Tajemnica wierzby

2012-06-27
2012-06-27
978-83-7778-256-9
Katarzyna Kasterka

Schemat dziwnie typowy dla tej autorki: początek wsysa jak tornado, potem coś zaczyna się psuć, historia zaczyna wydawać się wydumana, by pod koniec nabrać w pełni logicznego sensu. Po raz kolejny ogromny plus za podskórnie wyczuwaną magię i tajemnicę.

Całkiem przyjemne czytadło. Choć znów porównywałam do najnowszej obecnie powieści autorki, czyli "Prawie siostry", i znów porównanie wypadło na niekorzyść ;) Trzeba chyba czytać p. Jackson w porządku chronologicznym ;)
Fabuła sensowna, postacie również, historia mnie wciągnęła. Chociaż cały czas miałam z tyłu głowy pomysł na alternatywny scenariusz, który mógłby ładnie zaskoczyć czytelnika. Ale mniejsza z tym. Nie podobał mi się wątek Ginny i policjanta, wyszedł jakoś sztucznie. Motyw z detektywem też mało autentyczny, potraktowany powierzchownie i tak jakby niedokończony. A na finiszu Big zdradza Claire tajemnice, których moim zdaniem tamta nie musiała wcale wcześniej poznać. Więc końcówka taka sobie.
Niemniej jednak jest to dość lekka i optymistyczna opowieść. Można przeczytać.

Przeczytałam jednym tchem! Wciągająca, interesująca historia. POLECAM!

Przeczytałam jednym tchem! Wciągająca, interesująca historia. POLECAM!

2030

Oby jak najwięcej takich książek. Koniecznie muszę sięgnąć po Inne książki tej autorki (dwie zalegają u mnie na półce). Bardzo ciepła rodzinna opowieść bez zbędnego moralizowania o trzech niezwykłych kobietach, nastoletniej Mosey,jej 45-letniej babci Big i 30letniej Lizie, która przeżyła udar i jest częściowo sparaliżowana.
Byłą sobie taka specjalna wierzba u nich na podwórku, którą trzeba było wykarczować. W jej korzeniach kobiety odnajdują jakąś skrzyneczkę, a tam coś, co wygląda jak niemowlęcy szkielet. Rozpoczyna się więc dochodzenie.
Przeszłość miesza się z teraźniejszością, narracja jest rozpisana polifonicznie, w poszczególnych rozdziałach a to Big, a to Mosey jest narratorką. Nastolatka przeżywa szok i ma kryzys tożsamości, gdyż nagle okazuje się że nie istnieje, że tak naprawdę nie może być córką Lizy, która w szoku wyznaje że to właśnie te szczątki są jej dzieckiem.
Mosey jako inteligentna bestyjka rozpoczyna własne dochodzenie. Jednocześnie poznajemy historię jej babci, która też jako nastolatka wpadła z rówieśnikiem. Aby nie zniszczyła mu szansy na świetlaną przyszłość polityka in spe, została przekupiona przez jego rodziców i wyniosła się ze swojego miasteczka. W odróżnieniu do córki, stanęła na nogi i dobrze sobie z wszystkim poradziła. Niestety Liza powieliła ten schemat niechcianego wczesnego macierzyństwa, ale na dodatek uwikłała się w narkotyki i alkohol. Została uwiedziona przez trenera, ojca koleżanki z klasy. uciekłszy z domu dwa lata tułała się po świecie aż wróciła do matki z małą córeczką. Domysły, komu zabrała niemowlę i dlaczego bardzo angażują czytelnika.
Mimo wszystkich przeciwności, kobietom udaje się zachować jedność rodziny i walczyć o swoje szczęście. Zaskakujące jest zakończenie powieści, akurat takie, jak lubię, i niejednokrotnie można ocierać łezkę wzruszenia. Plusem są też bardzo wnikliwe obserwacje autorki na temat powielania pewnych błędów przez następne pokolenia. Przecież często się zdarza że nastoletnia matka po kilkunastu latach zostaje babcią i to błędne koło trwa nadal. Musimy pamiętać, że jesteśmy wzorcem, probierzem dla naszych dzieci, i jeśli sami przyzwoliliśmy sobie na zbyt wczesne współżycie, nie możemy od nich oczekiwać że zachowają się inaczej, bardziej dojrzale od nas i że nie będą nam wytykać naszych potknięć.
Jak widać, powieść daje do myślenia, co stanowi jej kolejny atut. Uzmysławia też, że rodzina to nie tylko czy jedynie więzy krwi, ale przede wszystkim więź emocjonalna i duchowa.

