Zaraźliwa moc myślenia

Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2012-05-18
2012-05-18
978-83-7377-527-5

Uff, dobrnąłem do końca. Jestem rozczarowany paplaniem autora. Początek to suche opisy różnorakich badań nt zaraźliwości uczuć i myśli (jeśli ktoś nic o tym nie wiedział, może będzie czytał z zainteresowaniem). Dalej wcale nie lepiej. Bla, bla, bla, bla...

Słabizna, w dodatku w cenie prawie 40 zł! Rzadko tak krytycznie wypowiadam się o swoich lekturach, może po części dlatego, że wybieram je starannie. Tę wybrałem, ponieważ autor napisał niezwykłą, praktyczną i dającą kopa lepszego niż jakiekolwiek używki książkę "Uzdrawianie ciała za pomocą umysłu". Wracam do zaznaczonych w niej fragmentów i jeszcze trochę będę je sobie aplikował. Myślałem, że "Zaraźliwa moc myślenia" będzie na tak samo wysokim poziomie. Tymczasem wygląda na to, że autor znalazł sobie w pisaniu źródło dochodów. Wziął chwytliwy tytuł i temat, i leje wodę na dwieście kilkadziesiąt stron.

Technicznie nie podoba mi się szary margines w książce. Słabo widać ołówek, którym zaznaczam jakieś ciekawe fragmenty. Przypisy ciągną się na trzydzieści (tak!) stron. Giga czcionką niczym reszta treści. Przecież nie sprzedadzą cienkiej książki za 40 złotych.

Pozornie jest to książka o oczywistych oczywistościach. Bo kto z nas nie doświadczył tego, że gdy np. szef ma gorszy dzień to i zespołowi gorzej się pracuje, albo nie cieszył się szczęściem przyjaciół. O tym mniej więcej jest ta książka. Uświadamia, że każde nasze zachowanie, ba emocja ma wpływ na innych. Nigdy wcześniej nie zastanawiałam się nad tym czy to że uśmiechnę się w piekarni lub autobusie ma jakiś wpływ na nieznajomych. A ma, ogromny!!
Zachęcam do lektury a potem do wspólnego zarażania świata pozytywnym myśleniem

Rewelacyjna, każdy powinien ją przeczytać!

Rewelacyjna, każdy powinien ją przeczytać!

Dr David R.Hamilton posiada wieloletnie doświadczenie w branży farmaceutycznej. Jest także autorem bestsellerów.

Każdy z nas posiada lustrzane komórki w mózgu, które powodują, że gdy przyglądamy się innym ich emocje przechodzą na nas. Wystarczy, że ktoś się uśmiechnie, a każdemu z nas poprawia się humor, zaczynamy rozmawiać na lżejsze tematy, nie rozważamy trudnych spraw.

Efekt kameleona to nic innego, jak nieświadome naśladowanie osób znajdujących się akurat w naszym otoczeniu. Muszę przyznać, że pierwszy raz spotkałam się z tym terminem, jednak uważam, że jest on jak najbardziej wiarygodny.

Radość, strach, choroba, depresja, otyłość. To tylko niektóre efekty, które nieświadomie możemy przejąć od innych ludzi, z którymi mamy styczność. Często dzieje się to nieświadomie, głównie przez to, że staramy się upodobnić do znajomych i stać się tacy, jak oni. Wbrew zdrowemu rozsądkowi przejmujemy od nich złe nawyki żywieniowe, niezdrowy styl życia i nie tylko. Warto więc chwilę pomyśleć i zdać się na siebie, niż polegać na innych, gdyż może mieć to na nas zły wpływ.

Od dawna zdawałam sobie sprawę z tego, że ludzie, z którymi przebywamy mają jakiś wpływ na nasze samopoczucie. Nie myślałam jednak, że tak wielki, jak opisał to autor!

Poradnik napisany jest w sposób prosty dla czytelnika, czyta się go szybko. Tym razem również dr David R. Hamilton przywołał wiele faktów badań, jednak mniej mi to przeszkadzało. Przyzwyczaiłam się już do jego stylu pisarskiego i nawet byłam zadowolona z treści książki.

Już drugi raz zapoznałam się z twórczością tego autora. Pozostała mi jeszcze jedna pozycja : ,,Uzdrawianie ciała za pomocą umysłu”, więc już niedługo możecie spodziewać się mojej opinii na jej temat.

,,Zaraźliwa moc myślenia. Jak wpływasz na innych i jak oni działają na Ciebie.” to doskonała pozycja dla wszystkich miłośników psychoanalizy i emocji, jakie odczuwa każdy z nas.

