Brzydka miłość

2005-01-01
2005-01-01
8392206002
opowiadania literatura polska miłość

Krótko, zwięźle i bardzo na temat! Bardzo "życiowe" - choć nie przepadam za tym określeniem.

Dawno już nie czytałam fajnych opowiadań, i choć może wielką fanką tego gatunku nie jestem, to jednak od czasu do czasu z przyjemnością sięgam po te krótkie historyjki. Nie wiem, dlaczego tak dużo osób ich nie lubi, ja po ostatnio przeczytanych opowiadaniach Murakamiego i pana Zielke, z wielką ciekawością sięgnęłam po te.

„Brzydka miłość” to książka składająca się z 30 opowiadań, a właściwie historyjek, które mogłyby spotkać każdego z nas. Autor umieścił je w naszych, polskich realiach, a każda historia, wszystko to co czytamy wydaje się być kolejną anegdotą, opowiedzianą przez dobrego znajomego.

I tak poznajemy małą Misery, niezawodną copywriter-kę, Karola i jego sposób na udany podryw, pana Kierownika Kopertę. Sporo jest tych osób, i tylko niektórym z nich autor poświęcił więcej niż jedno opowiadanie, ale i tak, każdą z tych osób, każdą z tych historii warto poznać. Na mnie największe wrażenie wywarły trzy historie: „Życiowa opowieść” - krótka historia Magdy, „Śmieć” i „Grób”. Są to raczej smutne historie, typowa proza życia, za to uśmiałam się przy jednym, przy zakończeniu „Narciarzy”.

Początkowo planowałam czytać sobie po dwa, trzy opowiadania dziennie, niestety się nie dało. Z każdym kolejnym wiedziałam, że to nie ostatnie, że muszę wiedzieć, co będzie w następnym. I tak w jeden dzień, poznałam wszystkie historie, te smutne, i te zabawne, oraz te których zakończenie było tragiczne. Poznałam tytułową „brzydką miłość” i mam nadzieję, że to nie było moje jedyne spotkanie z twórczością Jacka Getnera, że będzie jeszcze okazja do poznania innych jego opowiadań.

Polecam wszystkim tym którzy twierdzą, że opowiadania są nie dla nich, może po tych zmienicie zdanie.
Zapraszam też na blog autora http://jacekgetner.blog.onet.pl/, na którym znajdziecie niektóre z opowiadań, oraz na stronę http://getner.pl/index.php

„Brzydka miłość” to książka składająca się z 30...

„Brzydka miłość”, to zbiór opowiadań napisanych przez Pana Jacka Getnera. Na początku publikowane one były na blogu, później, ze względu na wysoką poczytność autor postanowił przelać je na papier.
Każde z opowiadań jest króciutkie, zaledwie dwu-trzy stronnicowe, co moim zdaniem działa na ich niekorzyść, bo kończą się, zanim tak naprawdę się zaczną.
Wiele z nich mi się podobało, do ulubionych zaliczam „Życiową opowieść”, która trwa sobie niepozornie i chciałoby się powiedzieć, że niczym nas nie zaskoczy, a zakończenie płata nam sporego figla i udowadnia, że nie wszystko jest tak czarno-białe, jak się może wydawać. Drugim z bardzo dobrych opowiadań jest „Czysta poezja” o Bożenie, która miała piękny umysł i potrafiła się nim sprawnie posługiwać.
Oczywiście były też historie, które podobały mi się mniej, ale były one w mniejszości – nie każdy lubi wszystko, gusta są różne.
Radziłabym nie sugerować się stricte tytułem, jak dla mnie był on pewną metaforą, bo miłości jako takiej w książce jest bardzo malutko. To nie tak jak na przykład w „Odette i innych historiach miłosnych” Schmitta, gdzie miłość jest na każdej jednej stronnicy. Tutaj ona jest brzydka. Jest zniekształcona, może też trochę ukryta.
Książkę Pana Getnera czyta się w ekspresowym tempie, bo jak pisałam, opowiadania są krótkie a sam tom, również nie należy do opasłych. Przyczepię się troszkę do okładki, która jest moim zdaniem bardzo minimalistyczna i w ogóle nie oddaje tego, co ma do zaoferowania lektura – ale mnie nie należy słuchać, w kwestii okładek zawsze się czepiam.
Znalazłam kilka całkiem niegroźnych literówek, na szczęście, były to tylko pojedyncze egzemplarze, które nie wpływały na czytanie.
„Brzydką miłość” polecam osobom lubiącym tzw. „szybko, zwięźle i na temat”, bo właśnie taka jest ta książka.

