Kobieta na krańcu świata

2012 ocen

Sceptycznie podchodziłam do koncepcji książki jako dodatek do programu telewizyjnego. Ale miło się zaskoczyłam. Pięknie wydana, ilustrowana, narracja także przyjemna, gawędziarska i ciepła.

To książka, która zyskuje na wartości im jest starsza. Czytałam ją po obejrzeniu programów, wtedy była to powtórka z rozrywki. Aktualnie doceniam jeszcze bardziej, bo miło wrócić do tych historii, do tych bohaterek. Język, którym operuje Martyna jest przystępny, a całość czyta się bardzo dobrze.

lubię czytać książki podróżnicze, tak samo jak lubię programy Martyny Wojciechowskiej. książka warta przeczytania, jednak jeżeli ktoś ogląda programy Martyny, będzie miał powtórkę treści, co jednak nie umniejsza wartości treści

To jest moja pierwsza książka Martyny Wojciechowskiej, bardzo przyjemny styl pisania, na pewno sięgnę po kolejne części. Programu nie oglądałam, więc opowiedziane historie zrobiły na mnie duże wrażenie.

Wydawało mi się, że nie dowiem się nic nowego poza tym, co widziałam w filmach. Myliłam się. To są trochę inne historie, na inne fakty autorka zwraca uwagę. Oczywiście, główne bohaterki są te same, również ich biografie są tożsame z tym, co można było obejrzeć w telewizji,lecz ich sposób pokazania jest inny. Poznamy tu dziewczynę gauczo, zapaśniczkę, wpadniemy z wizytą do Himba by poznać pannę młodą, a także spróbujemy zrozumieć jak radzą sobie kobiety, które żyją z jednym mężczyzną. W tym tomie poznamy również Wenezuelki, które poprawiają swoją urodę oraz saperki z Kambodży usuwające miny przeciwpiechotne. Nie żałuję, iż zdjęłam tę książkę z półki bibliotecznej. Polecam.

Czytając tę książkę przeżyłam bardzo ciekawą przygodę. Razem z Panią Martyną Wojciechowską przemierzałam krańce świata od Boliwii po Namibię i w każdym z zakątków świata dowiedziałam się czegoś nowego o danej kulturze i tradycjach. Jednak nie wszystkie historie interesowały mnie w jednakowym stopniu, bo np. rozdział o rezerwatach dla osieroconych słoników w Kenii był dla mnie jednym z ciekawszych, z kolei rozdział o kobietach mieszkających w Wenezueli, które poddają się operacjom plastycznym i jest to dla nich na porządku dziennym był jednym z nudniejszych. Co mnie najbardziej zaskoczyło? Ogólnie mówiąc chyba najbardziej zaskoczyło mnie to, jak bardzo warunki bytowe oraz zwyczaje różnią się od naszych, europejskich. Gdzie kobieta nie ma żadnego wpływu na to, kogo będzie miała za męża, gdzie wielkim wyróżnieniem jest, jeśli ktoś ma możliwość edukacji. O tym, że w islamie dozwolone jest wielożeństwo - wiedziałam, ale ciekawie było o tym przeczytać i zobaczyć na jakiej zasadzie funkcjonuje takie małżeństwo z kilkoma żonami. I jak się okazuje - dwie bądź więcej żon, bo w niektórych miejscach świata może być ich np. cztery - nie mieszkają pod jednym dachem, lecz każda z kobiet ma własny dom, który musi jej zagwarantować mąż. Jeżeli go na to nie stać, to nie stać go również na posiadanie więcej niż jednej żony. Warto przeczytać. Naprawdę ciekawa pozycja pokazująca, że jednak my, Polki, nie mamy tak źle. Jesteśmy na równi traktowane z mężczyznami, możemy same o sobie decydować, możemy chodzić ubrane tak, jak nam pasuje. I to jest piękne :)

To pierwsza książka Martyny Wojciechowskiej, jaką przeczytałam. Podsunęła mi ją koleżanka i w ten sposób udało mi się poznać zarówno samą dziennikarkę, jak i historię jej bohaterek.

książka to zbiór opowieści o inspirujących kobietach z różnych stron świata. Historie opowiedziane są ciekaiwe i lekko. Nie była to jednak dla mnie wyjątkwa pozycja, ponieważ oglądnęłam wcześniej odcinki programu pani Martyny o tych bohaterkach. Uważam że historie bogaterek w formie multimedialnej były opowiedziane znacznie ciekaiwej

Ciekawy pomysł na reportaż i książkę. Historie niebanalnych kobiet i ich życia oraz ciekawe zdjęcia. Najbardziej utkwiły mi w pamięci historie kobiet opiekującej się słoniami i walczącej na ringu.

Lekko się czyta, choć nie opisuje - nieraz - lekkich historii. Historii kobiet z różnych stron globu. Daje do myślenia i... przywołuje wdzięczność, że żyje się w kraju nad Wisłą. Choć idealnie to tu nie jest, to perspektywa się mocno zmienia.

• Podróżnicze
  • Podróże