Moja ocena : 5/6

Powszechnie wiadomo, że śmiechem i ziewaniem łatwo jest się zarazić. Ale czy wiesz, że „niemal wszystko co myślisz, mówisz i robisz jest zaraźliwe”? Jeżeli nie możesz w to uwierzyć koniecznie sięgnij po książkę „Zaraźliwa moc myślenia. Jak wpływasz na innych i jakoni działają na ciebie” niesamowitego eksperta w branży farmaceutycznej Dr Davida R. Hamiltona. Wówczas zrozumiesz w jaki sposób psychika oddziałuje na ciało, jak Twój nastrój wpływa na samopoczucie Twoich przyjaciół, czym są neurony lustrzane i oksytocyna, oraz jak zamiast grypy złapać szczęście. ;)

„Jeśli chcesz zobaczyć lepszy świat, sam dawaj przykład lepszego zachowania. Jeżeli chcesz zobaczyć więcej życzliwości w Twoim społeczeństwie, bądź przykładem dla innych osób do niego należących. Jeżeli chcesz dostrzec więcej pokoju, pokaż innym jak zachowywać się bez użycia agresji. Jak powiedział Gandhi, my musimy być zmianą, którą chcemy dostrzec w świecie.”

Bardzo przydatnym i ważnym był dla mnie rozdział trzeci mówiący o tym jak wcześnie człowiekowi zaczynają udzielać się emocje. Rozpoczyna się niezwykle trafnym cytatem autorstwa Dr Haima Ginotta - „Dzieci są jak mokry cement. Cokolwiek upadnie na nie, zostawia swój ślad”.
Dowiedziałam się, że naprawdę dziecko już w łonie matki słyszy, rozróżnia dźwięki i odczuwa. Wiem także, jak wpływa na nie otoczenie, ton głosu czy kłótnie małżeńskie. Autor w tej części książki dzieli się niezwykle cennymi informacjami dla rodziców i tych, którzy planują nimi zostać.

„W pewnym sensie dziecko może doświadczyć otaczającego je świata przez swoich rodziców.”

Mimo, że nie jest to komedia czy występ kabaretu często podczas czytania nie można powstrzymać się od uśmiechu. Wręcz pojawia się on automatycznie. A wszystko dzięki autorowi książki, który nawet na odległość rozsiewa wokół siebie pozytywną i optymistyczną energię, tak że nawet największego ponuraka potrafiłby rozweselić. ;) Dodatkowym plusem są bezpośrednie zwroty do czytelnika, dzięki którym czujemy, że osobiście rozmawiamy z Dr Hamiltonem.

„(...) mózg smutniejszej osoby w trakcie upływu dwóch minut zmienia swój kolor na taki sam, jak kolor mózgu szczęśliwszej osoby. Ten sam efekt mógłbyś zauważyć w pokoju pełnym ludzi. Kolor szczęścia rozlewałby się niczym fala.”

Jeżeli chcesz wiedzieć w jaki sposób Hitlerowi udało się przekonać tak wiele ludzi do swoich destrukcyjnych planów czy jak zmniejszyć wpływ negatywnych emocji innych ludzi na ciebie koniecznie przeczytaj dzieło Dr Davida R. Hamiltona „Zaraźliwa moc myślenia. Jak wpływasz na innych i jak oni działają na ciebie”. I pamiętaj „Zawsze się uśmiechaj rano; sprawia to, że ludzie zaczynają się zastanawiać, co robiłeś w nocy?” ;)

[Recenzja pochodzi z http://czytelnicze-zycie.blogspot.com]

„Uśmiech to krzywizna, która może sprawić, że wszystko staje się proste.” Phyllis Dyer

Z tym autorem już się zapoznałam przy okazji książki „Uzdrawianie ciała za pomocą umysłu”. Pisał tam o mocy, jaką posiada nasz umysł. Opisywał przypadki uzdrowień dokonanych samą mocą pozytywnego myślenia i głębokiej wiary w ozdrowienie. W książce „Zaraźliwa moc myślenia” Pan Hamilton pociągnął temat w publikacji „Zaraźliwa moc myślenia”

„Szczęście jest zaraźliwe.”

Każdy doświadczył, chociaż pewnie niektórzy nieświadomie, wpływu emocji innych na nasze samopoczucie. Chociaż często słyszy się, że spotkanie niemiłej osoby może zepsuć nam cały dzień. Gdy jedna osoba chodzi zdenerwowana w kółko, nam także udziela się jej niepokój. Jedna wściekła osoba wchodząca do pomieszczenia, może zepsuć w nim atmosferę. Ziewająca osoba sprawia, że sami ziewamy.

