Upiory

Jo Nesbø Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Harry Hole (tom 9) kryminał, sensacja, thriller
Gjenferd
literatura norweska Oslo Harry Hole

Oficjalne recenzje i

Głosy z przeszłości

[ 26 ] Link do recenzji

Przyjemnie jest obserwować rozwój warsztatu Nesbø w kolejnych opowieściach o H. Hole. Tutaj ocena wahała się między 8 a 9, detale zdecydowały o ósemce. Bardzo zachęcający pejzaż Oslo, mimo narkomanii w tle.

I takie kryminały to ja rozumiem! Autor wie jak budować napięcie i zaskoczyć czytelnika.

Kolejne arcydzieło z ręki pana Nesbø, co kolejna z serii, to wydaje mi się lepszą/ciekawsza. Nie mogę się doczekać rozpoczęcia kolejnej o HH 🤓

Nieco inny Nesbo. Świetny kryminał, ciekawa zagadka. Polecam.

Przyznam, że akcja zapowiadała się dla mnie średnio interesująco - zbrodnie wśród narkomanów nie należą do moich najbardziej ulubionych. Jednak wraz lekturą dałem się porwać akcji i w pewnej chwili nie mogłem się wprost oderwać od książki. Tak jak w poprzednich historiach z komisarzem Hole'm nie brak tu również pewnych zaskakujących momentów, włącznie z samą końcówką. Nie...

Tylko Nesbo potrafi wymyśleć takie nieprawdopodobne zakończenie , tak pogmatwać relacje, tak manewrować postaciami...

Jak dla mnie spory spadek formy, kartonowa sztuczność relacji z Rakel, jednoosobowe komando i JB który magicznym sposobem stał się najproduktywniejszym kumplem.

Po przeczytaniu ośmiu części, Upiory uważam za najlepszą jak do tej pory z serii o Harrym Hole. Przebiła moje ulubione części Pentagram i Pierwszy śnieg. Wciągający kryminał na najwyższym poziomie.
Trzymająca w napięciu, ciekawe śledztwo i sposób rozwiązania. Doskonale skonstruowana fabuła. Zakończenie bez zarzutów.

Historia opowiedziana jest w książce z dwóch perspektyw - narratora 3 osobowego oraz poprzez listy pisane przez zamordowanego handlarza narkotykami Gusta Hansena. Harry jest znany z tego, że nie odpuszcza - zarówno jako śledczy i jako człowiek. Każda nierozwiązana zagadka morderstwa to swoista walka z własnymi upiorami, które ciągle z nim są, dokądkolwiek by nie pojechał i...

Mistrzowsko budowane napięcie, częste zwroty akcji, które za każdym razem zaskakują, powoli odkrywane części układanki i kiedy już myślimy, że wszystko wyjaśnione, to i tak okazuje się, że nic nie wiemy i kolejne buumm.

Zakończenie mam nadzieję, że jednak "nie ostateczne", nie powiem dlaczego bo nie będzie zaskoczenia ;o)
Polecam M :o)

Dyskusje