Upierzony wąż

Okładka książki Upierzony wąż Edgar Wallace
Okładka książki Upierzony wąż
Edgar Wallace Wydawnictwo: Damidos Seria: Klasyka Kryminału [Damidos] kryminał, sensacja, thriller
Klasyka Kryminału [Damidos]
The Feathered Serpent
Damidos
2012-06-20
2012-06-20
Jan Stanisław Zaus
sensacja zbrodnia kradzież śledztwo szajka policja

Książka ciekawa, choć akcja miejscami nieco zbyt pędzi. Gdy wzięłam ją do ręki, naszło mnie, że wracam do podstaw kryminału. I tak właśnie było. Wszystko wychodzi na dobre, bohater trafia na właściwe miejsce we właściwym czasie. Fabuła całkiem wciągająca, a postacie sympatyczne. Polecam.

Po prawdzie to dopóki nie sięgnęłam po „Upierzonego Węża” (wybór zupełnie przypadkowy i nieplanowany),to nie miałam pojęcia o dorobku pana Wallace’a. Tymczasem jak sprawdziłam, był on bardzo pracowitym i płodnym pisarzem.
Niestety, pierwsze jego dzieło, z jakim się zetknęłam nie zrobiło na mnie dobrego wrażenia. Historia może nawet i ciekawie wymyślona, ale realizacja jest tak chaotyczna, że książka choć niewielka objętościowo, to dłużyła mi się niemiłosiernie. Poszczególni bohaterowie pojawiają się na kartach powieści niczym, nie przymierzając wyskakujące znienacka króliki z kapelusza, dialogi, jakie toczą wydają się sztuczne i kompletnie nienaturalne, a ich działania niekiedy zwyczajnie pozbawione sensu.
Do tego każda jedna postać jest tak spłaszczona, że nie sposób kogokolwiek polubić z tego mało szacownego grona. Nawet dziennikarz ganiający po mieście w poszukiwaniu rozwiązania tajemnicy upierzonego węża nie wzbudza wielkiej sympatii. I sprawy nie poprawia nawet jego (jak się można domyślić) rodzące się uczucie do Daphne. Bo autor chyba z zasady uczuciom nie poświęca wielkiej uwagi, no chyba, że jest nim paraliżujący strach…. Para (chyba) zakochanych najpierw więc nic dla siebie nie znaczy, by potem czerwienić się w swoim towarzystwie… Tudzież lekko (z pewnością nie jakoś przesadnie) niepokoić się o bezpieczeństwo tej drugiej osoby.
Prowadzone śledztwo nie daje ze wiele pola do popisu czytelnikowi, by w pełni odkryć zagadkę, bo mamy za wiele odniesień do przeszłości i spraw, które przed laty rozgrywały się na ulicach Londynu. Przy czym zamiast rzeczowego raportu, dowodów, czy informacji od prowadzących wówczas dochodzenie (zakończone przecież skazaniem konkretnej osoby) mamy serię plotek, mglistych wspomnień, czyichś przypuszczeń… Z których możemy sobie wybrać, co chcemy…
Tej konkretnej pozycji nie polecam.

Kolejna przyzwoita książka Edgara Wallace, choć nie nalezy do najlepszych tego autora. Akcja niestety dość przewidywalna, ale czyta się bardzo dobrze i szybko.

Czyta się szybko i łatwo ale książka jest beznadziejna. Fabuła - dosyć przewidywalna, słabe dialogi, drobne sprzeczności i niekonsekwencje, pomysły, które już były, sztampowość. Mi pomogła jednak w miły sposób przetrwać trzy godziny jazdy pociągiem.

Książka w sam raz na dłuższą drogę, aby się nie nudzić.

Książka w sam raz na dłuższą drogę, aby się nie nudzić.

Dość ciekawy kryminał w stylu retro. Żywe dialogi i odkrywanie tajemnicy przez dziennikarza to niewątpliwe plusy. Mały minus- niemal na każdej stronie występują słowa "upierzony wąż", przy czytaniu miałam wrażenie, że skacze on z kartki na kartkę. Trochę co za dużo, to nie zdrowo. A kim jest ten tytułowy wąż? To "najdoskonalsza zbrodnia dokonana przez perfekcjonistę".

Niestety muszę się przyznać do swojej totalnej niewiedzy. Nigdy o Edgarze Wallace nie słyszałam. Nie czytałam żadnej książki jego autorstwa. "Upierzony wąż" to pierwszy kryminał, z którym miałam okazję się zapoznać. Nie żałuję, bo z całą pewnością nie był to stracony czas. Autor zdecydowanie nie należy do tych, którzy pozwalają przewidzieć zakończenie książki. Potrafi dawkować napięcie tak jak trzeba, by czytelnik czuł się usatysfakcjonowany...

