Siedem duchowych praw superbohaterów. Obudź w sobie moc

Okładka książki Siedem duchowych praw superbohaterów. Obudź w sobie moc Deepak Chopra, Gotham Chopra
Okładka książki Siedem duchowych praw superbohaterów. Obudź w sobie moc
Deepak ChopraGotham Chopra Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii poradniki
poradniki
„The Seven Spiritual Laws of Superheroes: Harnessing Our Power to Change the World”
Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2012-01-01
2012-01-01
978-83-7377-511-4
chopra

Wspaniały owoc współpracy ojca i syna. Każdy z nich osiąga sukces na innym polu. Jeden zajmuje się filozofią Wschodu i pradawnymi bóstwami. Drugi współczesnymi bohaterami komiksów. Każdy z nich wykonał krok w stronę świata tego drugiego. Powstała ciekawa książka, spójna w treści. Dobrze się czyta. Przesłanie: możesz wzbudzić w sobie nadnaturalne moce, wszystko zależy od potęgi Twojej wyobraźni.

Sięgając po tę książkę, nie wiedziałam tak naprawdę czego się spodziewać. Siedem duchowych praw superbohaterów to książka stworzona przez ojca i syna, którzy w sumie potrafią nieźle zaskoczyć.

„Najlepsze historie o superbohaterach są jednocześnie opowieściami o nas samych. Są oni metamorfozą wyzwań i konfliktów, z którymi musimy się mierzyć w swoim codziennym życiu”

Siedem praw. Praw, jakimi kierują się uwielbiani przez wszystkich bohaterów komiksów, chociaż nie tylko. To wszystko układa się w naprawdę ciekawą całość, no bo kto z nas nie kojarzy Batmana czy Supermana?

Lubię rysować i podziwiać rysunki - w tym komiksy czy pojedyncze "bazgroły", które są stworzone w takim stylu, dlatego naprawdę ogromnym plusem było dodanie przed każdym rozdziałem ilustracji komiksowej. Polecam tym osobom, które lubią/uwielbiają/kochają/są w jakiś sposób związane z komiksowym światem. Na pewno odnajdą tam coś dla siebie.

Jeśli ktoś chce po prostu spróbować czegoś nowego, to nie powinien być zawiedziony. Na pewno nie będzie się męczył, bo przecież książka ma tylko 184 strony. Z czystym sumieniem daję jej -6/10, ale niestety nie mogę dać więcej.

Kim chciałeś zostać, gdy dorośniesz? Pewnie większość z nas chciała mieć super moc. Ja przynajmniej należałam do tej grupy. Kiedy zobaczyłam tytuł Siedem duchowych praw superbohaterów. Obudź w sobie moc od razu przywołałam do siebie wspomnienia z dzieciństwa jak byłam zafascynowana Czarodziejkami z Księżyca. A niedawno, dzięki autorom tej książki, mogłam zobaczyć, że bohater, a raczej superbohater, to nie tylko ktoś bądź coś nadnaturalnego...

Nigdy nie sądziłam, że taka książka może w ogóle zostać wydana. Temat na pierwszy rzut oka wydaje się całkiem absurdalny, bardziej związany z gdybaniem i fascynacją autorów tym zjawiskiem. I tak też właściwie jest. Deepak Chopra, główny autor tego tytułu, podkreśla, że wszystko to, co zostało wymyślone, powstało już dawno temu, a umysł sam korzysta ze „zbiorowej wyobraźni”. Mężczyzna nieraz był zaskoczony tym, jaką jego dzieci mają wyobraźnię. Wymyślał im bowiem przed snem historię, a one same miały ją dokończyć. W taki właśnie sposób, jego syn, Gotham Chopra, stał się fanem wszelkiej maści komiksów i kreskówkowych bohaterów.

