Prowadził nas los

Kinga ChoszczRadosław Siuda Wydawnictwo: Bernardinum Seria: Biblioteka "Poznaj Świat" literatura podróżnicza
2011-04-06
2011-04-06
Biblioteka "Poznaj Świat"
podróż autostop dookoła świata

Warta przeczytania.

Podróż dookoła świata autostopem wydaje się co najmniej nietypowym pomysłem. Bez szczegółowego planowania. Bez wielkiego zabezpieczenia finansowego. Kilkadziesiąt odwiedzonych krajów. Zapierające dech w piersiach widoki, niesamowite miejsca. Jednak najciekawsi w całej książce (będącej pamiętnikiem) wydali mi się sami ludzie, ich historie, relacje, a nade wszystko ogromna...

Podróż z przed ery Youtuba.
Dla mnie bardzo ciekawa, bo autorzy trochę starsi ode mnie zupełnie inaczej spędzali te lata niż ja. Przy czytaniu włączały mi się wspominki, co robiłem w tatmym czasie, gdy oni byli gdzieś tam.
Przed Youtubem nawet nie wiedizałem, że tak można. Bez wielkich pieniędzy objechać świat.

Książka pokazuje, że życie może być nieustanną podróżą :)
Inspiruje i daje do myślenia.

Uważam jednak, że jest bardzo uboga w opisy. Autorka w niewielkim stopniu przybliża kulturę i inne kwestie związane z każdym krajem, a na to po części liczyłem ;)
Jest to raczej swoistego rodzaju dziennik z krótkimi notatkami o każdym dniu.

Inspirująca. Chętnie czytasz kolejne rozdziały i złościsz się, że tak po łebkach przebiega ta podróż, że zdjęcia za małe... Po przeczytaniu nadal o niej myślisz. Nadal podróżujesz. Szukasz i kombinujesz. Polecam. Niedosyt gwarantowany ;-)

Podróże kształcą podróżników, ale i czytelników:
"Pytam jednego nowicjusza, czy kambodżańscy mnisi, tak jak wietnamscy czy tajwańscy, są wegetarianami.
- Ścisłymi wegetarianami nie jesteśmy. Ale nie jadamy 10 rodzajów mięsa. Między innymi mięsa tygrysa, słonia oraz psa"
I tym samym właśnie się dowiedziałam, że jestem wegetarianinem po kambodżańsku!

Albo to:
Nad Gangesem...

rewelacyjna, niesamowicie inspirująca

Znakomita, wciągająca od pierwszej do ostatniej strony relacja z szalonej podróży dookoła globu. Bardzo godna polecenia!

Na półkach: , , , ,

Książka jest trochę inna od pozostałych jakie dotąd przeczytałam-napisana w formie pamiętnika,bez żadnych praktycznie szczegółów zwiedzanych obiektów i zabytków, a więcej o samej podróży i spotkanych ludziach.
(W sumie trudno by było opisać 5lat na 470str.).
To nie znaczy ,że mi się nie podobała !Wręcz przeciwnie,jestem nią oczarowana.
Większość zwiedzanych miast ,zabytków...

Autorzy chcieli opisać wszystkie kraje, które odwiedzili – rzecz szalenie trudna i wymagająca – a że nie mieli na to dobrego pomysłu, skupili się na banalnych i skrótowych opisach. Ogromny potencjał tej podróży został nie tyle niewykorzystany, co zmarnowany. Ślizgamy się po powierzchni zjawisk i przynajmniej ja raczej zapamiętałam, co Kinga i Chopin jedli na śniadanie, niż...

1 221
  • Podróżnicze