szuka usypianki.

Rozczarowanie ogromne.

Choć intryga nie jest zbyt skomplikowana i można się wszystkiego domyslic juz na początku, to i tak jest to przyjemna lektura.

Lubię tą autorkę. Całkiem miła lektura, gdy musisz się zrelaksować po ciężkim dniu.I tak za miesiąc zapomnę o niej.

Przewidywalna do bólu. Płaskie postaci, nieciekawa intryga (to wszystko już było i to w lepszym stylu),krótko mówiąc strata czasu.

Główny zarzut względem książki Shany Galen to brak klimatu epoki. Brakuje charakterystycznej maniery prowadzenia gry między bohaterami i sposobu wysławiania się na miarę przedstawionego okresu. A tak kusząco została zarysowana fabuła, że liczyłam na prawdziwą opowieść ze smaczkiem. Duże rozczarowanie.
Sam romans zaprezentował się nużąco, a przygody w treści tyle o ile. Nawet to, co udaje się niektórym zaprezentować z wdziękiem w tego typu literaturze, w przypadku "Jak zostać księżną" jest sztuczne. Romans historyczny bazuje na ogranych schematach, więc w przypadku tego typu książek trzeba prawdziwych umiejętności pisarskich oraz wiedzy na temat okresu, w którym chce się umieścić akcję. Oprócz rysu historycznego danego prezentowanego kraju, niezwykle istotna jest znajomość, jak wyglądało wtedy życie warstw społecznych. Chłopi brykali z dziewkami, ale na salonach najskuteczniejszy był gest, który wystarczył za wiele słów. Są takie momenty, kiedy ona czegoś nie chce, wzbrania się, w innym fragmencie, to on może poczuć się urażony, jego duma cierpi z dziś - wydawać by się mogło - błahego powodu. Ale właśnie te elementy mają zdecydowany wpływ na akcję romansu historycznego obnażając ludzką naturę, dawną obyczajowość, szacunek dla tradycji. Przybliżają rolę jaką pełnił mężczyzna, a kim była wówczas kobieta.
Moim zdaniem, Shana Galen nie nabyła umiejętności pisarskich w tym względzie, nie posiada własnego stylu dla wiarygodnego oddania historyczno-obyczajowej treści. Miałam nadzieje na coś w rodzaju trylogii stworzonej przez Julię London, która barwnie odmalowała losy trzech młodych kobiet zdobywających w różnych okolicznościach mężów. Tymczasem w przypadku Galen dostałam monotonną opowieść, z parą głównych bohaterów bez wyraźnie zarysowanych charakterów.

Sam romans zaprezentował się nużąco, a przygody w treści tyle o ile....

"Jak zostać księżną” to nie tyle romans historyczny, co powieść spod znaku płaszcza i szpady. Oczywiście nie brakuje w nim opisu rodzącej się namiętności, a potem miłości (a może odwrotnie, nigdy nie wiem co spada na bohaterów jako pierwsze),ale tym razem nasi bohaterowie muszą zmagać się z trudnościami znacznie większego kalibru niż np. przyłapanie na czytaniu lektury nieodpowiedniej dla dobrze wychowanych panienek na wydaniu, kombinowanie jakby wywinąć się od wizyty największej plotkary w mieście czy nadaremne próby zwrócenia na siebie jej/ jego uwagi.

Szczególne brawa należą się autorce za początek książki, kiedy to w trakcie Rewolucji Francuskiej motłoch wdziera się do zamku książąt Valere z żądzą mordu w oczach i krwiożerczymi okrzykami na ustach. Przez chwilę zupełnie zapomniałam, że to miała być opowieść o miłości z happy endem i szykowałam się na dalszy opis, jak to pozbawieni wszystkiego francuscy arystokracji starają się zachować resztki dumy i godności. Bo majątku już nie mają…

Niestety, co zauważyłam z prawdziwą przykrością, pani Galen nie ustrzegła się przed pewnymi nieścisłościami w fabule. Ot, jak chociażby scena w operze: przed przedstawieniem księżna prosi Sarę o tłumaczenie libretta, które jest po włosku, który to język nasza bohaterka podobno zna wyśmienicie, w czasie kiedy rozumie raptem kilka słówek; w efekcie w panice próbuje wymyślić jakieś rozwiązanie problemu, potem po krótkim przerywniku, jakim jest scena sam na sam z księciem, Sara wraca do loży i kolejne dwie godziny spędza, spoglądając na scenę i ciesząc się przedstawieniem; krótko mówiąc całe to towarzystwo, podobnie jak i autorka, zupełnie zapomniało o wątku "językowym"… I nie dowiedzieliśmy się w jaki sposób można wybrnąć z tak kłopotliwej sytuacji, nie uświadamiając przy tym wszystkich wokół, że się jest kłamczuchą pierwszego sortu…

Pomimo takich niedoróbek (na szczęście nielicznych),powieść czyta się znakomicie, główne postacie są wyraziste i (jak rzadko w takiej literaturze bywa) nie roztkliwiają się zanadto nad sobą i nie medytują przez kilka rozdziałów nad znaczeniem pojedynczego gestu, czy spojrzenia ukochanego/ ukochanej, tylko najczęściej biorą sprawy w swoje ręce i chwytają się pierwszej lepszej sposobności, żeby osiągnąć to, na czym im zależy.