Ale o czym jest ta książka? Z pewnością nie znajdziemy tutaj szczegółowego opisu postaci z komiksów, bo to by było bez sensu, a mnie osobiście odrzuciłoby po pierwszych trzech stronach lektury. Owszem, przewijają się tutaj historie fikcyjnych bohaterów, a także osób z Biblii czy innych wierzeń, ale jest to urozmaicenie książki i przykład tego, jak powinniśmy się zachowywać, bądź nie. Siedem duchowych praw superbohaterów to poniekąd tytuł moralizujący. Ale nie taki, w którym człowiek się wywyższa i chwali swoją wiedzą i „lepszym” podejściem do życia. To książka, która może dać do myślenia każdemu, kto chciałby inaczej spojrzeć na swój świat, a także na ten fikcyjny. Jest wiele schematów, które wprowadzane zostały do komiksów i właśnie te schematy, a raczej kategorie czy prawa, autorzy tutaj pokrótce wyróżniają i omawiają. A naszą rolą jest to, aby w nie w mniejszym bądź większym stopniu uwierzyć i je przyjąć do świadomości.

Nie jest to lektura łatwa w odbiorze. Temat jest dość błahy, ale wyniknął z pasji. Swoistą mądrość autorzy przedstawili w bardzo przystępny sposób. Jednak omawiane prawa superbohaterów mieszają się ze sobą, co może spowodować, że wydaje nam się, iż czytamy w kółko jedno i to samo. Zaletami tego tytułu są na pewno szczerość i bezpośredniość. Lubię, kiedy w książce są przytaczane anegdoty z życia autorów, a gdy takie tutaj znalazłam, od razu u mnie zaplusowała. Kolejną zaletą są ilustracje, które są ozdobą każdego kolejnego rozdziału, zwracają uwagę, a także dobrze łączą się z przedstawianym tematem, gdyż są w stylu stricte komiksowym.

Osobiście nigdy nie byłam fanką kreskówek z bohaterami ratującymi świat. Jednak ten tytuł mogę zaliczyć do bardzo intrygujących i niebanalnych. Pokazują tutaj autorzy, że każdy z nas może zostać superbohaterem. Niepotrzebna nam nadnaturalna moc, nie musimy latać i nosić majtek na rajtuzy. Wystarczy zachowywać się w odpowiedni sposób i być prawym człowiekiem. To wystarczy. Ale jednak po szczegóły wysyłam Was do książki: Siedem duchowych praw superbohaterów. Obudź w sobie moc, której autorami są Deepak Chopra i Gotham Chopra. Polecam każdemu, nie tylko tym zafascynowanym komiksami i superbohaterami. Ale każdemu, kto chciałby nieco podbudować swoją duszę i przeczytać coś innego i nowego...

Gdy otworzyłam paczkę od wydawnictwa (za którą serdecznie dziękuje) ta okładka od razu przykuła moją uwagę. Osobiście nie podobają mi się autorzy na swoich własnych książkach, ale nie oceniajmy po okładce, jak to mówią.

Następnie ogarnęło mnie przerażenie, ponieważ nie wiem nic o bohaterach w rajtuzach, latających nad wielkimi miastami nocą. Nigdy nie byłam szczególnie wielką fanką komiksów. Czasami przeczytałam jakiś, ale nie zachwycałam się nimi to nie były moje klimaty. Pamiętam, że jako mała dziewczynka oglądałam w telewizji bajki z Supermenem, Hulkiem i Spidermanem. Jednak nigdy nie zagłębiałam się w to co może przynieść człowiekowi znajomość komiksów, ile dzięki nim autorzy próbowali nam przekazać, aż do czasu przeczytania tej książki.

Na każdego Ghandiego przypada Hitler.

Poznałam kolejnego znakomitego pisarza. Deepak Chopra bardzo lekkim piórem przedstawia zasady, którymi moim zdaniem powinien kierować się każdy człowiek. Pokazuje, że komiksowe postacie nie zostały przez swych stwórców wymyślone tylko dla lepszego marketingu.Mają pokazywać szaremu czytelnikowi jak należy postrzegać rzeczywistość, aby nie zgubić się w jej wirze.
Ta pozycja nie opiera się tylko do historii obrazkowych, odwołuje się także do mitologii greckiej i rzymskiej, Biblii oraz Buddyzmu. Autor względu na swoje pochodzenie przybliża czytelnikowi, również opiera się też na bohaterach komiksów hinduskich.