Wiele z nich mi się...

Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o książce która przeleżała u mnie sporo, czas - kiedy było o niej głośno przeleżała wysoko na półce, nad moim łóżkiem. To ze w akcie zemsty nie spadła mi na głowę to jakiś cud. Co mnie nie mogło przekonać do tej książki, może nawet jakoś odpychało, uprzedzanie – z którym walczę – do opowiadań, Objętość, nie lubię książek cienkich, ledwo człowiek się wczyta, już musi kończyć. I proszę Państwa książka jest z szaty graficznej podobna do książki telefonicznej. Nie widziałam jej w żadnym z miejsc w którym się zaopatruję w książki, a jeśli tam była, mogłam ją przeoczyć. Bo nie rzuca się w oczy zupełnie. Ale szukałam czegoś na półce i akurat książka mi w ręce wpadła. Toteż w piątkowy wieczór wzięłam się za lekturę. I się zaczęło.

Jedne moje obawy się spełniły, drugie nie. Książka zdecydowanie za szybko się skończyło, ale moje uprzedzenia dotyczące opowiadań okazały się kolejny raz urojeniami szaleńca. Jeśli ktoś ma dobre pióro, potrafi opowiedzieć sprawnie dobrą historię, nie musi tego czynić przez 2000 stron, wystarczy kilka, kilkadziesiąt trafnie dobranych stron, lepszych przecież jest niż dwieście stron, które nic nie wnoszą, nie wywołują żadnych emocji.

Jacek Getner w zbiorku opowiadań „Brzydka miłość” wydał trzydzieści opowiadań. Opowiadań, które wzbudzają naprawdę najróżniejsze emocje, od wzruszenia – po irytację. Nie irytuje opowiadanie, styl, czy autor, ale bohater. A moim skromnym zdaniem książka powinna wzbudzać w czytelniku wszystkie uczucia, wyłączywszy znudzenie.

Autor przedstawia różne historia, nie tylko ckliwe i przewidywalne, ale różne, potrafi przy tym człowieka tak zaskoczyć, że chwilę zbiera się myśli. Postacie są odmalowane z zegarmistrzowską precyzją. P. Getner ma w piórze coś takiego, że potrafi pokazać czytelnikowi dokładnie to co ma zobaczyć.

Nie sugerujcie się tytułem, to nie jest kolejny zbiorek romansowych opowiadań dla pensjonarek, to nie jest lekka lektura, ona raczej zmusi Was do refleksji, zmonopolizuje Wasze myśli. Nie obiecujcie sobie, ze będziecie czytać, dajmy na to jedno opowiadanko dziennie. Nie dacie rady się powstrzymać!

