rozwińzwiń

Pani z Białego Kasztelu i inne opowiadania

Okładka książki Pani z Białego Kasztelu i inne opowiadania Stefan Grabiński
Okładka książki Pani z Białego Kasztelu i inne opowiadania
Stefan Grabiński Wydawnictwo: Kabort horror
152 str. 2 godz. 32 min.
Kategoria:
horror
Wydawnictwo:
Kabort
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
152
Czas czytania
2 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788392795346
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Stefan Grabiński: Wokół twórczości. Eseje - wywiady - recenzje Rajmund Bergel, Maksymilian Bienenstock, Józef Birkenmajer, Tadeusz Boy-Żeleński, Emil Breiter, Janina Brzostowska, Kazimierz Czachowski, Stanisław Czosnowski, Zdzisław Dębicki, Henryk Drzewiecki, Wilhelm Feldman, Stefan Grabiński, Michalina Grekowicz, Krzysztof Grudnik, Wilam Horzyca, Emil Igel, Zbigniew Irzyk, Karol Irzykowski, Józef Jedlicz, Zygmunt Kisielewski, Stefan Kołaczkowski, Edward Kozikowski, Kazimierz Krobicki, Stefan Krzywoszewski, Jan Lechoń, Stanisław Maykowski, Jan Nepomucen Miller, Tadeusz Michał Nittman, Jan Parandowski, Stanisław Pieńkowski, Leon Piwiński, Jerzy Eugeniusz Płomieński, Władysław Pniewski, Władysław Rabski, Zygmunt Sarnecki, Tadeusz Sinko, Tymon Terlecki, Kazimierz Wierzyński, Jan Zahradnik, Henryk Zbierzchowski, Zdzisław Żygulski
Ocena 7,8
Stefan Grabińs... Rajmund Bergel, Mak...
Okładka książki Szalona Zagroda Michał Araszewicz, Stefan Grabiński, Mateusz Wiśniewski
Ocena 7,2
Szalona Zagroda Michał Araszewicz,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
641
610

Na półkach: , ,

Niby wiadomo, że Stefan Grabiński to wspaniały twórca, i wielki geniusz literatury grozy, ale, wiadomo też, że każdy autor ma lepsze i gorsze teksty, zdarzają się utwory zupełnie nieudane, źle pomyślane i źle napisane. Wydany przez wydawnictwo Kabort zbiór opowiadań Grabińskiego "Pani Z Białego Kasztelu" zawierający teksty mało znane, publikowane tylko (z dwoma wyjątkami) w czasopismach pozornie zawiera właśnie takie "słabsze" teksty. Dość lojalnie pisze o tym zresztą anonimowy autor przedmowy w książce.

To jednak nie całkiem prawda. Obok opowiadań faktycznie słabych (ocierająca się o grafomanię "Ironia" z banalnym przekazem i idiotycznymi wizjami pływających po morzu skalnych pomników, czy "Dzieża" - niesmaczny w swej wulgarności opis budzącej się kobiecości),są całkiem niezłe (tytułowa "Pani Z Białego Kasztelu" opisująca nadpsychiczny związek duchowy matki i córki, "Tajemnica Hrabiego Maspery" - zaskakująco aktualny, w świetle inicjatyw #metoo, opis gwałtu małżeńskiego, prowadzący do katatonii i śmierci ofiary, niesamowity, mimo swego łagodnego, pastoralnego charakteru "Sad Umarłych").

W zbiorze jest kilka opowiadań wręcz znakomitych - przede wszystkim makabryczna "Lepianka W Pustym Polu", historia losu, jaki napotkał w tytułowej lepiance pewien uciekinier, opowieść która stanowiłaby ozdobę każdej antologii grozy. Równie wspaniałe są wczesne opowiadaniach "Klątwa" i "Pomsta Ziemi", które Grabiński opublikował w swym debiutanckim tomiku - "W Pomrokach Wiary". Oba depresyjne, ponure, wywierają silne wrażenie swym skrajnym pesymizmem i nihilizmem rodem wręcz z dzieł markiza de Sade.

Choć, pisząc o tych wczesnych tekstach wypada przyznać, że dobre są w nich tylko pomysły. Bowiem forma....brrrr, oba opowiadania napisane są nieznośną polszczyzną, jakimś absurdalnie rozkwieconym, rokokowym pseudopoetyckim stylem. Momentami Grabiński pisze tak dziwacznie, że ma się wrażenie, że jakiemuś kosmicie zepsuł się syntezator mowy, wydając z siebie słowiańskopodobne brzmienia. Ten niezamierzenie komiczny styl umieszcza te wczesne dzieła na granicy grafomanii, w sumie nie dziwota, że sam Grabiński do debiutu niespecjalnie się przyznawał.

Ostatnia grupa tekstów to późne, pisane pod koniec życia, opowiadania realistyczne ("Wizyta", "Porumbica"). Są one zajmujące głównie jako swego rodzaju kartki z dziennika pisarza, do tego znakomicie już napisane, przez autora świadomego swego pióra i stylu.

Na pewno nikt nie powinien swej przygody z Grabińskim rozpoczynać o "Pani Z Białego Kasztelu". To zbiór dość w sumie przypadkowy, i daleko mu do największych osiągnięć autora, ale dla fanów Wielkiego Stefana to bardzo wartościowa lektura uzupełniająca. Mocne 7/10

Niby wiadomo, że Stefan Grabiński to wspaniały twórca, i wielki geniusz literatury grozy, ale, wiadomo też, że każdy autor ma lepsze i gorsze teksty, zdarzają się utwory zupełnie nieudane, źle pomyślane i źle napisane. Wydany przez wydawnictwo Kabort zbiór opowiadań Grabińskiego "Pani Z Białego Kasztelu" zawierający teksty mało znane, publikowane tylko (z dwoma wyjątkami)...

więcej Pokaż mimo to

avatar
494
10

Na półkach: ,

Zbiór mniej znanych opowiadań pioniera polskiej literatury grozy. Przeznaczony jest raczej dla osób już zaznajomionych z kanonem utworów Grabińskiego, które chcą poznać jego twórczość z innej, mniej oczywistej strony.
Uwagę zwracają zwłaszcza opowiadania "Wizyta" i "Porumbica", które nie stanowią stricte opowiadań grozy i można je zaliczyć do prozy realistycznej/wspomnieniowej. Zbiór kończy esej "Wyznania", stanowiący artystyczny quasi-manifest autora.

Poziom poszczególnych utworów jest zróżnicowany. Ciężko nie zgodzić się z tezą, że początkowe próby pisarskie SG nie przedstawiają wielkiej wartości artystycznej i stanowią z dzisiejszej perspektywy raczej literaturoznawczą ciekawostkę. Pokazują jednocześnie artystyczną drogę jaką przebył autor.

Zbiór mniej znanych opowiadań pioniera polskiej literatury grozy. Przeznaczony jest raczej dla osób już zaznajomionych z kanonem utworów Grabińskiego, które chcą poznać jego twórczość z innej, mniej oczywistej strony.
Uwagę zwracają zwłaszcza opowiadania "Wizyta" i "Porumbica", które nie stanowią stricte opowiadań grozy i można je zaliczyć do prozy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    3
  • Horror
    1
  • Autorzy: Stefan Grabiński
    1
  • Przeczytane w 2016 r.
    1
  • Polska Fantastyka
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • 🎃 Gotyk, czarny romantyzm, opowieści grozy, z dreszczykiem
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pani z Białego Kasztelu i inne opowiadania


Podobne książki

Przeczytaj także