To lubię!

Shana Galen "Jak zostać księżna" zaskoczyła mnie dość pozytywnie. Przyznaję,że jak zaczęłam ją czytać, myślałam ,że powieje nudą.Rewolucja Francuska - tragedia rodzinna walka o przetrwanie . Sara Smith jako szpieg ma udawać kogoś kim nie jest. Jak się później okazuje zakochuje się w Julianie razem z nim ratują jego brata Armanda. Na koniec wychodzi na jaw ,że udawała samą siebie. Zwyciężyła miłość do żony męża brata matki. Ciekawe jakie losy spotkały Bastina. Poruszająca niebanalna, trzymająca w napięciu. Książka bardzo mi się podobała, polecam czeka brat drugi i trzeci. Aż nie mogę się doczekać finału

Shana Galen, właśc. Shane Bolks (ur.1972) jest amerykańską pisarką współczesnych powieści i historycznych romansów. Przez jedenaście lat była nauczycielką liceum w Houston, w Teksasie, nim zajęła się pisaniem.
Mogła uczyć długo i szczęśliwie, a jednak postanowiła zaszkodzić ogółowi czytelników i zostać tzw pisarką. Tak zwaną, bo mam obiekcje w zaliczaniu grafomanów do pisarzy. Pani Galen naczytała się Harlequinów, które rozpoznajemy po wyginaniu się ciała "w łuk" w trakcie stosunku seksualnego. Tu wygina się w łuk nie tylko partnerka lecz i partner. Przy s t o s u n k o w o niewielkiej ilości s t o s u n k ó w wyginają się "w łuk" kilkakrotnie m. in. s. 233, s. 269. Ale książka jest zabawna już wcześniej np gdy bohater zostaje (s.71) .....:
"...ogarnięty nagłą falą podniecenia tak silnego, że aż go rozbolała głowa.."
Wprawdzie obecnie, w wieku 73 lat. "fala podniecenia" rzadko mnie nachodzi, lecz z burzliwej przeszłości nie pamiętam bólu głowy, raczej już innych członków ciała. Akcja tej ramoty objęta jest klamrami "rzygania": bohaterka zaczyna wymiotami do wazy z epoki Ming, a kończy "chlustem" na mundur francuskiego strażnika. Dodatkowych wrażeń dostarczają perełki takie jak (s. 71) "prowokacyjna krągłość piersi" czy (s. 130) "nie zeszli z drogi cnoty".
Akcja pozbawiona jest jakiejkolwiek logiki, w której zasadzki wpada autorka, a nie wiedząc jak z nich wybrnąć wątek przerywa. Przykład: gdy bohaterka ma tłumaczyć treść libretta włoskiej opery i czytelnik oczekuje tej sceny, autorka w ogóle o niej zapomina i przechodzi do wydarzeń dnia następnego. Zresztą szkoda gadać, po prostu lepiej sięgnąć po byle Harlequina i spędzić czas przyjemniej i z większym pożytkiem.

Miałam szczęście, że do lektury trylogii "Synowie rewolucji" zabrałam się tak ni przypiął ni wypiął- czyli od środowego tomu. Kończąc go, zobaczyłam, że ostatni tom jest o piracie i już nie mogłam jego lektury odłożyć, bo kocham wszelkie opowieści o piratach. Ostatecznie tom pierwszy przeczytałam jako ostatni- i jak wspomniałam - dobrze się stało, bo mogłabym po jego przeczytaniu zrezygnować z lektury reszty cyklu i stracić dwie świetne historie.
Tom I mnie zupełnie nie zachwycił, choć wplecione francuskie zwroty szalenie przypadły mi do gustu.( W żadnym innym języku zaklęcia miłosne nie brzmią tak słodko). Ale na tym koniec dobrego - Typowość bohaterów i akcji nudziła i nużyła. Pseudo szpiegowska intryga, wpleciona w ten romans, również mnie nie zaciekawiła. Wszystko to było po prostu mdłe i bez większego wyrazu. Nie mam tylko całkowitej pewności, czy można odpuścić sobie lekturę tomu pierwszego i zacząć od znacznie lepszej dwójki, a potem przejść do rewelacyjnego tomu 3, bo jednak między jedynką dwójką i trójką jest dużo powiązań, które są istotne, choć może nie aż kluczowe.
Decyzję zatem pozostawiam wam. Czy przymknąć oko i przebrnąć przez jedynkę, ale za to wiedzieć wszystko- czy też pominąć pierwszą najsłabszą część, przechodząc od razu do tego, co naprawdę smakowite, ale jedynie domyślać się szczegółów :)

Ciekawa książka, przyjemnie się czyta, polecam.

Ciekawa książka, przyjemnie się czyta, polecam.

• Romans historyczny
  • Romanse historyczne
  • Romans
  • Romans historyczny

Dodaj cytat z książki Jak zostać księżną