Nie miałam przyjemności czytać żadnego opowiadania Jacka Getnera. Autor publikuje swoją twórczość w internecie, ale także w wersji papierowej. Jest laureatem konkursu Jerzego Pilcha.
"Brzydka miłość" to zbiór trzydziestu dobrych opowiadań. Co jakiś czas sięgam po krótkie historie, głównie dla odprężenia przed cięższą lub po trudnej powieści. Taki relaks. Opowiadanie zazwyczaj jest krótkie i nie wymaga jakiegoś wielkiego skupienia. "Brzydka miłość" spełniła moje oczekiwania.
Znalazłam w niej wiele życiowych historii, które mniej lub bardziej zmuszają czytelnika do wyciągnięcia jakiś wniosków. Dwa z opowiadań wydały mi się znajome, być może czytałam już je w internecie...
Autor według mnie jest świetnym obserwatorem. Potrafi ładnie ubrać w słowa życie innych ludzi, którzy mają sporo do opowiedzenia, bądź opisuje to co sam zaobserwuje. Porusza przy tym ciekawe tematy i problemy ludzi, których zna, bądź miał z nimi jakiś wcześniejszy kontakt. Być może jest też w tym wiele fikcji literackiej, lecz nie daje czytelnikowi tego odczuć. Ma się wrażenie, że każda historia, każda sytuacja miała miejsce...
Mnie urzekło tytułowe opowiadanie - "Brzydka miłość". O wyjątkowych ludziach i jeszcze bardziej wyjątkowej miłości, która zdarza się rzadko...
Gdyby Jacek Getner zechciał, z pewnością z tej krótkiej historii dwojga ludzi stworzył by wspaniałą i bardzo emocjonalną powieść.
"Brzydka miłość" to zbiór opowiadań, które warto poznać, być może większość tych historii wydarzyła się naprawdę, być może jest tylko fikcją literacką. Czasem nie dowierzamy temu co mówią, czy piszą inni, ale życie płata figla i te najbardziej nieprawdopodobne rzeczy dzieją się pod naszym nosem, choć czasem ciężko w to uwierzyć... Może wystarczy dobrze się rozejrzeć?
Polecam z wyszczególnieniem "Brzydkiej miłości"...

Wiele opowiadań ukazała się tylko i wyłącznie na stronie Autora - klik

Krótkie, ale bardzo treściwe

Dokładnie takie jak w tytule tej notki są opowiadania Pana Jacka, który znany jest wielu jako scenarzysta popularnej telenoweli "Klan". Opowiadań nie czytałam już dawno. W sumie to najwięcej ich pochłonęłam w okresie edukacyjnym, bo pochwalę się może nieskromnie czytałam lektury dokładnie i sumiennie. Tytuł książki może wielu z Was zasugerować, że jest ona o miłości. Otóż nie.
Te opowiadania są po prostu z życia wzięte. Treść każdego z nich jest inna, doskonale przemyślana i ciekawa. I niesie w sobie jakiś morał, jakąś treść. Po przeczytaniu kilku z nich wzięło mnie też na refleksje i głębsze przemyślenia. Początkowo miałam w planie czytać po trzy, cztery z nich dziennie, ale jak zasiadłam do czytania pierwszego to trudno było się oderwać. I tak minęło mi całe popołudnie. Ale cieszę się, że dane mi było przeczytać ten zbiór. Bo się wzruszyłam, pozastanawiałam się nad sensem naszego bytu. W wielu z tych historii Autor zwraca naszą uwagę na sprawy wyjęte z naszej współczesnej codzienności, które być może umykają nam w szalonej bieganinie zwykłych dni, a które po refleksji są jednak ważne i mają wpływ na nasze życie. Miłość, przyjaźń, zazdrość, wspomnienia z przeszłości, tęsknota to tematy wielu z zawartych w tej książce utworów, dzięki którym mamy okazję spojrzeć na życie z dystansem, z boku - a z pozycji widza naprawdę więcej widać niż z roli aktora.
Szczególnie podobało mi się tytułowe opowiadanie o miłości ludzi upośledzonych przez chorobę, którzy jednak mimo ułomności są ludźmi, mają prawo do uczuć i jak najbardziej zasługują na nasz szacunek. Wzruszyłam się i jakoś tak automatycznie nasunęła mi się postać Maćka Lubicza z "Klanu". Nie zapominajmy o szacunku dla tych nieco innych od nas.

Krótkie, ale bardzo treściwe

• Własna biblioteczka
  • Literatura "dorosła"
  • Przeczytane - 2013 r.
  • Zrecenzowane
  • Na mojej półce
  • Od A. 2012

Dodaj cytat z książki Brzydka miłość