Prekursorka

Okładka książki Prekursorka Andre Norton
Okładka książki Prekursorka
Andre Norton Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Cykl: Forerunner (tom 4) fantasy, science fiction
Forerunner (tom 4)
838613836X
Maja Kmieciak
Kuxortal grzebacze

Okładka książki Tkaczka pieśni Ann Carol Crispin, Andre Norton
Tkaczka pieśni Ann Carol Crispin, ...
Okładka książki Cień Albionu Rosemary Edghill, Andre Norton
Cień Albionu Rosemary Edghill, A...
Okładka książki Barbarzyńcy - tom II Poul Anderson, Lin Carter, Clemence Housman, Andre Norton, Fred Thomas Saberhagen
Barbarzyńcy - ... Poul Anderson, Lin ...
Okładka książki Czworo ze Świata Czarownic Elizabeth H. Boyer, C.J. Cherryh, Andre Norton, Meredith Ann Pierce, Judith Tarr
Czworo ze Świa... Elizabeth H. Boyer,...

Staram się nie oceniać okładek, ale tutaj, aż ciężko przejść bez komentarza. Nie wiem czym kierowało się wydawnictwo, żeby do fantastycznej opowieści o gwiezdnym porcie, obcych rasach i kosmicznych przybyszach, wybrać totalnie randomową, niepasującą grafikę, która raczej sugeruje jakąś wiktoriańską opowiastkę o duchach. Dla porównania, zdjęcie z zagranicznego wydania. Widziałam już wielokrotnie, zwłaszcza w wydaniach sprzed 20-30 lat, okładki z d…, ale tutaj „ktoś” przeszedł samego siebie.
„Prekursorka” to kolejna powieść Andre Norton, którą znalazłam buszując po regałach w domu rodzinnym. Napisana w 1981 roku, wydana w Polsce pod koniec lat 90-tych. Autorka, przenosi czytelnika tym razem do starożytnego kurortu „Kuxortal”, które „istniało od zawsze”. Portowe miasto, postawione na starożytnych ruinach zapomnianych cywilizacji, stało się kolebką gwiezdnego handlu, zdominowaną przez dążące do dominacji i bogactwa Gildie. Wśród złodziei, kupców i drobnych handlarzy, poznajemy Simsę – młodą dziewczynę, zajmującą najniższą pozycję w handlowym świecie, czyli wygrzebującą swoje towary z ziemi i ruin. Wyjątkowa uroda, w postaci platynowych włosów i czarno-niebieskiej skóry, budzi zainteresowanie nawet w tak zróżnicowanym rasowo świecie. Po śmierci swojej opiekunki i mentorki, Simsa, wraz z przygarniętym kosmicznym zwierzakiem zorsalem, musi uciekać ze swojego „domu”. Artefakty otrzymane od mentorki, stały się niezwykle pożądanym łupem wśród Grzebaczy, podobnie zresztą jak sama Simsa, której pochodzenie wciąż pozostaje tajemnicą. Z poznanym przypadkowo przybyszem z gwiezdnego statku - Thomem, dziewczyna zaczyna niebezpieczną wyprawę, której celem staje się poznanie prawdy o swojej przeszłości i dziedzictwie.
Od pierwszych stron, przedstawienie gwiezdnego miasta, zapiera dech w piersiach. Norton, która często skąpi dokładnych opisów na samym początku historii, tutaj zaserwowała prawdziwą ucztę dla miłośników kosmicznych metropolii. Opisany ze wszystkimi szczegółami ustrój, struktura, budownictwo i mieszanina przeróżnych, zmutowanych gatunków zamieszkujących kurort. Na uwagę zasługują szczególnie wspomniane wcześniej zorsale, czyli „urocze” stworzenia wielkości kota, przypominające nietoperze z opierzonymi czułkami, zatrutymi kłami i nietuzinkową zdolnością wyczuwania emocji innych istot. Simsa jest w stanie się z nimi komunikować, w prosty i prymitywny, ale skuteczny sposób, co dodatkowo dowodzi jej wyjątkowości.
Nie będę ukrywać, że początkowo nie byłam pewna, czy wciągnie mnie ta opowieść. Mimo perfekcyjnego zaprezentowania świata, sama historia „grzebiącej w śmieciach” bohaterki wydawała się lekko naciągana. Szybko jednak mogłam się otrząsnąć i zmienić nastawienie, gdyż pierwsze rozdziały stanowiły jedynie wstęp do niezwykłej przygody w starożytnej rzeczywistości kosmicznych podróżników. Sama Simsa przekonała mnie swoją determinacją i odwagą, a podróż wraz z nią, wyostrzyła zmysły i zaspokoiła wszystkie podstawowe potrzeby fana klasycznego science-fiction.
Ciężko mi być do końca obiektywną, gdyż uwielbiam styl Norton. Pozostanie dla mnie niezdetronizowaną i bezdyskusyjną mistrzynią w kreowaniu oryginalnych, pełnokrwistych postaci i nieznanych światów, stworzonych z taką dokładnością i pomysłowością, że zawsze sięgając po jej książki, mam gwarancję nowych wrażeń. Tu nie powiemy: „to już gdzieś było” albo „ale ktoś zerżnął pomysł od innego autora”. Wyobraźnia pisarki nie zna granic i ponownie się o tym przekonałam.

Nudne, żmudne i mało wciągające. Akcję można streścić w trzech zdaniach, do tego jest strasznie przewidywalna. Przeczytałam do końca tylko dlatego, że podobno drugi tom lepszy i chciałam być zorientowana w akcji.

Mnie się ta książka bardzo podobała. Mniej znana tej autorki, z zaskakującym zakończeniem. Warto przeczytać.

• Andre Norton - posiadam
  • AUTORZY: Andre Norton