Gracze

Zysk i S-ka
2012-11-30
2012-11-30
erotyka seks zabawa zapalniczka

Jakiś czas temu przeczytałam ,, Ujarzmić bestię" Emily Maguire . Książka niezwykle szokująca i smutna. Gdy już się otrząsnęłam pomyślałam że chciałabym przeczytać coś w podobie . I oto w moje ręce trafiła książka ,, Gracze " Renaty Chaczko. Zaledwie 246 stronicowa historia , na którą składa się aż tyle tematów , postaci , problemów i wyborów . Może i banał , że dziewczyna przespała się za kasę z adwokatem ale czy banalem jest co się z nią dzieje później ? Nie jest to typowa historia z happy endem . To pogrążając w zadumie i prowokująca do myślenia historia różnych ludzi , pozwalająca wejść w ich buty i obrać kilka perspektyw . 8/10 ponieważ posiada za mało stron ( wole obszerne książki ) oraz język jest łatwy w odbiorze ale pospolity. Podsumowując, polecam ❤️

Przeczytałam tą książkę gdy miałam zaledwie osiemnaście lat. Wtedy bardzo mnie wciągnęła i zaciekawiła. Ale największym odkryciem było dla mnie uświadomienie sobie, że ta zapalniczka przeszła z rąk do rąk tych wszystkich osób, że jeden taki mały niby nic nie znaczący przedmiot, był świadkiem tylu rzeczy.

Teraz, po upływie kilku lat, gdy przypomnę sobie moje przemyślenia po tej lekturze, to raczej nie mogę jej zaliczyć ani do jakichś wyżyn literackich, ani do swoich ulubionych. Poza tą nieszczęsną zapalniczką nie zostało mi nic w głowie, ani jakiś morał, ani wnioski, ani nauka. Nic.

Teraz, po upływie kilku lat, gdy przypomnę sobie moje przemyślenia...

Może i nie jest to literatura wysokich lotów, ale wciągnęła mnie na tyle, że przeczytałam ją na jednym wdechu.. książka niesie przesłanie i przestrogę..

Może i morał całej książki był całkiem słuszny i pouczający, ale całość książki pozostawia wiele do życzenia. Każda z historii bohaterów się zazębia i wynika z poprzedniej, ale historie bohaterów do moralizatorskich nie należą z pewnością. Książka jest odpowiednia żeby po prostu przez nią przebrnąć, ale do ciekawych i porywających od pierwszych stron z pewnością nie należy. Powiedziałabym, że to całkiem okej pozycja dla młodzieży, ale czy dla dorosłych? Są pewnia gusta i guściki, do mnie ta książka nie przemawia niestety.

Po 4 latach, przy porządkach w biblioteczce domowej sięgnęłam i przeczytałam jeszcze raz. Z 4 gwiazdek zeszło na 3...

W wielu opiniach pojawia się: wulgarna, rynsztokowa. Odnoszę wrażenie, że piszący te słowa nie czytali Bukowskiego. Ciekawa konstrukcja: łańcuch ludzi, których losy łączą się poprzez seks. Dla jednych bez zobowiązań, dla innych z miłości, albo z miłości do seksu. Fabuła zatacza koło, by w finale pokazać, jakie mogą być konsekwencje życia na krawędzi. Losy bohaterów są w gruncie rzeczy tragiczne. Książka mówi też o moralnej stronie człowieczeństwa: ile jesteśmy w stanie zrobić dla pieniędzy. Czy rzeczywiście wszystko ma swoją cenę.

"Bo życie to piekło i w trakcie jego trwania nie ma nic więcej poza wieczną walką z samym sobą i swoimi demonami.I w tej walce jesteśmy zawsze z góry skazani na przegraną"
Nawet wciągająca ta gra...
Wszystko zaczyna się od zapalniczki i na niej kończy.
8 osób,które ich historie w jakiś sposób sie łączą.
Wyuzdany seks,pragnienie kochania...
Marta wyjeżdża do hotelu,innego miasta z zamiarem samobójstwa.Ale poznaje w klubie Piotrka,sławnego aktora.I od słowa do słowa lądują w łóżku.
Gdzie Piotrek zachowuje się jak dziecko.Nie traktuje nic na poważnie.
Wdaje się w romans z Felicją,która z nim robiła wywiad.I ciągle zapalniczka jest przekazywana.
Paweł dowiaduje się o zdradzie Sylwii,swojej żony...
Paweł przespał się ze striptizerką,Wiktorią.I tu sie zdarzą rzeczy dopiero...
"Życie to piekło.A piekłem łatwo sie zarazić,jest jak najgorsza epidemia.Piekło mnie otacza i piekło mnie pochłonie"

