rozwińzwiń

Wróć, jeśli pamiętasz

Okładka książki Wróć, jeśli pamiętasz Gayle Forman
Zwycięzca w plebiscycie 2015
Okładka książki Wróć, jeśli pamiętasz
Gayle Forman Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Jeśli zostanę (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Odejdź, jeśli zapomniałeś

672 325 37

Ta część jest troszkę bardziej ciekawsza od pierwszej może dlatego, że dalsza historia jest opowiedziana z perspektywy Adama. Bo nie wiem jakoś tak mi się wydaje, że perspektywa Mii w pierwszej części była o wiele nudniejsza. W tej części tak samo jak w pierwszej nic się nie działo i nic to nie wnosi do życia. Nawet znajomość pierwszej części nie jest potrzebna moim zdaniem. Wydaje mi się, że autor pisał tą część na siłę, bo jak najbardziej mogło się skończyć na pierwszej części przy tym otwartym zakończeniu. Jednego jestem pewna - nie sięgnę więcej po żadne książki tego autora, bo ta seria mnie bardzo zniechęciła.

IG tablica.ksiazkowa

🎻WRÓĆ, JEŚLI PAMIĘTASZ🎻

5/10 ⭐️

🎻Ciąg dalszy losów Mii i Adama, bohaterów „Zostań, jeśli kochasz”, światowego bestsellera, przetłumaczonego na ponad trzydzieści języków, na którego podstawie powstał wzruszający film z Chloë Grace Moretz i Jamiem Blackleyem w rolach głównych.

Minęły trzy lata od tragicznego wypadku, który na zawsze zmienił życie Mii. Chociaż dziewczyna straciła rodziców i młodszego brata, postanowiła żyć dalej. Obudziła się ze śpiączki… ale zniknęła z życia Adama. Teraz żyją osobno po dwóch stronach Ameryki – Mia jako wschodząca gwiazda wśród wiolonczelistek, Adam jako rockman, idol nastolatek i obiekt zainteresowania tabloidów. Pewnego dnia los daje im drugą szansę…

Przemierzając ulice Nowego Jorku, miasta, które stało się nowym domem Mii, wyruszą w podróż w przeszłość. Czy uda im się odnaleźć miłość? Czy Mię i Adama czeka wspólna przyszłość?🎻

🎻 Pierwsza część podobała mi się bardziej. W tej książce nie mogłam znaleźć tego łał ani nie porwała mnie za bardzo. Czytało się przyjemnie ale tylko to mogę o niej powiedzieć.

______________________________

#oczamiksiazki #recenzja #wrocjeslipamietasz #gayleforman
#bookstagrampl #book #bookstagram #bookstagrampolska #booklover #books #bookaddict #booknerd #booklove #bookblogger #bookreview #bookobsessed #booktok #booklife #bookart #ksiazka #ksiazki #książkoholik #ksiazkoholizm #ksiazkowelove #ksiazkadobranawszystko #ksiazkimojamilosc #ksiazkawszystkozaczynasiewglowie #książkoholiczka #książkara #ksiazkizyciem

🎻WRÓĆ, JEŚLI PAMIĘTASZ🎻

5/10 ⭐️

3/5
początek trochę mnie nudził, z każdą stroną robiło się ciekawiej, jednak mimo wszytko, nie żałuję, że przeczytałam tę dylogię!

3/5

Dobrze się czytało. Polecam

Dobrze się czytało. Polecam

Podobało mi się jak ta cała historia łączy się w całość oraz to, że gdyby nie pierwszy tom to tej historii by nie było, ani te wydarzenia, które miały miejsce w tym tomie nie mogłyby dojść do skutku, gdyby nie wypadek w tomie pierwszym.
Moim zdaniem zdecydowanie na plus jest to, że ta historia jest pisana z perspektywy Adama, dzięki czemu możemy go też lepiej poznać i zrozumieć jego sytuacje.
Według mnie jest to idealne zakończenie serii i przyznam, że naprawdę nie spodziewałam się tej końcówki, byłam przekonana, że będzie inaczej, ale to dlatego, że wszystko na to wskazywało, a tu nagle plot twist.
Warto sięgnąć, jeśli czytało się tom 1.

