Ben Hur

Okładka książki Ben Hur
Lewis Wallace Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC Seria: Okna powieść historyczna
powieść historyczna
Data 1. wydania:
1983-01-01
Andrzej Appel
historia religia Starożytny Rzym Jezus

Całkiem przyzwoita powieść o walce dobra ze złem, zemście i nagrodzie za cierpienia wplątana w prawdziwe dzieje. Bohaterowie są w zasadzie jasno podzieleni na dobrych i złych, praktycznie od początku widać kto do jakiej grupy należy. Niestety raziło mnie sporo patetycznych wątków jak adopcja Ben Hura czy uzdrowienie jego matki i siostry przez Jezusa.
No i tutaj dochodzimy do najbardziej niezrozumiałej dla mnie sprawy, która obniżyła mocno moją ocenę, czyli zachowanie Ben Hura w stosunku do matki i siostry. Kobiety tylko z jego powodu trafiają do więzienia, a on w momencie uzyskania wolności zamiast od razu ruszać na poszukiwania to parę lat siedzi sobie w luksusach w Rzymie, potem po powrocie najpierw planuje zemstę i powstanie a dopiero później myśli o rodzinie. Dla mnie to zachowanie było całkowicie bezsensowne.

No i tutaj dochodzimy...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Znaleziona na mojej półce, uratowana kiedyś zapewne przed makulaturą, ale wiem, że już zostanie u mnie jako godna polecenia. Nie spodziewałem się tak ciekawej historii, z wiernie odzwierciedlonymi realiami życia w czasach Chrystusa. Połączenie wątków z w książce z tymi znanymi z Pisma Świętego z pewnością jest wielkim plusem. Czyta się przyjemnie i zapada w pamięć. Polecam.

taki hrabia monte christo (serio, do granicy plagiatu), tylko w jasełkowych ciuszkach, a szkoda bo temat nawet ciekawy

Powieść przeczytana przeze mnie w okresie Wielkanocy. Uważam, że jest ciekawie napisana. Porusza takie zagadnienia jak miłość, nienawiść, zło,dobro, oczekiwanie, przyjaźń, zdrada. Ponad wartościowe przesłania sprawiają, że książka jest tak ciekawa dawniej jak i dzisiaj. Polecam wszystkim a szczególnie wyznawcom wartości chrześcijańskich. Teraz czas na obejrzenie filmu ;)

Ben Hur leżał w mojej szafie od 2006 roku, a czas pandemii spowodował, że postanowiłem sięgnąć po tę pozycję. Umiejętne połączenie fikcji z historycznymi faktami sprawiło, że nie mogłem oderwać się od lektury. Po pierwszych stronach szczerze wątpiłem w fakt, że wystawię najwyższą notę, ale dzieło Lewisa Wallace’a urzekło mnie dogłębnie. W większości sytuacji dokładnie wczuwałem się w klimat narracji czując smutek, radość, podziw czy też dumę. Pomimo tych czynników o ostatecznej ocenie zdecydowwało jednak uczucie, które bardzo cięzko zdefiniować, uczucie węwnętrznego przebudzenia, które skłoniło mnie do głębszych refleksji nad moim życiem. Nie wiem czy to przez fakt wyznawanych przeze mnie wartości tudzież innych czynników, ale niewątpliwie książka odcisnęła na mnie pozytywne piętno, zmotywowała do działania i sprawiła, że czuję się lepszym człowiekiem.

Cudowna, rewelacyjna. Jest w niej wszystko miłość przyjaźń, nienawiść, pieniądze, rządzą władzy, zemsta, wybaczenie. Losy głównego bohatera napawają nadzieja każdego czytelnika i nie jedna łza w oku się zakręcie.

Zaskakująco sympatyczna książka stanowiąca prawdziwy miszmasz gatunkowy – to powieść historyczna, religijna i przygodowa w jednym, doprawiona odrobiną romansu. Na pewno na uwagę zasługuje umiejscowienie akcji równolegle do najbardziej popularnych wydarzeń z Biblii, przewijają się tutaj także postacie znane z Pisma Świętego. Pozytywnie zaskoczyło mnie też tempo – powieści tego typu kojarzą mi się (być może błędnie) z flegmatyczną, powoli rozwijającą się akcją i przegadanymi dialogami, tymczasem tutaj na dwustu stronach skondensowano fabułę, którą inny twórca mógłby rozwlec na trzy razy tyle – za to duży plus. Pierwsza połowa książki skupia się na zemście głównego bohatera, dopiero druga zawiera sporo elementów religijnych, dlatego trochę dziwi mnie klasyfikowanie powieści jako dzieła religijnego – zwłaszcza, że ze swoim mszczeniem się i brakiem wybaczania protagonista nie bardzo wpasowuje się w obraz miłosiernego wiernego. Owszem, postacie pełne są naiwności, a dialogi brzmią nienaturalnie patetycznie, ale wszystko to jest kwestią przyjętego przez autora stylu, nawet jeśli wobec zasad współczesnej literatury cechy te uznać można za wady. Całkiem polecam, nawet ludziom, którym powieść religijna źle się kojarzy – obecnie to już klasyk, który warto znać ze względu na jego znaczenie kulturowe, a przy okazji to całkiem przyjemna lektura.

Uważam, że bardziej podobał mi się oscarowy film z 1959, w której główną rolę zagrał świetny Charlton Heston. Ale i książka też jest warta przeczytania. Jeśli ktoś jest zagorzałym katolikiem czy chrześcijaninem to to będzie pozycja dla niego. Uważam, że w czasach niepokoju i smutku potrzebne są takie pokrzepiające opowieści o tym, że Bóg czuwa nad tymi, którzy w niego wierzą. Brakowało mi jednak wyścigu rydwanów, który w filmie bardzo mi się podobał. Przyjaźń, zdrada, kłamstwo i miłość sprawiają, że każdy w Ben Hurze znajdzie coś dla siebie. Zawsze byłem zwolennikiem tezy, że książki papierowe mają przed sobą kolosalną przyszłość.

Piękna powieść epicka, której osnową jest moralność chrześcijańska. Słuchałam wiele lat temu, jednak do tej pory zachowałam tytuł w pamięci. Przeplatają się miłość, przyjaźń, zdrada, kłamstwo, nienawiść - aktualne we wszystkich czasach, ponowoczesność obejmując. Czyta Mirosław Konarowski - bardzo sugestywnie.

Książka się zestarzała i ma wartość jedynie historyczo-literacką pokazując czytelnikom jak ewoluował gatunek powieści. Obecnie taki baśniowy schemat i uproszczenia funkcjonują w młodzieżowej literaturze fantasy, dorosłego czytelnika z oczekiwaniami raczej nie zadowolą.

Lewis Wallace Ben-Hur. Opowiadanie historyczne z czasów Jezusa Chrystusa Zobacz więcej