Nasze poczynania są wypadkową osób, związków, znaczeń, kontekstów i zdarzeń otaczających nas w danym momencie.

Gotham Chopra to syn pana Deepaka jego udział w książce jest sporadyczny, ale dzięki swoim historia, rozmową i dyskusją zbogaca i daje nowe wątki do książki. Dzięki nie mu uśmiech nie schodził mi z twarzy przy czytaniu.

Strzeż się! Jeśli tylko dostrzeżesz własne odbicie, staniesz się idolem samego siebie.

Siedem praw objaśnionych w książce to między innymi: równowagi,transformacji mocy, miłości,kreatywności,intencji,transcendencji.Każdy rozdział jest poświęcony osobnemu "prawu bohatera". Oprócz nich są dwa dodatki jak aktywować mózg superbohatera oraz jego lista lektur.Przed każdym rozdziałem jest obrazek przedstawiający jakiegoś bohatera (wykonany chyba przez Gothama Chopra) i opis w pigułce tematu poruszanego w tym rozdziale. Za to po każdym autor podaje nam w kilku punktach posumowanie.

Książka jest dla osób, które chcą pracować nad swoim charakterem. Chcą zmienić coś w swoim życiu, bo czują się osaczeni lub niespełnieni. Jednak nie można po przeczytaniu tej pozycji odłożyć ja na półkę i odesłać w zapomnienie - trzeba powoli opisane w niej zasady wplatać w życie. Zainteresują się nią również fani komiksów.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Studiu Astropsychologii.

Następnie ogarnęło mnie przerażenie,...

Nie wiedziałam czego się spodziewać po tej książce. Superbohaterowie, duchowe prawdy, moc. Co te wszystkie rzeczy mają ze sobą wspólnego? Zaintrygowana zabrałam się więc do lektury poradnika, którego autorem są znany na całym świecie nauczyciel i jego syn.

Deepak Chopra to pewnie znany niektórym z was lekarz, pisarz i nauczyciel nauk duchowych Wschodu, który urodził się w Indiach. Filozof ten posiada spory dorobek pisarski, gdyż jest autorem prawie pięćdziesięciu książek. Wiele z nich stało się międzynarodowymi bestsellerami. Jest on głównym autorem „Siedmiu duchowych praw superbohaterów. Obudź w sobie moc”.

Gotham Chopra to natomiast syn Deepaka. Gotham jest amerykańskim pisarzem, prowadzi własną firmę, uznaje się go za znawcę symboliki w literaturze ilustrowanej. W swojej karierze współpracował z takimi gwiazdami jak Nicolas Cage czy Guy Ritchie.

Poradnik przedstawia koncepcję siedmiu praw, jakimi kierują się bohaterowie znanych na całym świecie komiksów i nie tylko. To właśnie Deepak wprowadza czytelnika w temat duchowych praw, natomiast jego syn jest swoistym przewodnikiem po komiksach i ich superbohaterach. Wszystkie siedem duchowych praw jak na przykład prawo równowagi, kreatywności czy transcendencji popartych jest konkretnymi przykładami bohaterów, które są znane osobom na całym świecie. Od kultowego już Supermana czy Batmana po X-Mena i Iron Mana. Ale to nie wszystko. Za bohaterów uważane są również postacie religijne takie jak Jezus, Budda czy ludzie nauki Einstein i Tomasz Edison. Nawet Harry Potter znajduje się w tym wybitnym gronie. Wszyscy w swoim komiksowym, książkowym bądź prawdziwym życiu posługiwali się pewnymi prawami, które Deepak i Gotham nam przybliżają.

Do tego na końcu każdego z rozdziałów przedstawione są ćwiczenia rozwijające umiejętność korzystania z danego prawa. Ciekawym przerywnikiem w lekturze są ilustracje komiksowe znajdujące się przed każdym kolejnym rozdziałem.