No i przeczytałem 2 część. Tym razem akcja jest opowiedziana z perspektywy Adama. I chłopak jest teraz sławnym muzykiem i wychodzi na jaw , że On i Mia się rozstali , a konkretnie dziewczyna po przebudzeniu i rehabilitacji wyjechała na uczelnię i już nie wróciła mimo , że przed odjazdem powiedziała Adamowi , że go kocha. I teraz Adam odkrywa , że Mia będzie grała koncert w mieście , gdzie chłopak przebywa przed wyjazdem w trasę koncertową i idzie jej posłuchać i mimo , że tego nie planował spotykają się i chwilę rozmawiają , ale chłopak szybko ucieka. Jednak bardzo szybko znów się spotykają(Mia go znalazła) i bohaterowie spacerują po mieście i rozmawiają. I okazuję się , że za parę godzin Mia również wyjeżdża w swoją trasę. I w pewnej chwili Adam pyta czemu go zostawiła i ta przyznaję , że zrobiła to , bo go znienawidziła po tym jak prosił by się przebudziła ze śpiączki. I wyznaję również , że gdy była w śpiączce wiedziała co się dzieję obok i w końcu Adam odchodzi , ale Mia szybko go dogania i przeprasza za to co powiedziała i idą do jej mieszkania , bo są zmęczeni i po krótkiej drzemce Mia wyznaję , że tak naprawdę nie czuję do niego nienawiści , a po prostu była zła i , gdy zrozumiała , że popełniła błąd było już za późno by go naprawić , ale nagle Adam zjawił się na jej koncercie i bohaterka wierzy , że to jej zmarła rodzina przyprowadziła do niej Adama i dzięki temu mają kolejną szansę i bohaterowie spędzają namiętne chwile , a po chwili ustalają , że mimo tras koncertowych i tak będą się widywać i Adam dodaję , że jak skończy swoją trasę to zrezygnuję z bycia w zespole i będzie podróżował z Mią. I na koniec Adam gra koncert z zespołem , a Mia patrzy na niego z uśmiechem. No i mamy koniec 2 tomu. Książka była fajna i jakoś lepiej mi się czytało niż 1 tom. Choć poprzednia miała jednak ciekawszą fabułę. Tu nie podobało mi się , że Adam był narratorem. Mia też była jakaś irytująca. Najlepsze za to były rozmowy między Mią , a Adamem. I fajnie , że ostatecznie są razem. Choć można było się tego domyślić. Jednak przez chwilę myślałem , że jednak do siebie nie wrócą , ale tylko przez chwilę(gdy się rozdzielili) I szkoda , że nie wyszedł 3 tom , który działby się po kilku latach i Mia i Adam byliby małżeństwem i mieli dzieci , które też uwielbiają muzykę

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Według mnie jest nawet lepsza, bo niosące ważniejsze przesłanie niż część pierwsza. O układaniu swojego życia na nowo po wielkiej tragedii oraz o tym, czy nasze wybory dadzą nam szczęście i spełnienie.

Przyznam szczerze, że mam spory sentyment do tej książki. Kilka lat temu tuż po obejrzeniu ekranizacji pierwszej części, chwyciłam po nią i przeczytałam ją w jedną noc😆 Po niej druga część stała się natychmiastową pozycją do przeczytania.

Cała historia Wróć jeśli pamiętasz, prowadzona jest z perspektywy Adama.
Autorka świetnie zobrazowała problemy i traumy, z jakimi musieli i muszą zmierzyć się bohaterowie. Zarówno Mia, jak i Adam oddzielnie rozwijają swoje kariery. Jednak ich życie zdecydowanie się różni. Kiedy pewnego dnia spotykają się w Nowym Jorku, przypominają sobie wzajemnie ich życie sprzed trzech lat.

Można zgodzić się z tym, że zachowanie Mii jest bezsensowne. Natomiast bardzo często jest mi szkoda Adama, który zostawiony bez wyjaśnienia, próbuje poskładać swoje życie. Nie rozumie dlaczego Mia z nim zerwała i nie chce utrzymywać z nim kontaktu. Mia natomiast wie coś, co sprawiło, że postąpiła właśnie w ten sposób.

Książka jest bardzo wciągająca. Zdecydowanie na plus jest jej objętość, nie jest ona przedłużana na siłę. Jest ona pewnym dopowiedzeniem i lżejszą wersją pierwszej części. Fajnie, że ostatecznie doszło do wyjaśnień i cała historia została domknięta.

Cała historia Wróć jeśli pamiętasz, prowadzona jest z perspektywy Adama.
Autorka świetnie zobrazowała problemy i traumy, z jakimi...

Książkę kupiłam natychmiast po obejrzeniu filmu "Zostań jeśli kochasz". Tak bardzo chciałam się dowiedzieć jak potoczyły się dalsze losy Mii i Adama. Jedna z moich ulubionych blogerek nie zachęcała do czytania. Uznała, że historia tych dwojga powinna być pozostawiona lub ewentualnie tworzona w naszej wyobraźni. Przeczytałam i uznałam, że blogerka miała rację. Książka całkowicie nie spełniła moich oczekiwań. Była jakby pisana na siłę, ale pomimo to cieszę się, że została napisana. Tak bardzo podobała mi się pierwsza część, że wzięłabym cokolwiek o tej pięknej parze...

Druga część jest pisana z perspektywy Adama, który nie może zrozumieć i przyjąć rozstania z Miją. Jak wyglądało to rozstanie w myślach i swoich zrachowaniach "przerabia " przez całą książkę. Czy uzyska odpowiedz ? Czy spotka jeszcze dziewczynę, którą być może nadal kocha ? Uzyskamy odpowiedzi, ale nie zbyt wyczerpujące jak dla mnie.

Moja tęsknota za bohaterami po tygodniu od obejrzenia filmu choć trochę został zmniejszona i z tego powodu się cieszę.

Myślę wciąż o nich.

Dobrej nocy.