Nawet wciągająca ta gra...
Wszystko zaczyna się od zapalniczki i na niej kończy.
8 osób,które ich historie w jakiś sposób sie łączą.
Wyuzdany seks,pragnienie kochania...
Marta wyjeżdża do hotelu,innego...

Bohaterami książki jest osiem, całkowicie różnych od siebie, osób. Łączy ich potrzeba znalezienia prawdziwej miłości, czułości i zrozumienia. Najczęściej żyją na krawędzi, podejmują pochopne decyzje, prowadzą szalony tryb życia. Niestety realne życie brutalnie ściąga ich na ziemię i w brutalny sposób pokazuje, że miłość, której tak szukają, sprowadza się generalnie do jednego: seksu. Seksu przypadkowego, na jedną noc i co gorsza bez zabezpieczenia. W historię tych wszystkich osób wprowadza nas Marta - niedoszła samobójczyni. Ona nadaje bieg, dzięki któremu poznajemy pozostałych bohaterów: Piotra - z którym to Marta spędza noc, obdarzając go uczuciem; Felicję - która chce ratować swoje małżeństwo; Marka - męża Felicji, który na temat ich małżeństwa ma zupełnie inny pogląd; Sylwię - niewierną żonę; Pawła - rozgoryczonego i pragnącego zemsty; Wiktorię - zarabiająca na życie striptizerka, która pragnie szczęści swojego ukochanego oraz Dominika, który moim zdaniem nie patrzy dalej niż czubek własnego nosa. Każdemu z tych bohaterów towarzyszy zapalniczka, którą sobie po kolei przekazują.

Na początku warto wspomnieć, że opisywana przeze mnie książka należy gatunkowo do literatury erotycznej, a jej głównym tematem jest uprawianie niebezpiecznego seksu bez zabezpieczenia. Bohaterowie nie zdają sobie sprawy z ogromnego ryzyka, nie tylko w postaci nieplanowanej ciąży, czy chorób przenoszonych drogą płciową i nie tylko. O szkodach na psychice nawet nie wspomnę. Autorka w ciekawy sposób przekazała całą istotę problemu. Poziom dzieła nie jest moim zdaniem wybitny, liczne przekleństwa czy prosty język wcale nie pomagają. Momentami wręcz tekst jest brutalny i wulgarny, ale myślę, że dzięki temu przesłanie książki dotrze do każdego z nas. Zaskoczyło mnie natomiast zakończenie - zupełnie nie tak sobie je wyobrażałam. Duży plus dla autorki za to, że w tak interesujący sposób zbudowała akcję i pokierowała losami bohaterów. Książkę czyta się bardzo szybko ze względu na wygodną czcionkę - mi zajęło to praktycznie jeden dzień.

Na koniec chciałabym zachęcić do przeczytania tej książki. Może nie jest ona pokroju innych światowych erotyków, ale warto ją zapoznać. Mimo, iż przeważa szala plusów, moja ocena wynosi 6, ponieważ jednak od literatury na trudne tematy wymagam czegoś więcej 😊

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania:

A mi wbrew opinii innych tak książka się się podobała. Kilku bohaterów a wśród nich zapalniczka Players od której cała wyprawa po losach tych ludzi się zaczęła. Fajnie się czyta i dosyć szybko wciąga.

Tragedia... nie sposób nazwać tego literaturą. Renia, bloga piszesz fajnego, w liceum tworzyłaś niezłe wypracowania, świetna z Ciebie dziewczyna, ale nie poświęcaj się powieściopisarstwu. Proszę! Tego się nie da czytać... Język okropny, ordynarny, rynsztokowy. Śmiało stacja MTV może nakręcić ekranizację w odcinkach - ten sam poziom.

• Erotyka

Dodaj cytat z książki Gracze