Nie byłam nigdy miłośniczką komiksów, owszem przeglądałam je od czasu do czasu, gdy akurat wpadły mi w ręce. Dlatego też większości superbohaterów przytaczanych za przykłady w książce po prostu nie znam. Nie znam ich komiksowej historii ani filmów, które powstawały na ich przykładzie, oprócz oczywiście Supermana i Batmana. Ciężko jest mi więc analizować duchowe prawa w oparciu o ich historie i wybory. Łatwiej mi się przyswajało pewne informacje, gdy autorzy odnosili się do religijnych przywódców bądź przykładowo do postaci z mitologii. Na pewno czytelnikom, którzy lubują się zaczytywać w komiksach i znają większość ilustrowanych bohaterów będzie łatwiej odnaleźć sens duchowych praw.

Wiele z myśli i porad Deepaka i Gothama można równocześnie analizować bez ich odniesień do fikcyjnych postaci. Ale nie wszystkie. Na pewno intrygujący jest sam pomysł połączenia rozwoju naszej duchowości z fikcyjnym światem komiksowych bohaterów. Pomysł ten narodził się z twierdzenia, iż bohaterowie są odzwierciedleniem ludzkich postaw i zachowań. Powiedziałabym, że to odważna teza, wnosząca lekki powiew świeżości w tematyce duchowości.

W moim przypadku jednokrotne przeczytanie tego poradnika jest niewystarczające. Po upływie odpowiedniego czasu, gdy „przetrawię” to czego się dowiedziałam teraz, z pewnością sięgnę po tę książkę po raz drugi. Najlepiej byłoby polecić „Siedem duchowych praw superbohaterów. Obudź w sobie moc” miłośnikom komiksów. Ale nie jestem przekonana czy akurat ci czytelnicy będę zainteresowani połączeniem ich idoli z duchowością. Polecam więc ludziom otwartym na nowości i nie bojącym się łączyć skrajnych wydawałoby się pojęć i zagadnień ze sobą. Jesteś osobą, która lubi przekraczać granice? Jest to poradnik dla Ciebie. Ale nie gwarantuję, że przekonasz się do niego za pierwszym razem. Niech moc będzie z Tobą :)

„Twoja dusza nie jest rzeczą. Ona jest potencjałem wszystkich rzeczy”

NOTA WYDAWCY:
Deepak Chopra – jest jednym z czołowych nauczycieli nauk Wschodu w świecie Zachodu i założycielem The Chopra Center for Wellbeing w Carlsbad, w Kalifornii. Napisał dotychczas ponad pięćdziesiąt książek, spośród których wiele zostało bestsellerami New York Timesa.

Gotham Chopra – autor, przedsiębiorca i znawca symboliki w literaturze ilustrowanej. Jest założycielem firmy Liquid Comics, poprzez którą współpracował między innymi z Johnem Woo, Guyem Ritche i Nicolasem Cage.

MOJA OPINIA:
Książka powstała w oparciu o przemyślenia ojca i syna. Głównym autorem jest Deepak, a Gotham jest swego rodzaju interpretatorem przemyśleń swojego ojca i przewodnikiem po science fiction – świecie superbohaterów. Jak sam tytuł wskazuje, książka traktuje o prawach rządzących losem superbohaterów. Owe prawa to: równowaga, transformacja, moc, miłość, kreatywność, intencja i transcendencja. To prawa, które powinien poznać każdy człowiek, by stać się lepszym, silniejszym i odważniejszym.

