Łysiak na łamach 2

PLJ
1993-01-01
1993-01-01

Okładka książki Lewy czerwcowy Jacek Kurski, Piotr Semka
Lewy czerwcowy Jacek Kurski, Piotr...
Okładka książki 60 minut na godzinę Maria Czubaszek, Jacek Fedorowicz, Jan Kaczmarek, Andrzej Waligórski, Marcin Wolski, Andrzej Zaorski
60 minut na go... Maria Czubaszek, Ja...
Okładka książki Dobre rozmowy, które powinny odbyć się w każdym domu Wojciech Eichelberger, Andrzej Samson
Dobre rozmowy,... Wojciech Eichelberg...

Bez ogródek na temat sytuacji polityczno-społecznej III RP jak i rządów w tych czasach. Analiza jak do tego doszło oraz jak doszło do ponownego zwycięstwa w wyborach "tych samych" co wcześniej. Ostro, dosadnie i dobrze, chociaż szkoda, że to nie pociąga za sobą zmiany sposoby myślenia niektórych (elementarna kwestia dobra i zła). Mamy tu jeszcze kilka ciekawych słów o Napoleonie w jednym z artykułów.
Z kolei druga cząść książki, to dalsza część wywiadu rzeki, który pozwala lepiej poznać pisarza i jego dorobek literacki. Wisieńką na torcie jest też kilka stron poświęconych genialnemu panu, chodzi tu o ilustratora Jana Marcina Szancera. Świat wykreowany jego rysunkami jest balsamem na to co stanowi realną rzeczywistość otaczającego nas świata.

W tej części polityki jest już nieco więcej, pojawia się też wywiad-rzeka, stanowiący od tego momentu stały punkt zbiorów publicystyki Waldemara Łysiaka. Czyta się szybko, widać że są pewne punkty w tekstach, które były 25 lat temu i są dzisiaj.

Z listu czytelnika:
- " Łysiak po 12 latach przerwał publicystyczne milczenie i kilkoma artykułami opublikowanymi w ciągu miesiąca pokazał kto jest królem pióra w tym kraju".

Książka jest kolejną i pierwszą publikacją pisarza ujawnioną po czasie milczenia od 1981 do 1993. Wypowiedzi - zdawałoby się - przebrzmiałe, a jednak żywotne na temat polityki, historii, liteatury( niesamowita intuicja, szósty mysł),z których przebija duża wrażliwość na Polskę i sprawy polskie. Wrażliwość tę można opatrzyć cytatem z Norwida " Gorzki to chleb jest polskość", albo innym, równie znaczącym i odpowiednim, bpa Zawitkowskiego " Ach, Ty trudna Polsko!".

Dołączony wywiad-rzeka momentami jest żartobliwą rozmową - że trudno się nie uśmiechnąć- Leszka Reinisch z Autorem, którego tytułuje mistrzem.
Dla mnie każda publikacja " Waldemar Łysiak na łamach..." jest żródłem wiedzy o Polsce, Europie i świecie z wielu obszarów miejsc i czasu.
Gdzie mogłabym się o tym dowiedzieć, skoro Prawda nie jest popularna, a prawie każdy jej nośnik nazwany " oszołomem"?

Czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem jak polski kryminał osadzony w skomplikowanej, geopolitycznej,zagrożonej rzeczywistości. Nie urojonej - prawdziwej!

Z listu czytelnika:

Jak miło poczytać publicystkę swojego ulubionego pisarza, zanim ten jeszcze popadł w megalomanię i knajpiano - przemądrzały styl. "Łysiak na łamach 2" to zbiór wywiadów z pisarzem z początku lat dziewięćdziesiątych. Łysiak tnie ostro, krytycznie oceniając sytuację w kraju. Książka wzbogacona została o "wywiad - rzekę", który ciekawskim fanom pozwala na zapoznanie się z informacjami dotyczącymi życia osobistego i poglądów pisarza. Całość połyka się leciutko, szybko i przyjemnie.
Aha - i czy komuś się to podoba czy nie - cała współczesna prawica mówi Łysiakiem. Tamtym Łysiakiem - przypominam, początek lat dziewięćdziesiątych.

• Waldemar Łysiak
  • Publicystyka