Zbuntowana

Okładka książki Zbuntowana
Veronica Roth Wydawnictwo: Amber Cykl: Niezgodna (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction

Oficjalne recenzje i

Klon "Igrzysk Śmierci"?

Link do recenzji

430 63 67

Tom jednak gorszy pierwszego, ale jestem zadowolona że udało mi się dobrnąć do końca.

Przez książkę przebrnęłam, ale z trudem. Niestety pozycja była po prostu nudna. Nie lubię głównej bohaterki, ani jej związku z Tobiasem. Nic ich tak naprawdę nie łączy poza tym, że autorka sobie tak wymyśliła. Trochę szkoda bo potencjał by naprawdę niesamowity.

Po usłyszeniu, że seria "Niezgodna" przypomina "Igrzyska śmierci" nie wiedziałam do końca co myśleć. Z jednej strony obawiałam się podobnej fabuły i wątków oraz związanej z tym nudy. Uznałam jednak, że skoro czytelnicy porównują tę serię do "Igrzysk śmierci", które uwielbiam, to seria ta musi być tak samo genialna. Niestety miałam chyba zbyt duże oczekiwania wobec tej serii.

Pierwszy tom był bardzo dobry. Nic więc dziwnego, że tego samego spodziewano się po drugim tomie. W "Zbuntowanej" działo się dużo. Nowe wątki i bohaterowie oraz zwroty akcji, których czytelnik się nie spodziewa. Moim zdaniem tego wszystkiego było jednak za wiele. Mam wrażenie, że autorka "wydziwia" pewne rzeczy i robi wszystko, aby fabuła była jeszcze bardziej skomplikowana. Czasem odnosiłam wrażenie, że nic tutaj nie jest logiczne.

Brakuje mi również jakiegoś głębszego przywiązania się do głównej bohaterki. Jej kreacja na pewno nie jest płytka, jednak trudno mi się z nią w szczególny sposób związać. Relacja Tris z Tobiasem też nie napawa mnie jakimiś specjalnymi emocjami.

Książkę czyta się w porządku i polecam ją przeczytać każdemu, komu podobał się pierwszy tom. Niech sam oceni...

1911

Pierwsza odsłona serii „Niezgodna” wydawała mi się bardzo wtórna w stosunku do „Igrzysk śmierci”, a świat przedstawiony był pełen sprzeczności. Jednakże łudziłem się że może pierwszy tom był tylko rozgrzewką, a drugi już naprawdę ruszy do przodu. Okazało się inaczej.

Po dramatycznym finale pierwszego tomu bohaterowie muszą uciekać przez Erudytami i Nieustraszonymi. Postanawiają się szukać schronienia pośród Bezfrakcyjnych, którzy żyją poza normami społecznymi. Jednakże również Bezfrakcyjni chcą wykorzystać bohaterów we własnych celach.

W trakcie lektury nasunęły mi się ponownie skojarzenia z „Igrzyskami Śmierci”. Bezfrakcyjni przypominają rebeliancki Dystrykt 13. W obu przypadkach jest to grupa buntowników przeciwko opresyjnej władzy, ale jednocześnie sami są bardzo pragmatyczni i nie wahają się poświęcać jednostek dla większego planu.

Pierwszy tom pomimo chaosu potrafił jednak wciągnąć pokazując różne rytuały Nieustraszonych, więzi między bohaterami czy rozwój bohaterki. Tutaj jednak jest większe skupienie na relacji bohaterki z jej ukochanym. Niestety jest to w kółko mielenie tego samego wątku i bardzo męczy. Przemiana bohaterki wydaje się bardzo nagła i nie wywołuje żadnego wrażenia. Przez to zarówno ona jak i pozostali bohaterowie szybko stają się denerwujący. Na dodatek książka składa się niemal wyłącznie z nużących dyskusji, które są bardzo jałowe.

Na szczęście wprowadzonych jest parę zwrotów akcji, które potrafią wzbudzić zainteresowanie czytelnika. Niestety te najbardziej obiecujące zostaną rozwinięte dopiero w następnym tomie.

Była to dla mnie bardzo mecząca lektura. Pierwszy tom jeszcze wzbudził we mnie jakieś uczucia, a ten po prostu znudził. Gdyby nie parę zwrotów akcji, to chyba nie dotrwałbym do końca książki.

Rzadko się to zdarza ale film podobał mi się dużo bardziej. Przede wszystkim scenariusz miał większy sens, bohaterka była jakaś ciekawsza. Książka mnie trochę zawiodła.

Bohaterowie: 5/10

Akcja: 5/10
Sposób pisania autorki: 6/10
Okładka: 4/10
Kreatywność: 5/10

Przeciętna, pogubiłam się w fabule.
1 część zdecydowanie bardziej mi się podobała.

Przeciętna, pogubiłam się w fabule.
1 część zdecydowanie bardziej mi się podobała.

Na półkach: , , , , , , , , , , ,

Książka jest genialna... bardzo wciąga czyta się z zapartym tchem. Nie mogłam sie od niej oderwać zarywałam nocki by tylko dowiedzieć sie jak potoczą się dalsze losy Tris i Cztery i co będzie się dalej działo.
Autorka miała świetny pomysł na ten Cykl. Miliony sprzedanych egzemplarzy to potwierdzają w stu procentach. Od dawna chciałam ją przeczytać aż w końcu udało mi sie dopaść te trzy książki.
Po przeczytaniu tej książki mam ochotę obejrzeć film i przekonać sie czy jest również genialny jak powieść. Okładka książki jest Ok przedstawia symbol jednej z frakcji co nawiązuje do książki.

Rewelacyjna książka, zresztą tak samo jak cała seria. Niesamowicie wciągająca fabuła, wydarzenia rozwijały się wraz z narastającym napięciem i akcją.

2040

Na półkach: , , , , , , , , ,

Książkę czytało się bardzo dobrze, fabuła rozwijała się w interesujący sposób, zdarzało się nawet czasem tak, że po skończeniu jednego rozdziału, musiałam zaraz zacząć następny. W ciekawy sposób zostało wyjaśnione zachowanie głównej bohaterki. Minęło już trochę czasu odkąd przeczytałam poprzedni tom i nie byłam pewna czy chcę kontynuować czytanie tego cyklu, ale teraz nie żałuję, że to zrobiłam. Za jakiś czas na pewno sięgnę również po "Wierną".