„To nie tragiczne zdarzenie definiuje nasze życie lecz wybory, których dokonujemy, by się z tą tragedią uporać” [1]

Prawdę mówiąc, książka jakoś szczególnie mnie nie porwała, początkowo nawet trochę męczyła. Natomiast bardzo podoba mi się przesłanie. Człowiek faktycznie zaczyna nabierać wiary w siebie i podświadomie szuka ukrytej w sobie mocy, bo w pewnym momencie zdaje sobie sprawę z tego, że ta moc gdzieś w nim jest. Autor jako swego rodzaju superbohaterów przedstawia Buddę, Jezusa, naukowców takich jak Einstein, muzyków jak Mozart oraz, a raczej przede wszystkim postaci będące głównymi bohaterami komiksów i filmów, czyli Supermana, Spidermana, Batmana itp. Każdy z nich ma w sobie moc, którą potrafi zamienić w coś niemal nadprzyrodzonego. Przyznam, że denerwowały mnie ciągłe historie coraz to innych komiksowych bohaterów, tym bardziej, że nigdy nie przepadałam za tego typu opowieściami. Moją ciekawość autorzy wzbudzili, pisząc o bóstwach czy postaciach realnych, które świadomie brnęły bądź brną przez ścieżkę swojego życia i wznoszą się na wyżyny, dzięki czemu można ich nazwać superbohaterami.

„Pomyśl o olimpijczykach, wielkich artystach, baletnicach, muzykach, poetach lub dowódcach – zwykłych ludziach, którzy byli w stanie wznieść siebie na poziom niezwykłości, dzięki temu, że pozwolili, aby świadomość przez nich przepłynęła” [2]

Książka jest godna polecenia dzięki przesłaniu jakie ze sobą niesie, bo czytając tę pozycję podświadomie zaczynamy wierzyć w swoje możliwości i ukryte umiejętności. Zapewne Ci, którzy nie przepadają za komiksami będą się początkowo denerwować, ale ostatecznie dostrzegą sens i znaczenie tej lektury. Książka ta na pewno trafi do osób, które utraciły wiarę w siebie, które chcą być szczęśliwsze, chcą odnaleźć życiowy cel i nabrać odwagi do jego realizacji.

Ocena: 4/6

[1] Deepak Chopra i Gotham Chopra – „Siedem duchowych praw superbohaterów. Obudź w sobie moc”, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, str. 23.
[2] j/w., str. 71.

Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Studio Astropsychologii

Recenzja pochodzi z mojego blogu:

NOTA WYDAWCY:

Autorami książki Siedem duchowych praw superbohaterów. Obudź w sobie moc. są ojciec i syn. Deepak Chopra jest filozofem, nauczycielem i pisarzem, natomiast Gotham przedsiębiorcą i znawcą symboliki w literaturze ilustrowanej. W swoim dziele zbliżają nam wiedzę o superbohaterach, takich jak X-Men, Spiderman czy Batman, którego jestem wielką fanką, a także opisują, w jaki sposób każdy z nas może stać się jednym z nich.

Po niemal dwudziestu stronach wstępu, autorzy wprowadzają nas w świat mocy, jakich zawsze pragnęliśmy, w świat bohaterów popularnych na całym globie, których zna bądź kojarzy niemal każdy z nas. Rozpoczynając przygodę z tym poradnikiem, otrzymujemy szczegółowe opisy zarówno duchowych, istniejących postaci, które niewątpliwie mają swoje honorowe miejsce w dziejach ludzkości, takich jak Budda czy też sam Jezus, a także fikcyjnych herosów, do których próbują się upodobnić zwykle młodsze dzieciaki (choć i tym większym się zdarza ;)) - Supermana, Rogue czy chociażby Storm.

Każde z praw dotyczy konkretnej umiejętności. Zaczynamy od Prawa równowagi, idąc dalej, dochodzimy do Prawa mocy, które umożliwia naukę bycia niezależnym i odpornym na krytykę, kończymy na Prawie Transcendencji, bez której żadna z ważnych postaci nie potrafiłaby wyciszyć się i wziąć spraw w swoje ręce. Dokładnie analizując prawa, jakimi charakteryzują się i posiadają superbohaterowie, zauważamy że i my moglibyśmy je mieć. Kończąc czytać każdą z siedmiu zasad, w swoje ręce dostajemy niewielki zbiór ćwiczeń, które pomogą nam w osiągnięciu doskonałości, a także klucz do poznania samego siebie w postaci między innymi opisu funkcjonowania mózgu.

