Asertywność w przykładach. Jak zachować się w typowych sytuacjach

Okładka książki Asertywność w przykładach. Jak zachować się w typowych sytuacjach Dorota Gromnicka
Dorota Gromnicka Wydawnictwo: Edgard, Samo Sedno nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Edgard, Samo Sedno
2015-03-01
2015-03-01

Dla każdego kto czuje, że jego granice są naruszane! Tematy z każdej gałęzi życia, dialogi czasem sztuczne (nie miałem żadnego problemu jaki tam wystąpił) mimo wszsytko pomogła mi, komunikat Ja jest ważny tak jak ważne jest przeczytanie książek Ayn Rand psia mać!

80% książki była dla mnie "oczywistą oczywistością" i podczas czytania miałem myśli "serio ? naprawdę komuś to trzeba tłumaczyć ?
no ale jednak jest pozostałe 20% podczas których czasem czułem się nieprzyjemnie wiedząc, że o mnie i to ja powinienem coś zmienić !

Ta pozycja różni się od pozostałych książek z zakresu asertywności tym, że opisana jest ona na konkretnych przykładach. To nie jest podręcznik gdzie uczymy się książkowego podejścia czy sztywnego schematu. Książka jest podzielona na kilka działów gdzie mamy przykłady asertywności w strefie społecznej, rodzinnej, biznesowej i innych. Brakuje w niej jednak właśnie tych "książkowych" podstaw które dadzą ogólny pogląd na temat asertywności. Są za to idealnym uzupełnieniem tych "podstaw" gdyż uczy jak wykorzystywać je w praktyce. W połączeniu z typową książką o asertywności stanowi idealny zestaw.

Autorka przedstawia jak zachować się asertywnie w wielu sytuacjach. Można poszukać konkretnego przypadku i czegoś się nauczyć. W książce nie ma za dużo teorii. Raczej przykłady konkretnych sytuacji i zachowań. Można się czegoś nauczyć.

Ktoś mógłby stwierdzić: "oto kolejna pozycja z całego szeregu jej podobnych książek o asertywności". Otóż nie. Oczywiście w pierwszej części książki znajdują się podstawowe informacje dotyczące asertywności - zatem możemy tam przeczytać, jakie znaczenie w życiu odgrywa asertywność, oraz jakie techniki można stosować, aby w pewien sposób ułatwić sobie prezentowanie postaw asertywnych (co wielu osobom nie przychodzi łatwo).
Ale w odróżnieniu od szeregu innych książek o asertywności, ta praca zawiera szereg praktycznych przykładów z życia, pokazujących jak w konkretnej sytuacji można zaprezentować postawę asertywną. Dla kontrastu przedstawiane są również dialogi prezentujące postawę agresywną, jak również bierną/nieokreśloną. Przykłady te zawierają sytuacje, które mogą się pojawić w środowisku rodzinnym (małżonek, dzieci, rodzice),jak również poza domem - np. w pracy (szef, pracownik, współpracownik).
Lektura i analiza opisanych sytuacji pozwala na łatwiejsze poradzenie sobie - zastosowanie postawy asertywnej - w realnym życiu. Czasem może przydać się nawet dosłowne wykorzystanie zdania, które przeczytaliśmy w tej książce.
Z pewnością mogę polecić tę książkę osobom, które chcą pogłębić swoją wiedzę o asertywności, ale przede wszystkim tym, którzy chcą nauczyć się lub utrwalić umiejętności asertywnego reagowania.

Okazuje się, że asertywności uczymy się już od dziecka. Ona staje się wyznacznikiem naszych indywidualnych granic, pozwalając na jasne, precyzyjne i konkretne wyrażanie swojego zdania na dany temat.

O ile w dzieciństwie nie jesteśmy tego świadomi, o tyle później od szkoły podstawowej staramy się kontynuować określone wzorce, których poniekąd się nauczyliśmy.

Zapraszam na całą recenzję:

Zapraszam...

• Rozwój osobisty
  • Legimi rozwój
  • 52 książki 2019 rok
  • Przeczytane w 2022 r.
  • 2017
  • Asertywność

Dodaj cytat z książki Asertywność w przykładach. Jak zachować się w typowych sytuacjach