Elza z afrykańskiego buszu

Okładka książki Elza z afrykańskiego buszu Joy Adamson
Okładka książki Elza z afrykańskiego buszu
Joy Adamson Wydawnictwo: Muza Seria: Dookoła świata reportaż
1996-01-01
1965-01-01
J ozef Giebułtowicz
lew Afryka Kenia busz safari kłusownictwo

Joy Adamson nie ma talentu pisarskiego. Książka jest po prostu nudna. W bardzo wielu miejscach powtarzalna. Po jakimś czasie ma się dość ciągle powtarzających się opisów jak: odwiedzili Elzę, dali jej jeść, trochę z nią pobyli, odjechali i po jakimś czasie znowu ją odwiedzić i znowu to samo. Bardzo mało opisów na temat relacji jaka się wytworzyła pomiędzy Adamsonami a Elzą. Skąpe opisy osobowości Elzy, skąpe opisy wewnętrznego przeżywania obecności Elzy w życiu tych ludzi. No cóż widać, że byli mocnymi introwertykami. Szkoda.

Najpierw był film o Elzie, potem wypożyczyłem książkę. I film i książka to było chyba moje pierwsze zetknięcie z ludźmi, którzy tak pokochali zwierzęta, że poświęcają im życie. Byłem zachwycony zarówno Elzą jak i rodziną Adamson. Dla wszystkich!!!

Niesamowita opowieść o przyjaźni lwicy z człowiekiem. Joy Adamson, opisuje losy dzikiej kotki Elzy, wychowującej się wśród ludzi. Widać tutaj przekrój życia od znalezienia lwiątka, wychowanie go, przyzwyczajania go do życia na wolności, aż po perypetie dzieci lwicy. Autorka w bardzo ciepły sposób przedstawia Elzę niemal jak człowieka, a więc niemal członka rodziny. Książka jako pisana przez przyrodniczkę, nie tylko świetnie przedstawia zachowanie lwów w ich naturalnym środowisku, ale również codzienne obowiązki przyrodników polegające nie tylko opiekowania się zwierzętami i walce z kłusownictwem ale również pomocy miejscowej ludności w obronie przed drapieżnikami. Co warto podkreślić, pisarka ostrzega, że pomimo oswojenia dzikiego zwierzęcia zawsze należy uważać na jego dziką naturę i nigdy nie można czuć się do końca bezpiecznym.
Wspaniała książka. Jedna z takich, którą można śmiało zaliczyć do książek dla całej rodziny, pomimo paru nieco ostrzejszych fragmentów (które jednak nie pokazują tak ostrych scen jak np. w niektórych bajkach).

Ksiazka przepiekna, aczkolwiek znana mi pod tytulem"Elsa z afkykanskiego buszu". Co tlumacz, to inny..

POd takim tytułem czytałem tę książkę, choć mojej wersji dwutomowej tutaj nie ma. Inny tytuł: "Elza z afrykańskiego buszu". Polecam i książkę, i film!

• Afryka
  • Literatura obca
  • Zwierzęta
  • Zwierzopowieści
  • Naokoło Świata

Dodaj cytat z książki Elza z afrykańskiego buszu