„Uważaj na otoczenie, które wybierasz, ponieważ ono będzie cię kształtowało, uważaj, jakich wybierasz przyjaciół, ponieważ staniesz się tacki jak oni.” W. Clement Stone

Wszystkim zdarza się przejmować emocje od innych i tak jak powiedziałam wcześniej, czy są tego świadomi czy nie. To uwarunkowanie biologiczne. Posiadamy w mózgu neurony lustrzane, odpowiadające za naśladowanie osób w naszym otoczeniu. Im silniejszą mamy z kimś więź, tym łatwiej i chętniej go naśladujemy. Ta chęć naśladowania zachowań i emocji innych wynika również z empatii. Im bardziej potrafimy wczuć się w emocje innych, tym częściej przenosimy je na siebie.

„Dzieło sztuki jest jedyną z form, dzięki którym umysł artysty jest w stanie przekazać swoje emocje tym, którzy są przygotowani na odbiór.” Muriel Rukeyser

Podczas czytania przypomniał mi się film Pt.: Zelig – Woodego Allena. Nie jest on popularny, bo i wówczas Allen nie był tak rozpoznawalny. Zelig był mężczyzną kameleonem, który dostosowywał się do swoich rozmówców. Potrafił nawet zmieniać rysy twarzy, kolor skóry, wagę ciała. Naukowcy próbowali rozwikłać zagadkę – jak to możliwe? Gdzie kończy się empatia, a zaczyna chorobliwe naśladownictwo innych?

„Pozwalamy ignorancji panować nad nami oraz łudzić as, iż możemy przetrwać samotnie; samotnie wśród wspólnot, samotnie wśród ras, samotnie wśród płci.” Maya Angelou

Forma książki jest bardzo podobna do „Uzdrawiania ciała za pomocą umysłu”. Autor wysnuwa jakąś tezę, a następnie popiera ją szeregiem badań przeprowadzonych przez renomowane uniwersytety. Udowadnia, że wpływ naszego umysłu na nasze ciała, ale także umysłów innych na nas samych nie jest magią, ani ezoteryką tylko potwierdzonym naukowo faktem. Sprawy z którymi spotykamy się na co dzień, a nie zwracamy na nie uwagi wyjaśnia w sposób teoretyczny. Przykładowo ziewanie lub śmiech. Doświadczyliśmy zarażenia się jednym i drugim. A masowe histerie? To wszystko jest przejawem wpływu ludzkich myśli na innych i tego jak ludzie przebywający w jednym pomieszczeniu są mocno ze sobą powiązani.

„Przez dwa tygodnie byłam na diecie i wiecie ile straciłam? Czternaście dni.” Totie Fields

Co ciekawe dzielenie się emocjami występuje nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt. Szympansy ziewają, gdy inne to robią. Psy intuicyjnie wyczuwają nastrój właściciela i się do niego dostosowują. Płody w łonie matki rozpoznają głosy zdenerwowane, radosne itd. Przy różnym ładunku emocjonalnym usłyszanych wyrazów płodom zmienia się szybkość uderzeń serca.

„Strach pokonał już więcej ludzi, niż cokolwiek innego na świecie.” Ralph Waldo Emerson

Autor w ów książce uczy nas jak korzystać z tej wymiany uczuć, ale także jak się przed nią bronić, gdyż o ile przejmowanie radości i zadowolenia jest sprawą jak najbardziej pozytywną, to przejmowanie złości, smutku, a nawet niekorzystnych nawyków żywieniowych już niekoniecznie. Posiadanie otyłego przyjaciela zwiększa szansę na to, że sami będziemy otyli o 57%. Ta książka może nie tylko pomóc nam polepszyć samopoczucie, ale także radzi jak być lepszym mówcą, managerem, liderem zespołu. Myślę, że każdy znajdzie poradę odpowiednią dla siebie.

„Nie zapominajmy, że niewielkie emocje są najlepszymi kapitanami naszego życia, za którymi podążamy, nie zdając sobie z tego sprawy.” Vincent van Gogh

Polecam właściwie wszystkim zainteresowanym własnym zdrowiem i szczęściem oraz ludziom pragnącym polepszyć swoje relacje międzyludzkie.
7/10

Zdarzyła się Wam w życiu sytuacja, że razem ze swoim przyjacielem pękaliście ze śmiechu? Nawet jak jedno próbowało się powstrzymać i w końcu uspokoić, a drugie lekko zachichotało to ponownie wpadaliście w atak niepohamowanego śmiechu? Jestem pewna, że tak. I dam sobie rękę uciąć, że czuliście się wtedy wspaniale. A gdyby tak można się czuć wspaniale na co dzień?

