Tkaczka pieśni

Okładka książki Tkaczka pieśni Ann Carol Crispin, Andre Norton
Okładka książki Tkaczka pieśni
Ann Carol CrispinAndre Norton Wydawnictwo: Amber Cykl: High Hallack (tom 9) Seria: Świat Czarownic fantasy, science fiction
High Hallack (tom 9)
Świat Czarownic
Songsmith
Amber
1994-01-01
1994-01-01
Ewa Witecka
czarownice magia świat czarownic

Książka czasem mnie irytowała, ale z jakiegoś powodu przyciągała jak magnes... Wciąż mam mieszane uczucia, to dobra książka, jednak dla mnie trochę chaotyczna. Sporo postaci, które były przedstawiane tylko po to, by być...
Być może zmienię swoją opinię po wgłębieniu się w inne książki autorki.

Być może zmienię swoją opinię po wgłębieniu się w inne książki autorki.

Kolejny tom lubianej przez mnie sagi, już nie wyczekiwany. Jednak przeczytać trzeba i nie ma czego żałować. Literatura rozrywkowa pierwsza klasa, dla fanów z wyobraźnią:) Nudzic sie nie będziesz, zabawa jest przednia.

Bardzo dobra klamra, spinająca podcykle Estcarp i High Hallack. Wszystko jak w najlepszych powieściach ze Świata Czarownic. Co nie znaczy, że jest to jakieś wybitne fantasy ;)

Więcej w podcaście: http://www.gniazdoswiatow.net/2015/11/21/quest-17-tkaczka-piesni/

"(...)nigdy nie zapomina się najlepszych pieśni(...)"
Wspaniałe, epickie, pełne rozmachu dzieło, jest tu wszystko, co najlepsze w Świecie czarownic. W zasadzie nie jest to historia w ramach podcyklu High Hallack, "Tkaczka pieśni" podchodzi do tematu globalnie wyśmienicie łącząc jedną fabułą krainy Arvonu, Estcarpu i Escore. Tytułowym kowalem pieśni* jest Eydryth, córka Elys i Jervona, sekunduje jej Alon, tajemniczy chłopak ze "Strzeż się sokoła". Tak więc z jednej strony jest to kontynuacja trylogii gryfa, z drugiej dopełnienie wątku Alona i Yachne ze "Strzeż się sokoła".
"Tkaczkę pieśni" można śmiało nazwać eposem cyklu. Eydryth rusza w podróż po świecie czarownic, aby znaleźć rozwiązanie na chorobę ojca odnaleźć zaginioną od dekady matkę. W tym celu trafia z Arvonu do Estcarpu i Es, potem do Lormtu i Escore, by wrócić do Arvonu. Po drodze spotyka Alona, z którym od tej pory musi się zmierzyć z ciemnymi machinacjami Yachne. Pojawiają się też tutaj nowe postaci, jak kronikarz Lormtu Duratan, czy jego żona Nolar (mniemam, że będą to bohaterowie trzeciego podcyklu, czyli Kronik Świata czarownic, ale to dopiero przede mną),jak i znani wcześniej Kyllan, Dahaun, Yonan i Uruk, Dinzil, Kerovan, Joisan, Jervon, Elys i ich pozostałe dzieci, nawet gryf Telpher z "Gryfa w chwale".
Dużo się dzieje, akcja rwie do przodu i przykuwa uwagę epickością, wszystko się kupy trzyma, bohaterowie są spoko, wspaniała akcja przez wszystkie kontynenty, generalnie wyborne fantasy. Do tego umiejętne wyjaśnienie wątków Alona i Yachne, na co narzekałem przy lekturze "Strzeż się sokoła". "Tkaczka pieśni" to najlepsza powieść z cyklu Świat czarownic, póki co. Oby tak dalej, widać, że pisanie przez Norton wspólnie z A.C.Crispin wychodzi tylko serii na dobre.
* taka sytuacja - tytuł angielski "Tkaczki pieśni", to "Songsmith", czyli kowal pieśni, proste jak budowa cepa; w całym cyklu (m.in. w prologu do "Gniazda gryfa", którego autorem ma być Eydryth),występuje nazwa zawodu "kowal Pieśni", zatem, do kroćset fur beczek, dlaczego tytuł powieści, jak i elementy treści odnoszące się do kowala Pieśni brzmią "tkaczka Pieśni"?; po prostu karygodny brak poszanowania ze strony wydawnictwa dla samej powieści, jak i czytelnika

"(...)nigdy nie zapomina się najlepszych pieśni(...)"

Opowieść pięknie skostruowana, urzeka swoją magią i niezwykłąścią. Chętnie do niej wracam.

Rewelacyjna bo to pierwsza ksizka fantasy jaka przeczytalam.

Rewelacyjna bo to pierwsza ksizka fantasy jaka przeczytalam.

Kontynuacja gryfiego wątku w Arvonie. Tym razem mowa o potomkini Elys i Jervona (parki znanej z Kryształowego gryfa i opowiadania Srebrna smocza łuska) - Eydryth. Oraz o spotkanym już we Strzez się sokoła - Alonie. Tym razem dorosłym adepcie.
Pozycja wręcz mistrzowsko napisana. Ciężko się oderwać. Generalnie pierwsza piątka z serii, IMHO:)

Eydryth - tkaczka pieśnie po nieszczęśliwym wypadku, jaki zdarzył się jej ojcu wędruje po świecie i szuka magicznego lekarstwa, które mogłoby mu pomóc. Przypadkiem podczas podróży poznaje tajemniczego Alona i jego niezwykłego rumaka. Splot wydarzeń powoduje, że razem ruszają na poszukiwania. Czy znajdą to, czego szukają?

Wartka, intrygująca akcja, bez zbędnych opisów, bohaterzy niezwykli i to wszystko w otoczeniu magii. Jednym słowem lektura "łatwa i przyjemna". Ale kto powiedział, że taka książka nie może nas niczego nauczyć?
"Tkaczka pieśni" jest opowieścią o tym, że każdy z nas może mieć w sobie jakiś ukryty talent. O tym,że nie powinniśmy bać się, że go znajdziemy i nie będziemy wiedzieli jak go użyć. Nie należy oszukiwać siebie i udawać, że nic nie umiem - bo tak wygodniej. Trzeba z odwagą spojrzeć w głąb siebie i odnaleźć to, co jest częścią nas.

Nie bójmy się poznać prawdy o nas samych.

Wartka, intrygująca akcja, bez zbędnych opisów,...

• Mam
  • Książki