Książka ta przede wszystkim stanowi niezwykłą encyklopedię superbohaterów, o których napominane jest w każdym z rozdziałów. Poza tymi informacjami, autorzy radzą nam, w jaki sposób możemy się rozwijać i podają garstkę zadań, które bez trudu możemy wykonać. W razie gdyby czytelnik wyraził chęć zapoznania się z innymi lekturami, które mogłyby przybliżyć mu wiedzę z tego działu, na końcu książki znajduje się lista przydatnych poradników.

Pomimo że autorzy piszą językiem prostym, to często zdarza im się przynudzać i powtarzać podobne tematy kilkukrotnie. Ilustracje poprzedzające każde z praw, które możliwe, że były wykonane przez syna głównego autora tej książki (niestety nie ma o tym informacji...),były przydatnym dodatkiem do lektury. Nie zaprzeczę, że umiliły mi czytanie, które w przypadku tej pozycji troszkę się przeciągało. Na pewno polecę ten tytuł osobom zainteresowanym charakterystyką superbohaterów oraz miłośnikom komiksów, ale... chyba nikomu poza nimi.

Mało jest osób, które kiedyś nie pasjonowały się przygodami superbohaterów, lub też nie chciały stać się jednym z nich. Komiksy oraz na ich podstawie tworzone filmy i seriale rozpalały wyobraźnie widzów. Gdyby zapytać jakiegokolwiek przechodnia o to czy zna Supermena albo Batmana, odpowiedź może być tylko jedna. Dlaczego jednak superbohaterowie są tacy popularni? Dlaczego nieprzerwanie stają się nie tylko wzorem do naśladowania, ale także symbolem waleczności, uporu i dobra?

Na to i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć Gotham oraz Deepak – syn i ojciec, z czego ten pierwszy od zawsze zafascynowany był historią superbohaterów, a drugi dojrzewał do tego, by ich zrozumieć. W swojej książce „Siedem duchowych praw superbohaterów” przedstawiają czytelnikowi nie tylko swój pogląd na ich temat, ale również ukazują nam, dzięki czemu superbohater jest superbohaterem.

Wiadome jest, że podstawą istnienia jest równowaga. Dlatego właśnie mamy dobro i zło, ciemność i jasność – świat działa na zasadzie kontrastów. Autorzy książki bazując na kulturze wschodu opisują, jakie prawa superbohaterowie w sobie mają. To właśnie one sprawiają, że Supermen jest taki, jaki jest. To dzięki nim zachowują równowagę i stają naprzeciw zła za każdym razem, gdy grozi światu. Owe prawa jednak nie stosuje się jedynie względem herosów znanych z komiksów – bowiem przyswajając sobie wiedzę z tej książki i ty możesz się nim stać.

Otóż nie ma w niej jedynie suchego opisywania owych praw. Autorzy posunęli się dalej oraz dali nam, czytelnikom, ćwiczenia, które mają pomóc w uzyskaniu wewnętrznej równowagi oraz staniu się jednym z wyżej wymienionych bohaterów. Owe ćwiczenia oraz umiejętność wykorzystywania tych praw w życiu codziennym są najlepszą drogą do tego, by stać się herosem naszych czasów.

Nie spodziewajcie się jednak wyskakujących z waszych rąk płomieni lub też umiejętności latania. Siła bohatera bowiem pochodzi nie z jego nadprzyrodzonych mocy, a z serca – jeśli jest w nim dobro i chęć niesienia pomocy potrzebującym. Więc by stać się herosem nie potrzebujesz nic ponad to, co już masz w zasięgu ręki.

• Psychologia/Rozwój
  • Do recenzji
  • Poradniki, Popularnonaukowe
  • Moce nadnaturalne
  • [6-7/10] Intrygujący posiłek
  • Agata

Deepak Chopra Siedem duchowych praw superbohaterów. Obudź w sobie moc Zobacz więcej