Jerzozwierz. Portrety i autoportrety Jerzego Lewczyńskiego

2012-11-28
978-83-89856-49-4

Okładka książki Kto ukradł jutro? Dominika Czerniak-Chojnacka, Olga Ptak
Ocena 8,3
Kto ukradł jutro? Dominika Czerniak-C...

Ta niewielka ksiazeczka w polciennej okladce dostarcza sporo emocji. Jest to zbior dyskusji, listow i komentarzy o zyciu i odchodzeniu Jerzego Lewczynskiego. Autorka porzadkowala dla Muzeum w Gliwicach archiwum tego znakomitego fotografa. Odbyla z nim, w jego domu mnostwo rozmow, wysluchala wielu monologow wymawiajac sie przy tym od jedzenia ulubionych przez 'Jerza' sledzi i tolerujac jego dziwaczne zachowania.
Jerzy Lewczynski byl fanatykiem pamieci, dokumentowal co tylko sie dalo, zbieral zdjecia ze smietnikow, a jedno, podniesione na ulicy w Gliwicach stalo sie jego legendarna praca. Uwazal, ze na nasze zycie ogromny wplyw ma przypadek, ze wplywaja na nie malo istotne rzeczy, drobiazgi.
Urodzony pod znakiem Ryb, uwielbial obfite kobiety, bycie w centrum zainteresowania i ciekawe rozmowy. Nie cierpial gledzenia 'o wyzszosci kaszy perlowej nad jaglana'.
W fotografii najwazniejsza dla niego byla opowiesc, kontekst, historia i mozliwosc wielorakiej jej interpretacji.
Przeczytanie tego tekstu pozwoli kazdemu lepiej zrozumiec prace artysty.
Polecam.

Dodaj cytat z książki Jerzozwierz. Portrety i autoportrety Jerzego Lewczyńskiego