Kopista Bartleby. Historia z Wall Street

Herman Melville Wydawnictwo: Sic! Seria: Wielcy pisarze w nowych przekładach literatura piękna
Bartleby, the Scrivener: A Story of Wall-street
klasyka obca
Bartleby, the Scrivener: A Story of Wall-street
literatura piękna
Adam Szostkiewicz
Wielcy pisarze w nowych przekładach
klasyka obca

Krótka i ciekawa historia. Cieszę się, że była to moja lektura i omówiliśmy ją na zajęciach, bo sama trochę nie wiedziałam, jak ją interpretować. Ale czytało mi się bardzo przyjemnie, mimo że nie do końca rozumiałam.

A co esejów - oba zaczęłam, przekartkowałam... i chyba tyle mi wystarczy. Niezbyt oryginalnie powtórzę za Bartlebym i i innymi tu komentującymi: wolałabym nie.

Niezwykle dziwaczne to opowiadanie, ale jakże treściwe! Zdecydowanie lektura do dokładnej analizy i czytania powtórnego - wiele, wiele razy.

Wolałbym nie

Krótka opowieść o woli, wolności i nicości, wolności absolutnej, wolności tragicznej, przeradzającej się w nicość, która pochłania wolę, wreszcie wolności wyboru, która Bartleby'ego przypiera do ściany - w przenośni i dosłownie - odbierając mu władzę nad sobą samym. Można nazwać ją depresją, można nazwać ją wirusem, ale to co trawi jego umysł, wyrażone w formule...

Fajnie, że dołączyli do zestawu dwa eseje filozoficzne. Przynajmniej przez chwilę mogłem się poczuć niedorozwinięty.

(Dla wtajemniczonych)

Czy ktoś prosił o opinię?
- Jednak „wolałabym nie” 😊

Czy to Kafka? Czy Dostojewski? Nie, to Mellville!

Także "wolałbym nie!".

Aczkolwiek do esejów chętnie powrócę

Should I comment on this?
I would prefer not to.

Wolałbym nie.

Uwielbiam takie książki. "Kopista Bartleby" wchłaniał mnie stopniowo, od lekkiego zaciekawienia (nowy tekst), przez rozbawienie (absurdalne sytuacje, komiczne konsekwentne "wolałbym nie" Bartleby'ego, postępująca dezorientacja adwokata) i wzrastające zaintrygowanie, zaskoczenie kierunkiem rozwoju sytuacji (coraz mniej ruchów mógł wykonać zarówno kopista, jak i adwokat), aż...

Dyskusje

• 2018