365 pór roku

Okładka książki 365 pór roku Janusz Olczak
Okładka książki 365 pór roku
Janusz Olczak Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1979-01-01
1979-01-01
8320531187

To jedna z najzabawniejszych powieści Olczaka.
Na plan pierwszy wysuwają się szkolne i sercowe perypetie, a także ambitne plany nastolatki, która nie zamierza poprzestać na wiejskiej edukacji i marzy o doskonaleniu swojej i tak już bogatej osobowości.

Bohaterka to osoba o niezwykłej wyobraźni i niespożytej energii. Zajmuje się nie tylko swoimi problemami, ale stara się nieść pomoc sfrustrowanym rówieśnicom. Przez wiele miesięcy toczy wojnę z „męską głupotą”, czyli z dorastającymi kolegami, których uważa za „niedorobionych smarkaczy”.

Bardzo zabawny jest rozdział poświęcony Tajnemu Stowarzyszeniu Entuzjastek – pierwszej w okolicy organizacji feministycznej, założonej przez grupkę zbuntowanych nastolatek, Najbardziej charakterystyczną cechą programu konspiracyjnych działaczek jest… bezprogramowość, bowiem przez wiele miesięcy nie udaje się wymyślić niczego sensownego. Młode feministki mają jednak na koncie sporo spontanicznych akcji. Np. pomagają koleżance będącej ofiarą miłości, co prowadzi do wielu zabawnych nieporozumień.

Wyczyny głównej bohaterki przypominają nieco rozbrajające pomysły Ani z Zielonego wzgórza. Książka ta jest adresowana przede wszystkim do młodzieży, ale dorosłym na pewno też poprawi humor i przypomni beztroskie lata dzieciństwa i szalonej pierwszej młodości.

To jedna z najzabawniejszych powieści Olczaka.
Narratorem jest – co nietypowe dla pisarza – nastoletnia dziewczyna, uczennica ostatniej klasy wiejskiej szkółki. Młoda mieszkanka wsi Murzynowo snuje zabawne opowieści o przeszłości swojej rodziny, ale przede wszystkim relacjonuje najważniejsze wydarzenia z codzienności, która przypada na lata siedemdziesiąte minionego wieku....

Jedna z moich ulubionych książek z okresu bycia nastolatką. Inne czasy, inny świat a problemy wciąż te same...

• Przeczytane dawno temu
  • PRL dla młodych
  • Cmentarzysko Książek Zapomnianych, czyli wyszperane w antykwariatach
  • Dzieciństwo/Młodość/Lektury
  • Domowa biblioteka
  • 2005
  • Akcja 52 książki (2015)

Dodaj cytat z książki 365 pór roku