"Upierzony wąż" to powieść wydana w nowej serii klasyka kryminału przez Wydawnictwo Damidos sensacja. Serię uważam za bardzo udaną.

Londyn.
Właścicielka teatru, nieuczciwy finansista i ekscentryczny milioner otrzymują interesujące ostrzeżenia w formie wizytówek, na których widnieje wizerunek upierzonego węża. Według Azteków upierzony wąż oznaczał Boga - Stwórcę. Stanowił też u Azteków pewien rodzaj nemezis. W Londynie w latach dwudziestych ubiegłego stulecia oznacza tajne stowarzyszenie... Osoby, które otrzymały ostrzeżenia najpierw myślą, że to żart, ale z czasem śmierć zbiera swoje żniwa. Policyjne śledztwo nie wiele wyjaśnia, do akcji wkracza znany dziennikarz Piotr Dewin, który odkrywa że...

"Upierzony wąż" zdecydowanie należy do bardzo dobrych i trzymających w napięciu kryminałów. Świetnie napisany, z dynamiczną akcją, świetnymi opisami dawnego Londynu, ale przede wszystkim z ciekawymi postaciami nie tylko pierwszoplanowymi.
Muszę przyznać, że książkę pochłonęłam w błyskawicznym tempie. Świetna odskocznia od lżejszej literatury. Morderstwa, intrygi, śledztwa nie tylko policyjne, ale także miłość, to wszystko z całą pewnością znajdziemy w powieści Edgara Wallace'a.
Świetny na letnie popołudnie, ale też na chłodne wieczory przy kominku. Z pewnością jeszcze nie raz skuszę się na twórczość tego Autora, bo zdecydowanie warto!

Upierzony wąż według wierzeń Azteków był symbolem tworzenia, dobroczynności i miłości bliźniego. Dlaczego więc setki lat później w Londynie zaczął budzić taką grozę?

Znany finansista prowadzący nie do końca uczciwe interesy oraz właścicielka teatru i aktorka, otrzymują wizytówki z wizerunkiem Upierzonego Węża i tajemniczym ostrzeżeniem. Początkowo traktują to jaki niewinny żart. Szybko jednak okazuje się, że sytuacja jest poważniejsza niż przypuszczali. Gdy dochodzi do pierwszego morderstwa, dla nich i dla ich przyjaciółki Pauli wszystko jest już jasne. Czują na karku oddech Upierzonego Węża i z sobie tylko znanych powodów ogarnia ich panika. Śledztwo prowadzi londyńska policja. Niezależnie od nich sprawą zainteresował się znany reporter „Post – Couriera” Piotr Dewin, który wspólnie ze swoją nową znajomą odkrywa poszczególne elementy układanki. Sprawa Upierzonego Węża budzi grozę w Londynie, choć zdaje się, że niepotrzebnie bowiem tajemniczy morderca wybiera swoje ofiary bardzo starannie. Zdaje się, że wszyscy są w pewien sposób ze sobą powiązani. Co takiego ich łączy? Czy tajemnica Upierzonego Węża wyjdzie na jaw?

Dotychczas twórczość Edgara Wallace była mi zupełnie obca. Swego czasu był on znanym i cenionym pisarzem. Pozostawił po sobie blisko 170 powieści, sztuk teatralnych, a nawet scenariuszy filmowych. Czy wiecie, że to właśnie on był autorem scenariusza do kultowego „King – Konga” z 1932 roku? Po wojnie jego powieści straciły na popularności. Cieszę się, że Wydawnictwo Damidos przypomina czytelnikom twórczość tego znakomitego pisarza. Edgar Wallace miał bardzo ciekawy pomysł na fabułę „Upierzonego Węża”. Praktycznie do samego końca nie wiemy kto tak naprawdę jest kim i jakie są powiązania pomiędzy ofiarami a napastnikiem. Autor skutecznie zwodzi czytelnika i dopiero pod koniec książki odkrywa karty, które zaczynają układać się w całość. Akcja powieści nie jest dynamiczna, nie ma drastycznych scen ani też specjalnie nie wieje grozą. Jednak sama intryga jest tak skonstruowana, że czytelnik chce jak najszybciej dowiedzieć się kim jest Upierzony Wąż i jakie są jego motywy. Polecam

Recenzja pochodzi z mojego bloga http://sladami-ksiazki.blogspot.com/

• 2020 do czytania
  • Na mojej półce
  • Książki do wypożyczenia ;)
  • 03 Literatura Popularna
  • A-Ep
  • Wcześniej lub później

Dodaj cytat z książki Upierzony wąż