Perła Szanghaju

2011-01-01
1990-01-01
978-83-7183-912-2
podróże egzotyka kryminał

Ależ przygoda! Cóż za frajda! Nie spodziewałem się i nie myślałem, że ta książka dostarczy mi tylu wrażeń, tylu emocji. Brawa szczere i gromkie dla autora należą się bez dwóch zdań. Ta książka jest dziś nieco zapomniana. Na to jednak zdecydowanie nie zasługuje.
Akcja powieści rozgrywa się w roku 1927. Wraz z bohaterami wyruszamy w pełną tajemnic, zagadek i niebezpieczeństw podróż do Szanghaju. W pociągu poznaje się dwójka głównych bohaterów - Lotta i Andrzej. Początek ich znajomości jest niecodzienny i cała ich późniejsza znajomość oraz związek tych dwojga postaci równie jest nieprzeciętny. Znajomość przeradza się w prawdziwą miłość, a ta ich niezwykła historia z wielkimi pieniędzmi i narkotykami na czele będzie wielce intrygująca. Wszystkie perypetie i przygody tej pary w odległych od Polski miejscach doprowadzą w końcu niestety do tragicznego finału. Ich wspomniana mała osobista historia zostanie wplątana w wielką, dramatyczną i burzliwą historię rejonu Szanghaju w latach dwudziestych dwudziestego wieku. To wszystko dzięki umiejętnościom autora zaowocuje w znakomicie się rozwijającą, dobrze napisaną opowieść o wielu walorach. Jestem pod wrażeniem całości.
Akcja bez większego zarzutu, bohaterowie świetnie nakreśleni, interesujące tło historyczne, obyczajowe, społeczne. Wszystkie plusy pozwalają mi na wysoką ocenę powieści. Rewelacyjna.

Czytałam tą książkę przeszło dwadzieścia lat temu, ale chyba z nielicznych pamiętam treść. Wciągnęła mnie od początku, wartka akcja, trochę sensacji,przepleciona z losami bohaterów. Myślę, że nie ma w niej granicy ani dolnej ani górnej, jeśli chodzi o zainteresowanie dość drażliwą tematyką, uważam, że to książka dla każdego.Polecam

„Perła Szanghaju? O, słyszałam o tym. Czekaj, napisał to Antoni Marczyński? Czy on czasem nie tworzył kryminałów?” - wielu mogło tak pomyśleć. A nawet klasnąć w dłonie, dowiedziawszy się o wznowieniu głośnej powieści przez wydawnictwo Videograf II. Ja natomiast stwierdziłam, że polski kryminał, zwłaszcza przedwojenny, może okazać się niezapomnianą podróżą w głąb ojczyzny, ale także innych zakątków świata. Żywiłam nadzieję na akcję, humor i klimat rodem z filmów o Jamesie Bondzie czy Indianie Jonesie. Niestety, najwyraźniej zbyt wielką.

Już od pierwszej linijki zostajemy wciągnięci w wir przygód, które są udziałem pewnej ślicznej Niemki i towarzyszącego jej literata z Polski. Wszystkie kłopoty, które spadają na tę dwójkę, wiążą się z wujem panny, mieszkającym w odległej Azji, a do którego Lotte przybywa.

Myślę, że tyle informacji powinno być podane na tylnej okładce. Tymczasem znajduje się tam niemal pełny opis historii, co skutecznie zmniejsza poziom zainteresowania czytelnika pozycją. Nie oznacza to jednak, że sama fabuła nie jest zajmująca – wprost przeciwnie. Ale było tak tylko w niektórych momentach, kiedy nagle coś się ruszało i człowiek niemal z wypiekami na twarzy przewracał strony. W pozostałych z półprzymkniętymi powiekami wzdychałam, patrząc ile jeszcze mi do końca zostało, omijając szerokim łukiem rozwlekłe, choć piękne opisy przyrody, mimo że z reguły bardzo mnie pociągają. Tutaj, nawet jeśli zaznaczono, że to książka przede wszystkim podróżnicza i ma obfitować w opisy kultur, zjawisk, budowli itp., to jakoś nie zainteresowała mnie na tym polu. Tym bardziej, że panuje opinia, jakoby to konkretne dzieło było przede wszystkim kryminałem. A skoro tak, to wymagam, aby mnie czymś zainteresowało, czymś nietuzinkowym, porwało i nie wypuściło.

Nie jestem zbyt wymagającym odbiorcą, choć mimowolnie, zwłaszcza w tego typu historiach, staram się ubiegać autora i zastanawiać się, czy dobrze kojarzę. Zdarzyło się wielokrotnie, że miałam rację - czy to nie oznacza, że intryga jest mało skomplikowana? Najwięcej się dzieje pod koniec i mimo rzucanych pośpiesznie nazwisk, faktów, miejsc byłam oczarowana akcją. Sama zaś końcówka jest mocna, nieprzewidywalna i łączy w sobie wszystko, czego wymagałam od „Perły Szanghaju” jako całości, nie zaś pojedynczych elementów.

Warto byłoby też zwrócić uwagę na kreację postaci. Główny bohater, a zarazem narrator, to dość rozsądny mężczyzna, inteligentny, szybko kojarzący fakty, podejrzliwy i trochę za bardzo kochający swą przyjaciółkę, co niemal przez cały czas działało mi na nerwy. Czemu? Bowiem Charlotte nie była nikim więcej jak Mary Sue, może odrobinę lepiej rozpisaną. Przypominała wszystkie słodkie dziewczątka, które w tamtym okresie kradły męskie serca i niczym szczególnym mnie nie ujęła. Pozostali byli nieźle nakreśleni, zwłaszcza pacjenci chorzy umysłowo.