„Zaraźliwa moc myślenia” to książka, która pokazuje nam, jak bardzo możemy wpływać na nasze ciało fizyczne za pomocą naszej psychiki. Niby ciężko w to uwierzyć, że samo myślenie potrafi zdziałać cuda, ale tak właśnie jest. Nie mieliście w życiu sytuacji, że gdy często o czymś myśleliście i bardzo tego chcieliście to w końcu miało to miejsce? Na pewno mieliście, tylko zazwyczaj sami sobie nie zdajemy z tego sprawy, że tak się dzieje. Ta książka pozwała właśnie zauważać takie rzeczy, a dodatkowo pomaga nam w codziennym życiu.

Autor napisał tą książkę w bardzo przyjemnym sposób, bowiem zaczynamy od rzeczy mniej skomplikowany i stopniowo przechodzimy do tych bardziej zaawansowanych. Mamy więc idealne wprowadzenie w tematykę, wszystko poznajemy krok po kroku. Mamy także czas na ułożenie sobie nowo przyswajanych informacji. W wielu przypadkach pan Hamilton pisze o rzeczach, które tak na dobrą sprawę są oczywiste, o rzeczach, z którymi spotykamy się na co dzień, jednakże nikt nigdy o nich po prostu nie myśli. To się dzieje, to jest, ale nie czujemy potrzeby, żeby się w to zagłębiać. A może gdybyśmy to zrobili, to nasze życie stałoby się lepsze?

Praktycznie wszystkie przykłady i opisywane zajścia są popierane badaniami naukowymi, które są tutaj również opisane. Jest to bardzo ciekawy zabieg, ponieważ dużo łatwiej takie rzeczy wchodzą nam do głowy. Poza tym, wszystko co jest poparte dowodami naukowymi brzmi mądrzej i jesteśmy tego bardziej świadomi i łatwiej się do tego przekonujemy. Widać także przez to, że autor nie chciał napisać książki „ot tak sobie”, tylko miał wszystko zaplanowane, zbierał materiały i chciał stworzyć coś, co będzie dobrze dopracowane. I udało mu się.

Wiele przypadków wydaje nam się tutaj niesamowitych, jednakże spróbujcie tego sami, a przekonacie się, że to faktycznie działa. W sumie czytając książkę odniosłam wrażenie, że myślenie (a nawet i nasze czyny, nastroje, uczucia) jest swego rodzaju reakcją łańcuchową i tak na dobrą sprawę ta książka także to pokazuje. Prostym przykładem jest chociażby ziewanie. Zaraźliwa sprawa, prawda?
Albo sam fakt, że emocje matki wpływają na noworodka – przecież to jest oczywiste i każdy o tym wie. Albo, że nasz nastrój udziela się innym. Nawet niedowiarki przekonają się, że to wszystko to prawda.

Książka ta zawiera wiele cennych rad, nie raz są one napisane w sposób prosty, innym razem są ukryte między wierszami, jednak bardzo łatwo je można wyłapać. Są to wskazówki, które możemy, a może nawet powinniśmy stosować w naszym życiu, aby uczynić je lepszym. Myślę, że w pewnym sensie książka ta może także podnieść niektórym samoocenę, ponieważ autor czasami wspomina o tym, ja wiele każdy człowiek znaczy na ziemi. Na pewno to zauważycie podczas czytania tej pozycji.

Komu mogę polecić? Na pewno ludziom, którzy chcieliby coś w sobie zmienić i sprawić, że ich życie stanie się lepsze. Tutaj wcale nie trzeba robić cudów, wystarczy pozytywne nastawienie. Zobaczycie tutaj to, czego powinniście unikać, co ma na nas dobry, a co zły wpływ. W książce Davida Hamiltona znajdziecie mnóstwo przykładów, a w nich ukrytych wskazówek jak żyć, aby wiodło nam się lepiej – z przyjaciółmi, partnerem, zdrowiem, rodziną i wieloma innymi rzeczami.

„Zaraźliwa...

• Rozwój osobisty, coaching
  • Psychologia, finanse i rozwój osobisty
  • Z polecenia R.
  • Rozwojowe (na przyszłość)
  • Półka Prezentowa

Dodaj cytat z książki Zaraźliwa moc myślenia