Byłą sobie taka specjalna wierzba u nich na...

bardzo dobrze się czyta, dobra do poczytania zarówno dla mamy jak i córki

bardzo dobrze się czyta, dobra do poczytania zarówno dla mamy jak i córki

Historia trzech kobiet - matki, córki i wnuczki, których życie dokładnie co 15 lat ulega przewrotowi. Właśnie nadchodzi kolejna "piętnastka" i najstarsza z nich, Big, oczekuje już najgorszego. Paradoksalnie sama zapoczątkowuje nowy cykl zmian, a wszystko zaczyna się od ścięcia starej wierzby, rosnącej na podwórku, która skrywa pod korzeniami pewną tajemnicę.
Książka zapowiada się dość banalnie, ale wraz z rozwojem akcji nabiera głębi i powagi. Słowem - czyta się bardzo przyjemnie.

Książka...

Joshilyn Jackson jest autorką takich powieści jak "Bogowie Alabamy", "Gdzie diabeł mówi dobranoc" oraz "Widmo", które okazały się najbardziej poczytnymi tytułami stowarzyszenia księgarzy Book Sense. Powieść "Oszukać przeznaczenie" w pierwszym tygodniu sprzedaży zdobyło na listę bestsellerów "New York Timesa" Książki, które wyszły spod pióra pisarki są fascynujące, znajdziemy w nich tajemnice, analizę ludzkiej natury.

Od pewnego czasu pragnęłam zapoznać się z twórczością Joshilyn Jackson. Na pierwszą pozycję jej autorstwa wybrałam "Oszukać przeznaczenie", lecz stało się inaczej. Ostatnio w moje ręce wpadła najnowsza książka pisarki pt. "Tajemnica wierzby". Tytuł od razu mnie zaintrygował, a konkretnie słowo-tajemnica. Od razu wzięłam się do czytania.

Powieść opowiada o trzypokoleniowej rodzinie. Co piętnaście lat w tej rodzinie dochodzi do wydarzenia, które okazuje się próbą. Nie inaczej jest i tego roku, gdy najmłodsza "kobietka" w rodzinie Masey-lat piętnaście przy okazji wycinania wiekowej wierzby (miejsce to jest potrzebne, pod budowle basenu) jest świadkiem wydobycia z ziemi szkatułkę. Można by pomyśleć, że w szkatułce ukryte są kosztowności, lecz zawartość jej kryje bolesną tajemnice. W szkatułce jest ciało niemowlaka. Co to za dziecko? Czyje ono jest? I dlaczego spoczywa ono pod wierzbą , a nie na cmentarzu? Dziewczynka postanawia za wszelką cenę znaleźć odpowiedzi na te pytania. Odpowiedzi, które zburzą spokój rodziny i sielankowe życie zadrży w posadach....

Książka mną wstrząsnęła. Właśnie takich odczuć szukam w literaturze. Szukam pozycji, które sprawią, że zatopię się w świecie fikcji, nie odłożę jej, aż dowiem się końcowych konkluzji. Ta lektura to misz-masz kryminału, obyczaju i dramatu. Bohaterowie muszą zmierzyć się z duchami przeszłości, ze swoimi niełatwymi decyzjami i wyborami.

Wielki plus dla pisarki za wykreowanie postaci, które wykazują się takimi cechami jak odwaga, prawdziwość, szczerość w działaniu.Czytając wzruszyłam się niejednokrotnie, ale nie miałam czasu się rozkleić, gdyż akcja jest wartka, a błyskotliwe dialogi powodowały, że książkę czyta się błyskawicznie.

Podsumowując książka jest naprawdę warta uwagi. Ma wszelkie cechy dobrej literatury. Na pewno nie poprzestam na jednej pozycji autorki, o nie. Polecam.

Tajemnica odkrytych kości dziecięcych, trzy kobiety - trzy pokolenia,związane ze sobą, ich spojrzenie na toczące się wydarzenia, siła więzów rodzinnych,determinacja działań, zagrożenia dla nastolatek, miłość... To wszystko sprawia, że książka do końca trzyma w napięciu, zmusza do przemyśleń, bez moralizowania. Bardzo polecam

Punktem wyjścia dla wydarzeń opisywanych w książce jest luau zorganizowane w Calvary High z okazji zakończenia roku szkolnego. Podczas przyjęcia zorganizowanego przez niezwykle wpływową Clarie Richardson Liza dostaje udaru, przez co nie jest w stanie kontrolować jednej części swojego ciała, które od tego momentu pozostaje przerażająco nieruchoma. Aby zmniejszyć skutki udaru, jej matka Big, decyduje na wykopanie w ogródku basenu, w którym mogłaby z nią swobodnie ćwiczyć. Jednak podczas wykopywania starej wierzby, natrafiają na metalową skrzynkę, w której znajdują się... szczątki niemowlaka.

czytaj dalej na >> www.klubrecenzentaksiazki.yoyo.pl/31.html

• Nie ma w bibliotece
  • Na wymianę/sprzedaż
  • Rok 2014 (Wyzwania: 52 książki / Poziom “Mistrz”/Przeczytam tyle, ile mam wzrostu)
  • T O

Dodaj cytat z książki Tajemnica wierzby