Do szewskiej pasji natomiast doprowadziły mnie liczne błędy, tym bardziej, ze to wydanie jest wzorowane na starym, ale poprawione. Nie jestem w tym punkcie czepialska – po prostu utrudniało to zrozumienie sensu zdań czy dialogów, bo nie wiadomo było, gdzie który bohater rozpoczyna swoją wypowiedź.

Oprócz nudy czuć było też klimat tamtej dekady, egzotycznych miejsc (dżungla!),a lekki, przyswajalny styl oraz liczne dowody na zgłębienie tematu sprawiły, że miałam dość ciężki orzech do zgryzienia. Bo jaką ocenę wystawić? Tym bardziej, że książka, jaką miałam okazję przeczytać, zyskała miano klasyka. A moje zdanie o „Perle Szanghaju” chwiało się niczym chorągiewka na wietrze. Ostatecznie postanowiłam, że nie jest to tak zła powieść, aczkolwiek ci, co nie są przekonani do kryminałów czy literatury polskiej, opinii swojej nie zmienią.

"Perła Szanghaju" przyciągnęła moją uwagę w nietypowy sposób. Wydana nakładem wydawnictwa Videograf II okazała się wznowieniem powieści, która święciła największe tryumfy przed kilkudziesięciu laty, zaś jej autor, Antoni Marczyński, w dwudziestoleciu międzywojennym był najpopularniejszym w Polsce twórcą kryminałów. Mając przed sobą nie lada gratkę - prawdziwy, oryginalny kryminał w stylu retro, nieco odświeżony, a przez to jaśniejący iście perłowym blaskiem, nie wahałam się ani chwili dłużej i z wielką niecierpliwością zaczęłam się zagłębiać w wykreowany przez autora barwny, oszałamiająco egzotyczny świat.

Andrzej, podróżujący po Europie literat, poznaje w pociągu relacji Wiedeń - Rzym piękną Niemkę Lotte von Nardewitz. Młoda kobieta wybiera się do Szanghaju na zaproszenie Tima Smoota, bogatego wuja, jedynego żyjącego krewnego.
Niepokojący napad w wagonie sypialnym oraz incydent, do którego dochodzi w Rzymie nasuwają przypuszczenia, że ktoś próbuje przeszkodzić dziewczynie w dotarciu do celu. Aby uchronić ją przed niebezpieczeństwem, Andrzej zmienia plany i postanawia towarzyszyć Lotte w podróży. Decyzja ta rychło okazuje się brzemienna w skutki. Prowadząca przez trzy kontynenty wyprawa obfituje w dramatyczne wydarzenia, dziwne znajomości i mrożące krew w żyłach przygody. W Szanghaju okazuje się, kim tak naprawdę jest wuj Lotte i jakie są jego plany względem siostrzenicy...

"Perła Szanghaju" to brawurowa i pasjonująca powieść utrzymana w konwencji przygodowo - sensacyjnej wzbogacona atrakcyjnie zaprezentowanym wątkiem historycznym, obyczajowym i miłosnym - a wszystko to w barwnej, egzotycznej scenerii Dalekiego Wschodu.
Autor zafundował czytelnikowi pełną rozmachu, bajeczną podróż po najbardziej malowniczych zakątkach świata - na miarę przygód Indiany Jonesa czy Phileasa Fogga. Zadbał przy tym o wyjątkowo realistycznie i szczegółowo nakreślone tło historyczno - obyczajowe; oszałamiająca swą różnorodnością barwna mozaika kultur, przedstawiona z zadziwiającą znajomością tematu sytuacja polityczna panująca na Dalekim Wschodzie, a zwłaszcza w Chinach lat 30-tych XX wieku oraz niezwykle sugestywnie zaprezentowany fenomen opiumowych imperiów i ich katastrofalny wpływ na gospodarkę i społeczeństwo robią na czytelniku naprawdę piorunujące wrażenie.
Ekspresyjna narracja oraz z analityczną wnikliwością przedstawione realia nadają powieści niezwykłego dynamizmu i autentyzmu. Wpleciona w tak dramatyczne wydarzenia historyczne intryga kryminalna, wyczuwalna na każdym kroku atmosfera nieokreślonego zagrożenia skutecznie przykuwają uwagę i podnoszą poziom adrenaliny.

"Perła Szanghaju" spełniła moje oczekiwania niemal w stu procentach. Otrzymałam świetnie skonstruowaną powieść sensacyjną w klimacie nawiązującą do tradycji kryminału noir, oferującą solidną dawkę mocnych wrażeń i egzotycznych przygód, urozmaiconą atrakcyjnym wątkiem miłosnym oraz intrygująco zaprezentowanymi realiami Dalekiego Wschodu trzeciej dekady ubiegłego wieku. Jest to idealna lektura dla czytelników poszukujących niezwykłych i mocnych doznań oraz lubujących się w zawiłych intrygach osadzonych w mrocznym klimacie w kolorze sepii. Jeśli jesteście fanami kryminałów Agathy Christie czy też awanturniczych przygód Indiany Jonesa, zapraszam Was do niemniej fascynującej i porywającej lektury w rodzimym wydaniu. Zapewniam, że warto odkryć na nowo tę istną perełkę naszej międzywojennej literatury sensacyjnej.

• Polska
  • Romans